Włoski teolog: kontestacja jest objawem choroby umysłowej

KAI

publikacja 27.08.2001 13:51

Kontestacja jest objawem choroby umysłowej, na którą cierpi człowiek współczesny – stwierdza o. Raimondo Spiazzi, dominikanin, teolog z watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. “Tendencja do bycia za wszelką cenę przeciw komuś albo czemuś jest owocem idei politycznych, które zanegowały Boga” – czytamy w jego artykule opublikowanym przez włoskie czasopismo “Studi Cattolici”. Zdaniem o.

Kontestacja jest objawem choroby umysłowej, na którą cierpi człowiek współczesny – stwierdza o. Raimondo Spiazzi, dominikanin, teolog z watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. “Tendencja do bycia za wszelką cenę przeciw komuś albo czemuś jest owocem idei politycznych, które zanegowały Boga” – czytamy w jego artykule opublikowanym przez włoskie czasopismo “Studi Cattolici”. Zdaniem o. Spiazziego “w konsekwencji ich wyznawcy doznają psychofizycznej frustracji”.

Włoski teolog w swojej analizie czyni aluzję do ruchów antyglobalistycznych i związanych z tym niedawnych wydarzeń w Genui. Stara się przy tym odpowiedzieć na pytanie: “Co Kościół może zrobić dla zdrowia umysłowego człowieka współczesnego?” Według o. Spiazziego oznaki zwichnięcia psychicznego i etycznego widać nie tylko w obrębie schorzeń rozumianych w sensie klinicznym, ale również na obszarze wielu współczesnych zjawisk społecznych. Jako przykład może służyć instytucjonalizacja walki. Wykorzystuje się nastrój buntu, programowej niezgody do tworzenia celów dla walki, demonizowania osób, wydarzeń, instytucji itp., “by potem wprawić w ruch niekontrolowany mechanizm pozbawiony samoograniczenia i tolerancji”. Te objawy kontestacji społecznej są zdaniem dominikańskiego teologa nieracjonalne i anormalne.