Świecki o zadaniach polskich biskupów

KAI

publikacja 28.09.2001 17:55

![][1]Kontakty ze świeckimi organizacjami katolickimi, troska o czynne uczestnictwo we Mszy św. niepełnosprawnych oraz działania na rzecz jedności w Kościele to ważna rola biskupów w Polsce – uważa Zbigniew Nosowski naczelny redaktor „Więzi”. Ojciec Święty powołał go na jednego z trzech audytorów z Polski 10. Zwyczajnego Synodu Biskupiego w Watykanie. [1]: zdjecia/news/nosowski1.gif

Kontakty ze świeckimi organizacjami katolickimi, troska o czynne uczestnictwo we Mszy św. niepełnosprawnych oraz działania na rzecz jedności w Kościele to ważna rola biskupów w Polsce – uważa Zbigniew Nosowski naczelny redaktor „Więzi”. Ojciec Święty powołał go na jednego z trzech audytorów z Polski 10. Zwyczajnego Synodu Biskupiego w Watykanie.

Do Rzymu w charakterze słuchaczy pojadą też z naszego kraju ks. Jan Krucina, profesor teologii i matka Jolanta Olech, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Synod rozpocznie się 30 września i ma potrwać do 27 października.

– Powołanie mnie na audytora Synodu jest dowodem na to, że biskupi potrzebują świeckich partnerów w podejmowaniu decyzji dotyczących Kościoła – powiedział KAI red. Nosowski. W Watykanie chce powiedzieć o trzech ważnych jego zdaniem sprawach. – Myślę, że istotny jest kontakt biskupów ze świeckimi organizacjami katolickimi – stwierdził. Jako przykład przywołał współpracę biskupa warszawskiego pomocniczego Tadeusza Pikusa z Klubem Inteligencji Katolickiej. – Bp Pikus przyszedł kiedyś niespodziewanie na spotkanie KIK, w charakterze słuchacza – wspomina red. Nosowski, który jest członkiem warszawskiego zarządu Klubu. – Zainteresował go temat: współpraca między Kościołem katolickim a prawosławnym. Od tamtej pory kontakty z biskupem zaowocowały kilkoma cennymi inicjatywami – dodał.

Zdaniem red. Nosowskiego ważne jest także, by biskupi dbali o obecność i czynny udział w Eucharystii osób niepełnosprawnych i upośledzonych umysłowo. – Od lat jestem członkiem ruchu „Wiara i Światło” – powiedział. – Wielokrotnie byłem świadkiem tego, jakie wrażenie wywierają osoby z upośledzeniem umysłowym, służące do Mszy św. – dodał. Zbigniew Nosowski uważa, że biskupi powinni wręcz upominać się o takich ministrantów, bo ich obecność przy ołtarzu jest wyraźnym znakiem dla wiernych.

Innym rolą biskupów zdaniem red. Nosowskiego powinno być podejmowanie działań na rzecz jedności Kościoła. – Współcześnie, gdy pojawiają się różne trendy także wewnątrz Kościoła, trzeba też by biskupi podejmowali działania na rzecz jednoczenia – stwierdził.

Audytor na Synodzie Biskupim ma prawo uczestniczyć w obradach, zabierać głos, nie ma jednak prawa uczestniczyć w głosowaniu. Do Rzymu w charakterze słuchaczy pojadą ks. Jan Krucina, profesor teologii, kierownik katedry Teologii Praktycznej i Etyki Społecznej Papieskiego Fakultetu Teologicznego we Wrocławiu, Zbigniew Nosowski redaktor naczelny miesięcznika „Więź” i matka Jolanta Olech, przełożona generalna urszulanek szarych, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. 10. Zwyczajny Synod Biskupi w watykanie odbędzie się w dniach 30 września – 27 października br. Jego hasłem jest: „Biskup sługą Ewangelii Jezusa Chrystusa, aby nieść nadzieję światu”. Będzie to pierwsze zgromadzenie synodalne w nowym stuleciu i tysiącleciu. Konferencja Episkopatu Polski wybrała czterech uczestników 10. Zwyczajnego Synodu Biskupów: abp. Józefa Michalika z Przemyśla, abp. Henryka Muszyńskiego z Gniezna, abp. Tadeusza Gocłowskiego z Gdańska i bp. Antoniego Dydycza z Drohiczyna. Ojciec Święty mianował też abp. Józefa Życińskiego z Lublina.