Inauguracja roku akademickiego w KUL: abp Kowalczyk doktorem honoris causa uczelni

mj (KAI) og

publikacja 22.10.2001 10:49

![][1]Wykład nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka zainaugurował 21 października nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce otrzymał od uczelni tytuł doktora honoris causa. W KUL kształci się ponad 18 tys. studentów. [1]: zdjecia/kowalc.gif

Wykład nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Józefa Kowalczyka zainaugurował 21 października nowy rok akademicki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Polsce otrzymał od uczelni tytuł doktora honoris causa. W KUL kształci się ponad 18 tys. studentów.

Senat Akademicki przyznał honorowy tytuł jako “wyraz uznania dla nacechowanego wielką troską o dobro Kościoła katolickiego w Polsce i dobro narodu wypełniania misji Nuncjusza”. W laudacji ks. prof. Józef Krukowski podkreślił, że abp Kowalczyk, jeden z najbliższych współpracowników Ojca Świętego, “poprzez swą działalność przez 12 lat umacnia Kościół w Polsce i skutecznie wspomaga proces normalizacji jego sytuacji prawnej”. Promotor przypomniał zasługi nowego doktora, szczególnie te, które położył jako stały przedstawiciel dyplomatyczny Stolicy Apostolskiej w Polsce. Najważniejsze osiągnięcie to wynegocjowanie pierwszego w tej części Europy konkordatu między Stolicą Apostolską a państwem postkomunistycznym, wzorcowego dla pozostałych. Ks. prof. Krukowski mówił też o zmianach w strukturze organizacyjnej Kościoła w Polsce, będących zasługą nuncjusza i o powrocie nauki religii do szkół publicznych. Wykład inauguracyjny, wygłoszony przez laureata, niegdyś studenta prawa kanonicznego KUL, dotyczył nowej konstytucji Państwa Watykańskiego.

O zasługach abp. Kowalczyka, w tym o jego pracy na rzecz promocji katolickich ośrodków naukowych, mówił podczas inauguracyjnej Mszy św. bp Leszek Sławoj Głódź. Przypomniał przy tym, na czym polega rola katolickiego uniwersytetu, odwołującego się do inspiracji i światła orędzia chrześcijańskiego. – Zadanie katolickiego uniwersytetu to odnaleźć radość poszukiwania prawdy i mądrość wiodącą ku zbawieniu przez wiarę w Jezusa Chrystusa – mówił.

W czasie inauguracji rektor KUL ks. Szostek podsumował miniony rok. Wśród ważniejszych wydarzeń, wymieniając przyznanie tytułów doktora honoris causa dla kard. Williama Keelera, patriarchy Rumunii Teoktysta i naczelnego rabina Rzymu Elio Toaffa, wykład przewodniczącego Komisji Europejskiej Romano Prodiego i rozpoczęcie działalności Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kształci się ponad 18 tysięcy studentów, w tym ponad 700 cudzoziemców (większość z krajów b. Związku Radzieckiego, korzystając z pomocy Fundacji im. Jana Pawła II). Kadrę uniwersytecką tworzy ponad 850 pracowników naukowych, w tym: 82 profesorów zwyczajnych, 22 profesorów nadzwyczajnych mających tytuł naukowy, 110 profesorów nadzwyczajnych bez tytułu naukowego, 19 adiunktów ze stopniem doktora habilitowanego i ponad 200 doktorów.

Oprócz sześciu wydziałów lubelskich (Nauk Humanistycznych, Społecznych, Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji, Teologii, Filozofii i Matematyczno-Przyrodniczego), w Tomaszowie Lubelskim działa Wydział Zamiejscowy Nauk Prawnych i Ekonomicznych, w Stalowej Woli zaś istnieje filia Wydziału Nauk Społecznych. Oprócz studiów magisterskich i doktoranckich, proponujemy także studia podyplomowe: Międzywydziałowe Podyplomowe Studium Rodziny, Studium Komunikowania Społecznego i Dziennikarstwa, Nauczycielskie Studium Podyplomowe, Podyplomowe Studium Matematyki z elementami informatyki i Studium Surdopedagogiki (komunikacja językowa z niesłyszącymi i słabosłyszącymi). Nowością jest Podyplomowe Studium dla Tłumaczy oraz Psychologii Transportu.