Jan Paweł II do FAO: głód największą niesprawiedliwością

KAI

publikacja 05.11.2001 21:27

![][1]Świat jest pełen niesprawiedliwości, a największą z nich jest głód, stwierdził papież Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników 31. Konferencji Światowej Organizacji Żywienia (FAO). Ojciec Święty zwrócił uwagę, że "różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób". [1]: zdjecia/glodne.jpg

Świat jest pełen niesprawiedliwości, a największą z nich jest głód, stwierdził papież Jan Paweł II w przesłaniu do uczestników 31. Konferencji Światowej Organizacji Żywienia (FAO). Ojciec Święty zwrócił uwagę, że "różnorakie niesprawiedliwości na świecie zamieniają ziemię w pustynię, a najgorszą z niesprawiedliwości jest głód dotykający miliony osób". Taka sytuacja negatywnie wpływa na problematykę pokoju między narodami, przestrzega papieskie przesłanie z 3 listopada, które odczytał na forum konferencji FAO sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano.

Papież przypomniał, że Pismo Święte opisuje wspaniałą obfitość stworzonego świata i podkreśla, że człowiek otrzymał od Boga wszystko, co potrzebne, by mógł prowadzić życie stworzenia uczynionego na obraz i podobieństwo Boże. Nie jest więc możliwe, żeby na świecie żyły miliony osób niedożywionych o głodnych, podkreślił Jan Paweł II stwierdzając jednocześnie, że Ziemia jest w stanie zapewnić im to, czego potrzebują. "A więc przyczyny braku żywności należy szukać gdzie indziej", stwierdził Papież.

Zdaniem Jana Pawła II obecna konferencja FAO winna stać się "znakiem nadziei dla świata" ukazując, że "są ludzie, pragnący działać na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla każdego członka rodziny ludzkiej". Papież zapewnił o swoim poparciu dla wszelkich konkretnych inicjatyw w tym kierunku. Zwrócił

szczególną uwagę na podjętą przez najbogatsze kraje decyzję o przeznaczeniu części ich produktu krajowego brutto na rozwój krajów najbiedniejszych i zmniejszenie ich zadłużenia.

Nawiązując do encykliki Pawła VI "Populorum progressio" i zawartego tam stwierdzenia, że "rozwój jest nowym imieniem pokoju", Ojciec Święty przypomniał, że rozwój odnosi się do różnych aspektów życia, ale przede wszystkim chodzi o zapewnienie każdemu człowiekowi dostępu do żywności. Dlatego, zdaniem Papieża, konferencja FAO zmierza nie tylko do "bezpieczeństwa żywnościowego", ale także do "światowego pokoju w chwili, gdy tak liczne wartości są narażone na niebezpieczeństwo".

Jan Paweł II zapewnił uczestników konferencji FAO o swej modlitwie, "błagając do Wszechmogącego Boga o obfitość błogosławieństw", ażeby FAO "przyczyniła się do wzrostu na Ziemi pokoju i sprawiedliwości".