A może święto stworzenia?

KAI

publikacja 07.03.2002 06:52

W środowiskach franciszkańskich coraz mocniej podnoszona jest myśl o wprowadzeniu do liturgii Święta Stworzenia. Taką informację potwierdziła Franciszkańska Komisja ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia Europy Wschodniej (SPiOS) obradująca w tych dniach w Lublinie. Nie chodzi tu o święto ku czci przyrody czy stworzeń, lecz o wspólne wysławianie Boga

W środowiskach franciszkańskich coraz mocniej podnoszona jest myśl o wprowadzeniu do liturgii Święta Stworzenia. Taką informację potwierdziła Franciszkańska Komisja ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia Europy Wschodniej (SPiOS) obradująca w tych dniach w Lublinie. Nie chodzi tu o święto ku czci przyrody czy stworzeń, lecz o wspólne wysławianie Boga za Jego niezwykłą dobroć i miłość, które objawiły się w akcie stwórczym – tłumaczy o. prof. Celestyn Napiórkowski OFMConv, delegat SPiOS. Dodaje, że to święto również miałoby na celu "wyrażać pojednanie pomiędzy Bogiem Stwórcą a człowiekiem i przyrodą.

Obecna na obradach komisji ekolog i teolog dr Jadwiga Leśniewska zauważyła również, że obecnie zachwyt nad światem i wdzięczność za stworzenie i tak wyrażany jest przez ludzi przy różnych okazjach. - Najczęściej Kościoły decydują się na włączenie treści ekologicznych do świąt już istniejących w kalendarzach liturgicznych – stwierdza dr Leśniewska. Wymienia, że katolicy modlą się za wszystkie stworzenia 4 października, w święto św. Franciszka; luteranie dziękują za dar stworzenia w pierwszą niedzielę października (Święto Żniw); protestanci w Szwajcarii traktują Święto Dziękczynienia (czwarty czwartek listopada) jako specjalny czas stworzeń, a Dymitr I - Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola - ogłosił w 1989 r. dzień 1 września (pierwszy dzień prawosławnego roku liturgicznego) Dniem Modlitw za Stworzenie.

Franciszkańska Komisja ds. Sprawiedliwości, Pokoju i Ochrony Stworzenia powstała w 1992 roku decyzją Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej w Meksyku. Współpracuje z Ruchem Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu i Instytutem Franciszkańskim z Łodzi.