Katolikos i NATO

KAI

publikacja 16.05.2002 07:03

Najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II przyjął 15 maja w swej rezydencji w Eczmiadzynie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Rafaela Estrellę. Witając swego gościa zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wyraził zadowolenie ze współpracy istniejącej między Paktem Północnoatlantyckim a Armenią i pewność, że organizacja ta przyczyni się do większego bezpi

Najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Garegin II przyjął 15 maja w swej rezydencji w Eczmiadzynie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Rafaela Estrellę. Witając swego gościa zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wyraził zadowolenie ze współpracy istniejącej między Paktem Północnoatlantyckim a Armenią i pewność, że organizacja ta przyczyni się do większego bezpieczeństwa tego regionu i pokoju na całym świecie.

Estrella ze swej strony zapoznał katolikosa z bieżącymi pracami Paktu, dodając, że jego wizyta w Armenii ma dwa główne cele: odpowiedzieć na życzenie i pragnienie narodu ormiańskiego należenia do instytucji europejskich oraz ochrona pokoju, bezpieczeństwa i wolności w Europie. NATO stoi na stanowisku rozwiązywania wszelkich istniejących problemów na drodze dialogu i wzajemnego zrozumienia - zapewnił przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego. Podkreślił, że Południowy Kaukaz (do którego należy Armenia) jest regionem o szczególnym znaczeniu zarówno dla Paktu, jak i dla Europy.
Gość katolikosa opowiedział także o nowym porozumieniu NATO z Rosją, dodając, iż organizacja ta chce także zacieśnić współpracę z krajami kaukaskimi. (Porozumienie to ustanawia nową radę, w której Rosja wraz z 19 krajami członkowskimi Paktu będzie ustalać wspólną politykę nt. terroryzmu i innych palących zagrożeń, łącznie z bronią biologiczną i chemiczną oraz planowaniem obrony cywilnej.)

Garegin II zaprosił Estrellę do spotkania się z narodem ormiańskim, dodając: "Jesteśmy szczęśliwi, że wizyta ta stanowi dla Pana okazję do poznania naszych instytucji kulturalnych i duchowych. Może Pan zapoznać się z psychologią naszego narodu i jego umiłowaniem pokoju, znajdującym odbicie w naszej kulturze".

Na zakończenie spotkania przewodniczący parlamentu NATO-wskiego podziękował gospodarzowi za ciepłe i serdeczne przyjęcie. Wspomniał przy tym, że Armenia będzie miała wkrótce zapewniony status obserwatora w Zgromadzeniu Parlamentarnym, składającym się z deputowanych z krajów członkowskich Paktu. Katolikos odmówił modlitwę za pomyślność delegacji NATO i życzył jej członkom owocnej pracy dla pokoju.