Zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Ameryce ustąpił

a.

publikacja 02.06.2002 18:15

![][1]Jak ponformował na swych stronach internetowych „Przegląd Prawosławny” Metropolita Waszyngtonu Teodozjusz, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Ameryce poinformował, że w związku ze złym stanem zdrowia chce pierwszego maja zrezygnować z pełnionej funkcji. 68-letni metropolita Teodozjusz kierował Cerkwią prawosławną w [1]: zdjecia/teodozjusz1.jpg (Metropolita Teodozjusz)

Jak ponformował na swych stronach internetowych „Przegląd Prawosławny” Metropolita Waszyngtonu Teodozjusz, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Ameryce poinformował, że w związku ze złym stanem zdrowia chce pierwszego maja zrezygnować z pełnionej funkcji.

68-letni metropolita Teodozjusz kierował Cerkwią prawosławną w Ameryce od 1977 r. Wybór jego następcy odbędzie się podczas XIII Soboru, który zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zbierze się między 21 a 26 lipca w Orlando na Florydzie. Weźmie w nim udział ponad tysiąc delegatów ze USA, Kanady i Meksyku. Na locum tenensa został wybrany arcybiskup Filadelfii Herman.

- Wszyscy jesteście świadomi tego, że ostanie dwa lata były dla mnie szczególnie trudne, musiałem bowiem stawić czoła wciąż pogłębiającym się problemom zdrowia - oświadczył metropolita. - Moje zdrowie pogorszyło się do tego stopnia, że ogranicza aktywność fizyczną, toteż uważam, że nie jestem już w stanie wypełniać moich funkcji, w sposób, jaki Cerkiew oczekuje od swego zwierzchnika. (...) Zapewniam was, że tej decyzji nie podjąłem łatwo, lecz po konsultacji z lekarzami, wielu godzinach modlitwy i ze świadomością waszej miłości do mnie i waszej troski o dobro Cerkwi. .

Metropolita Teodozjusz przeszedł dwa zawały, w końcu 2000 i na początku 2001 roku i mimo długiej rekonwalescencji nie udało mu się powrócić do normalnej aktywności.

Metropolita Teodozjusz urodził się w 1933 r. w Canonsburgu (Pensylwania) w rodzinie emigrantów z Galicji. Studiował w Instytucie Teologii Prawosławnej św. Włodzimierza w Nowym Jorku i w Instytucie Ekumenicznym w Bossey. Śluby monastyczne złożył w 1961 r., następnie został wyświęcony kolejno na diakona i kapłana. Po chirotonii w 1967 r. został biskupem pomocniczym Waszyngtonu, potem biskupem diecezji Alaska. Stał na czele delegacji metropolii rosyjskiej Ameryki, która udała się do Moskwy w maju 1970 r. po tomos, w którym Rosyjska Cerkiew Prawosławna przyznawała jej status Cerkwi autokefalicznej. W następnym roku został biskupem diecezji w Pittsburgu (Pensylwania zachodnia), 25 października 1977 r. metropolitą Cerkwi prawosławnej w Ameryce.