Nie proponowali księdza

KAI

publikacja 16.06.2002 06:15

Bp Piotr Libera poinformował, że przedstawiciele Episkopatu Polski nie zgłaszali kandydatury księdza do Konwentu Młodych Unii Europejskiej, proponowali natomiast osoby świeckie. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do informacji podanej przez Rzeczpospolitą 15 czerwca, z której dowiadujemy się jakoby obok 6 młodych świeckich na Konwent Młodych miał pojechać mł

Bp Piotr Libera poinformował, że przedstawiciele Episkopatu Polski nie zgłaszali kandydatury księdza do Konwentu Młodych Unii Europejskiej, proponowali natomiast osoby świeckie. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do informacji podanej przez Rzeczpospolitą 15 czerwca, z której dowiadujemy się jakoby obok 6 młodych świeckich na Konwent Młodych miał pojechać młody ksiądz.

Bp Libera w rozmowie z KAI wytłumaczył, że nigdy nie było takiej koncepcji, aby na Konwent młodych jechał ksiądz. Nasz Episkopat uważa, że Konwent Młodych, który będzie dyskutował o przyszłości europejskiego kontynentu, jest odpowiednim forum dla katolików świeckich, a nie dla księży. Dodaje, że zgłoszenie kandydatury księdza jest niemożliwe chociażby z powodów formalnych, uczestnicy Konwentu Młodych mogą mieć od 18 do 25 lat, a księża zwykle dopiero w wieku 25 lat otrzymują święcenia. Zaprzecza on również informacji podanej w Rzeczpospolitej jakoby spór co do składu polskiej reprezentacji na Konwent Młodych został rozwiązany, jednak nadal ma nadzieję, że zostanie dołączony do niej kandydat z listy zaproponowanej przez Episkopat.

W dniach 9 - 14 lipca w Brukseli ma się odbyć Konwent Młodych. Wezmą w nim udział młodzi ludzie w wieku 18-25 lat ze wszystkich krajów członkowskich i kandydujących do Unii Europejskiej. O tym, kto będzie reprezentować Polskę na tym spotkaniu, mówili członkowie delegacji Konferencji Episkopatu, którzy spotkali się 7 maja z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz członkami Konwentu - Danutą Huebner, Edmundem Wittbrodem, Józefem Oleksym. Biskupi wyrazili wówczas przekonanie, że naród, który w przeważającej części jest chrześcijański, powinien być reprezentowany na forum europejskim także przez osoby wierzące. Dlatego Konferencja Episkopatu Polski zaproponowała listę delegatów, którzy reprezentowaliby nasz kraj w Brukseli. Są to osoby wywodzące się z różnych środowisk chrześcijańskich w wieku określonym przez organizatorów, które są aktywne w swoich środowiskach i znają języki obce. Lista kandydatów została przesłana do sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej Danuty Huebner. Niestety, na liście polskiej delegacji, która została ujawniona 11 czerwca nie pojawiły się nazwiska nikogo z osób proponowanych przez Episkopat. Z Polski na Konwent ma pojechać 6 młodych osób wyznaczonych przez polskich członków dorosłego Konwentu UE i ich zastępców. Według bp Libery takie postępowanie członków Konwentu stawia pod znakiem zapytania dalszą współpracę Episkopatu Polski z członkami Konwentu. - Ta mała sprawa była papierkiem lakmusowym dobrej woli, jeśli w tak niewielkiej sprawie nie ma tej woli, to czy możemy liczyć na współpracę przy tak poważnych sprawach jak np. promowanie wartości chrześcijańskich w UE? - pytał retorycznie sekretarz Episkopatu.