Istotny brak w Traktacie Konstytucyjnym

KAI

publikacja 16.06.2003 06:45

O nawiązanie do chrześcijańskiego dziedzictwa w Traktacie Konstytucyjnym UE - apeluje Forum Świętego Wojciecha, skupiające różnorodne polskie ruchy i stowarzyszenia chrześcijańskie. Forum stoi na stanowisku, że preambuła powinna zawierać odwołanie do Boga, nawiązujące do sformułowań Konstytucji RP.

Projekt Traktatu Konstytucyjnego UE, przyjęty w Brukseli 13 maja wspomina jedynie o "kulturowym, religijnym i humanistycznym dziedzictwie Europy". Tekst traktatu podlegać będzie jeszcze konsultacjom międzyrządowym. A oto treść oświadczenia Forum Świętego Wojciecha:

Miejsce chrześcijaństwa w Konstytucji Europejskiej

Integracja i bliższa współpraca narodów europejskich staje się wymogiem chwili. Polska, mająca wielkie historyczne tradycje myśli politycznej i praktycznych doświadczeń integracji narodów wolnych z wolnymi, u progu XXI wieku włącza się w ten proces. Europa - w pojęciu organizacji i ruchów tworzących Forum św. Wojciecha - to nie tylko pojęcie geograficzne. Europa od początków, od swej najdawniejszej genezy w starożytnej Grecji i Rzymie, stała się pojęciem nie tylko politycznym czy ekonomicznym, ale duchowym i ideowym. W wymiarze wertykalnym jest to otwarcie na świat wartości ponadczasowych, na zakorzenienie natury ludzkiej w transcendencji. W wymiarze horyzontalnym jest to otwarcie na drugiego człowieka, uznanie niezbywalnej godności osoby ludzkiej za wartość naczelną, a w konsekwencji przyjęcie za podstawę cywilizacji takich pojęć jak: miłość, solidarność, prawa człowieka, demokracja i wspólnota. Ta perspektywa pozwoliła Europie przez wieki kształtować jedyną w swej formie cywilizację opartą na najgłębszych, uniwersalnych wartościach humanistycznych. Ufamy, że ta perspektywa pozwoli Europie uchronić się przed tym, co zagraża człowiekowi i jego godności. Dlatego tak ważne jest, do jakich wartości odwołuje się Unia Europejska w Traktacie Konstytucyjnym. Doceniamy historyczny fakt, że Konwent w swoich pracach zagwarantował prawny status Kościołów i innych wspólnot wyznaniowych oraz "strukturalny dialog", jaki winien być z nimi prowadzony. Jednak istotnym brakiem preambuły do Konstytucji Europejskiej – mimo, że odwołuje się ona do "kulturowego, religijnego i humanistycznego dziedzictwa Europy" - jest brak wzmianki o tradycji judeo-chrześcijańskiej. Dlatego, jako chrześcijanie i obywatele jednoczącej się Europy, uważamy, że Traktat Konstytucyjny – wśród elementów składających się na historyczną tożsamość kontynentu - winien uwzględniac także chrześcijaństwo. Inaczej narazi się na zarzut fałszowania historii. Traktat Konstytucyjny winien zawierać również odwołanie do Boga - w takiej formie, która by nikogo nie odrzucała - i z poszanowaniem pluralizmu wskazywałaby na wartości wyższe. Dlatego - w ślad za polskimi delegatami do Konwentu - proponujemy sformułowania nawiązujące do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz przyjęte przez Europejską Partię Obywatelską. Forum Świętego Wojciecha Falenica, 14 czerwca 2003