Ewangelicy dla Ukrainy

KAI

publikacja 08.11.2003 07:43

Paczki świąteczne dla dzieci z Ukrainy zbiera Diakonia Kościoła ewangelicko- augsburskiego. Zostaną one wysłane na Ukrainę przed świętami Bożego Narodzenia.

Słodycze, żywność czy drobne upominki należy zapakować w pudełko po butach i zanieść do jednej z parafii tego Kościoła. Akcja prowadzona jest już od trzech lat, w roku ubiegłym zebrano 3,5 tys. paczek. Zbiór paczek Diakonia organizuje wspólnie z Centrum Misji Ewangelizacji Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Do akcji włączają się parafie, szkoły i inne środowiska. To nie jedyna przedświąteczna akcja Diakonii. Od kilku lat ta charytatywna organizacja Kościoła ewangelicko-augsburskiego współpracuje z katolicką Caritas i prawosławnym Eleos w rozprowadzaniu świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. - Świece zostały już wyprodukowane i rozesłane do parafii, planujemy przeprowadzić wspólną akcję reklamową w telewizji - powiedział KAI bp Jan Szarek, prezes Diakonii Kościoła ewangelicko-augsburskiego. W ciągu roku organizacja skupia się na pomocy osobom starszym i chorym. W całej Polsce Diakonia ma 9 Domów Opieki, gdzie zapewniona jest całodobowa opieka lekarska i pielęgniarska i 17 Stacji Opieki, gdzie oferowana jest dzienna pomoc medyczna i rehabilitacyjna. Specjalną troską otaczane są osoby niepełnosprawne, otwartych jest dla nich 10 wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. Organizowane są także wczasy rehabilitacyjno-wypoczynkowe w Mikołajkach, a od 1995 roku niepełnosprawni z opiekunami wyjeżdżają do ośrodka na Mazurach, przystosowanego do poruszania się na wózkach inwalidzkich. W każdą trzecią sobotę miesiąca odbywają się międzydiecezjalne spotkania niepełnosprawnych w Ustroniu-Polanie. Dla emerytów, rencistów i samotnych organizowane są wczasy świąteczno-noworoczne. Diakonia włącza się także w dożywianie dzieci w szkołach oraz wspiera materialnie rodziny w trudnej sytuacji socjalnej - pomaga im m.in. w zakupie podręczników szkolnych. W Dzięgielowie działa rodzinny dom dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a we Wrocławiu przedszkole niepubliczne "Jedyneczka". Od 10 lat na Mazurach odbywają się kolonie dla dzieci z Czarnobyla oraz z rejonu Kaliningradu. Rocznie wypoczywa w Polsce ok. 40 dzieci i młodzieży.

Więcej na następnej stronie

- Diakonia nie ma otwartej jadłodajni, ale od 10 lat w Bielsku-Białej organizujemy "obiady na kółkach", tzn. dowozimy gotowe posiłki osobom starszym i chorym, które nie są w stanie wyjść samodzielnie z domu - powiedział bp Szarek. Z tej całorocznej bezpłatnej usługi korzysta ok. 30 osób bez względu na wyznanie. - Wśród naszych podopiecznych są także wyznawcy judaizmu - dodał biskup. Obiady przygotowywane są w Ewangelickim Domu Opieki "Soar". Podobną akcję prowadzi Polska Rada Ekumeniczna we współpracy z Fundacją "Znaki nadziei" i Konsulatem Niemieckim w Krakowie. Tam obiady otrzymują byli więźniowie obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej. W Diakonii na ogół pracują wolontariusze. Tylko kilka parafii zatrudnia zawodowych pracowników diakonijnych. Ze zbiórki pieniędzy wśród wiernych i sponsorów fundowane są stypendia i kupowane leki. Diakonia włącza się także w międzynarodowe akcje charytatywne. Koordynuje projekt długoterminowego wolontariatu dla młodzieży z Polski za granicą i dla młodzieży z państw europejskich w Polsce. Wolontariat można odbyć w ramach programu Komisji Unii Europejskiej - Edukacja i kultura - Wolontariat Europejski (EVS) lub w ramach innych projektów finansowanych przez Kościoły i Fundacje. Od 2000 roku skorzystało z tego programu ok. 30 osób. Diakonia Kościoła od 1999 r. jest koordynatorem akcji zastępczej służby wojskowej na terenie naszego kraju w środowisku ewangelickim. Akcja ta dotyczy również kandydatów z zagranicy w ramach współpracy z Diakoniami krajów europejskich. Podczas odbywania zastępczej służby wojskowej młodzi ludzie pracują społecznie np. w domach opieki. W ramach Diakonii Kościoła zbierane są np. fundusze poprzez kiermasze parafialne do tzw. skarbonki diakonijnej. W roku 1992 Synod Kościoła podjął uchwałę zobowiązującą do powołania w każdej diecezji Diecezjalnej Komisji ds. Diakonii. Komisje te mają koordynować i inspirować działalność powołanych następnie Parafialnych Komisji ds. Diakonii, skupiających w swej służbie dotychczasowych współpracowników działających w różnych grupach parafialnych. Diakonia Kościoła jest organizacją pozarządową, 10 lutego 1999 r. uzyskała osobowość prawną. Organizacja działa na terenie całego kraju. W Polsce jest 80 tys. członków Kościoła ewangelicko-augsburskiego.