Zajmowali się nie tylko nowym przewodniczącym

KAI

publikacja 19.03.2004 06:07

Wyborem nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się w Warszawie dwudniowe, 326. zebranie plenarne KEP. Nowym przewodniczącym został 62-letni metropolita przemyski, dotychczasowy wiceprzewodniczący KEP Józef Michalik, który zastąpił na tej funkcji kard. Józefa Glempa. Wiceprzewodniczącym wybrano 54-letniego abpa Stanisława Gądeckiego, metropolitę poznańskiego.

Podczas zebrania omawiano też m.in. sprawę wprowadzenia w Polsce diakonatu stałego oraz o konieczności stałej formacji biskupów.

Nowy przewodniczący KEP

"Nie wyznaczam żadnego programu, bo stworzy go historia, czas i ludzie" - te słowa kard. Stefana Wyszyńskiego przywołał nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. W swej pierwszej wypowiedzi dla prasy po wyborze metropolita przemyski zaprosił do współpracy wierzących i niewierzących do "pochylenia się nad człowiekiem żyjącym na tej ziemi".Wybór przyjął z radością dotychczasowy przewodniczący KEP, kard. Józef Glemp. Ks. Prymas dodał, że abp Michalik na pewno podoła tej funkcji, a on sam "czuje się wolniejszy". Nowy wiceprzewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podziękował kard. Glempowi za "długoletnią posługę", podkreślając jego "wybitną skromność" i szczerość, które charakteryzują jego "wyjątkową sylwetkę", widząc w nich zarówno cechę natury, jak i wyrobienia charakteru. Wyjaśnił, że jego dotychczasowe doświadczenia nie są wielkie, a związane są głównie z pracami watykańskiej i polskiej komisji ds. dialogu z judaizmem i innymi religiami.Uczestniczący w spotkaniu z prasą sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prał. Noel Treanor zapowiedział, że od 1 maja Konferencja Episkopatu Polski będzie pełnoprawnym członkiem COMECE.

Zielone światło dla diakonatu stałego

Biskup Andrzej Suski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski, zaprezentował dokument określający zasady wprowadzenia w naszym kraju diakonatu stałego. Nie należy jednak spodziewać się, że w najbliższym czasie żonaci mężczyźni będą rozdawać Komunię św., głosić homilię czy udzielać sakramentu chrztu - co m.in. należy do zadań diakona stałego.Zgodnie z dokumentem, aby pierwsi kandydaci przyjęli świecenia diakonatu muszą najpierw odbyć co najmniej trzyletnią formację, a ponadto spełnić szereg wymogów, m.in. mieć wykształcenie teologiczne. Doprecyzowania wymaga jeszcze program formacji.
Więcej na następnej stronie

Choć w Polsce nie ma kryzysu powołań kapłańskich i generalne księża są w stanie podołać wszystkim obwiązkom w parafii, jednak wielu proboszczów chętnie przyjęłoby diakonów. Dotyczy to zwłaszcza małych ośrodków, gdzie jest tylko proboszcz, bowiem wierni nie są w stanie utrzymać jeszcze wikarego. Bp Suski zwraca uwagę, że biskup musi przygotować diecezję do wprowadzenia diakonatu stałego od strony katechetycznej, wytłumaczyć wiernym na czym ta posługa polega. Ks. Grzegorz Mioduchowski, który obecnie tworzy parafię w małej podwarszawskiej wsi koło Kobyłki uważa, że diakon nie zostałby zaakceptowany w środowisku wiejskim. - Na wsi, gdzie ludzie są przywiązani do tradycji, diakon stały miałby duże problemy z akceptacją wiernych, na pewno łatwiej byłoby mu w dużym mieście - tłumaczy. Bp Suski zauważa, że z uwagi na kilkuletni proces formacji, pierwszych święceń diakonów stałych można się spodziewać najwcześniej późną wiosną 2007 r.

Od września katechezy nt. życia w rodzinie

Biskupi postanowili, że od września br. w parafiach zostaną wprowadzone katechezy dla młodzieży licealnej, przygotowujące do życia w rodzinie. Tę poszerzoną wersję kursów przedmałżeńskich będą prowadzić katecheci i duszpasterze, ale także zwykłe małżeństwa, mieszkające na terenia parafii. Program katechez został już zatwierdzony, materiały, przygotowane przez Radę ds. Rodziny i Komisję Wychowania otrzymają wszystkie diecezje. Przewodniczący Komisji Wychowania Episkopatu Polski bp Kazimierz Nycz powiedział KAI, że będzie to uzupełnienie katechezy na poziomie pogimnazjalnym. Projektodawcy pragną, aby katechezy były równocześnie poszerzonym przygotowaniem młodych ludzi do małżeństwa. - Obecnie młodzież lubi widzieć korzyści, jakie płyną z jej wyborów, a nowy typ katechez będą dawać o wiele szersze przygotowanie, niż dotychczasowe kursy przedmałżeńskie - powiedział bp Nycz. Komisja Wychowania uściśliła też, że te katechezy będą realizowane w małych grupach przez trzy kategorie prowadzących - księży, katechetów oraz osoby posiadające misję do prowadzenia zajęć w duszpasterstwie rodzin. 25 proc. z nich będą małżeństwami z parafii, które omawiałyby z młodzieżą takie tematy jak wychowanie, kontakty z ludźmi, codzienne życie małżeńskie i związane z nim problemy.
Więcej na następnej stronie

Wzmocnienie pracy na rzecz rodzin

Na konieczność wzmocnienia duszpasterstwo rodzin wskazywał przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Stanisław Stefanek. Wskazywał na tendencje obecnej koalicji rządowej do osłabienia rodziny przez prawne zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwami i próby liberalizacji ustawy aborcyjnej. Biskup postulował utworzenie Centrum Informacji, zgodnie z "Wyzwaniami" - najnowszym dokumentem Stolicy Apostolskiej, który postuluje stworzenie dla całej Europy czegoś w rodzaju "Obserwatorium" zbierającego informacje o sytuacji małżeństw i rodzin. Zdaniem bp Stefanka konieczne jest także przedłużenie katechizacji przedmałżeńskiej do roku. W związku z tym podjęto też decyzję o wprowadzeniu rocznej katechezy przedmałżeńskiej dla młodzieży ponadgimnazjalnej, prowadzonej w parafiach.Parafialna katecheza przedmałżeńska powinna mieć, zdaniem bp Stefanka, nie charakter wykładu, a zajęć w grupach, zaś ich animatorami powinny być przede wszystkim małżeństwa, które swym życiem świadczą o prawdziwości głoszonych zasad.

Formacja biskupów

O konieczności stałej formacji biskupów, prowadzeniu dialogu ekumenicznego i obowiązku czuwania nad mediami katolickimi w diecezji mówił podczas zebrania sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera, zapoznając hierarchów z nowym, opracowanym w Watykanie "Dyrektorium dla Biskupów". Jednym z podstawowych wątków tego dokumentu jest potrzeba stałej formacji biskupa. Dokument zwraca też uwagę na znaczenie dialogu z innymi Kościołami i judaizmem. - Odczytuję to osobiście tak, że jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś wątpliwości, czy jest pora na prowadzenie takiego dialogu, czy zastanawiałby się, "co powiedzą ludzie, księża, moi diecezjanie" - nie powinien się wahać - podkreślił bp Libera dodając, że ma to być dialog ekumeniczny i międzyreligijny powinien być pogłębiony, nie unikający trudnych spraw.Inne problemy, omawianie przez bp Liberę w czasie posiedzenia Episkopatu to prawa i obowiązki biskupa - emeryta. - W Polsce jest już ponad 20 biskupów - emerytów, jest to już spora grupa, a "Dyrektorium" wyjaśnia, jaką rolę powinni pełnić w diecezji, którą zarządzali przez lata.
Więcej na następnej stronie

Bp Libera poruszył również temat wizyt ad limina Apostolorum - wizycie, jaką raz na pięć lat Episkopat danego kraju składa Stolicy Apostolskiej. Na przełomie roku 2004/2005 zbliża się termin wizyty biskupów polskich - "Dyrektorium" mówi wyraźnie czym są takie wizyty i jak się do nich przygotować - stwierdził bp Libera. Opublikowany 9 marca br. dokument został przygotowany po włosku i obecnie jest tłumaczony na inne języki narodowe.

List o chrześcijańskim obliczu Europy - 14 kwietnia

Biskupi dyskutowali nad projektami dwóch dokumentów dotyczących Europy. Ostatecznie zadecydowali, że zarówno list pasterski Episkopatu Polski nt. chrześcijańskiego oblicza Europy oraz Apel biskupów polskich do odpowiedzialnych za przyszłość Europy zostaną ogłoszone 14 kwietnia. Oba teksty zostaną przedstawione na konferencji prasowej z udziałem metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego, metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego oraz sekretarza generalnego KEP bp. Piotra Libery. Konferencja odbędzie się 14 kwietnia o godz. 12. w gmachu Sekretariatu KEP w Warszawie.

Pierwszy miesięcznik dla ministrantów

Biskupi zapoznali się także z "zerowym" numerem ogólnopolskiego pisma dla ministrantów pt. "KnC" - "Króluj nam Chryste". Delegat KEP ds. duszpasterstwa ministrantów poinformował, że nowe pismo będzie służyło integracji środowiska ministrantów, których jest w Polsce ok. 350-400 tysięcy. W "KnC" znajdą się nie tylko artykuły formacyjne ale także materiały o sporcie, filmie, muzyce, komputerach i różnego typu hobby. W następnych numerach "KnC" znajdą się także działy dla dziewcząt - ministrantek. Wydawcą pisma jest Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu. Tam też mieści się redakcja pisma. Redaktorem naczelnym jest ks. Waldemar Hanas. Po zakończeniu obrad, które toczyły się w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie, biskupi udali się na uroczystą Mszę św. w katedrze św. Jana z okazji 25-lecia sakry biskupiej kard. Józefa Glempa.