Kultura dla tolerancji?

KAI

publikacja 23.04.2004 06:01

"Wyrażam uzasadnioną nadzieję, że wszyscy odpowiedzialni za porządek w mieście uwzględnią liczne głosy sprzeciwu wobec planowanej kampanii" - napisał kard. Franciszek Macharski w związku z planowaną w Krakowie imprezą pod nazwą "Kultura dla tolerancji".

W przesłanym KAI oświadczeniu metropolita krakowski wyraża nadzieję, że terminy i miejsca związane z "Kampanią przeciw homofobii", nastawionej na "walkę o prawa gejów i lesbijek w życiu społecznym" nie będą zbieżne z procesją św. Stanisława na Skałkę. Publikujemy treść oświadczenia kard. Franciszka Macharskiego:

Oświadczenie Metropolity Krakowskiego w związku z zapowiedzią dni "Kultura dla tolerancji" w Krakowie

W dniach 6 - 9 maja 2004 roku planowane są w Krakowie dni pod nazwą "Kultura dla tolerancji". Pod tym szlachetnym tytułem ukryto kilkudniową imprezę nastawioną na walkę o prawa gejów i lesbijek w życiu społecznym, a organizowaną przez Stowarzyszenie "Kampania Przeciw Homofobii". Kościół dostrzega w homoseksualiźmie poważny nieład moralny, zaś akty homoseksualizmu z samej swojej natury uznaje za nieuporządkowane i sprzeczne z prawem naturalnym. W żadnym wypadku nie mogą zostać zaaprobowane, choć są trudnym doświadczeniem pewnej liczby kobiet i mężczyzn. Powinno się je traktować z należnym szacunkiem i unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji (por. Katechizm Kościoła Katolickiego, n.2357-9). Czym innym jest jednak tak rozumiana tolerancja, a czym innym byłoby żądanie akceptacji określonych zachowań. Wyrażam uzasadnioną nadzieję, że wszyscy odpowiedzialni za porządek w mieście uwzględnią liczne głosy sprzeciwu wobec planowanej kampanii, jakie dochodzą ze strony organizacji, stowarzyszeń i osób prywatnych, a terminy i miejsca nie będą zbieżne z procesją św. Stanisława na Skałkę. Kraków, dnia 21 kwietnia 2004 r. Kard. Franciszek Macharski" Tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława z katedry wawelskiej na Skałkę odbędzie się 9 maja o godz. 9. Z najnowszych informacji wynika, że organizatorzy "Kultury dla tolerancji" planują przemarsz przez miasto dwa dni wcześniej, 7 maja.