Pielgrzymka polskich kardynałów

KAI |

publikacja 11.03.2013 06:53

Polscy kardynałowie w intencji konklawe 10 marca udali się w pielgrzymkę śladami bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI do sanktuarium maryjnego w Mentorelli.

Pielgrzymka polskich kardynałów EcvoVirtual / CC 2.0 Sanktuarium w Mentorelli

„Prosimy o modlitwę o dobry wybór nowego następcy św. Piotra” – napisali kardynałowie w księdze pamiątkowej sanktuarium. Wcześniej modlili się przed słynącą cudami figurą Matki Bożej Łaskawej. Mentorella była ulubionym miejscem pielgrzymkowym papieża Polaka. Od ponad 150 lat posługę w sanktuarium pełnią polscy księża zmartwychwstańcy.

Do jednego z najstarszych włoskich sanktuariów maryjnych i ulubionego przez papieża Polaka miejsca pielgrzymkowego w niedzielne przedpołudnie przybyli: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. „Bardzo dziękujemy za życzliwe, jak zawsze, przyjęcie. Prosimy o modlitwę o dobry wybór nowego następcy św. Piotra” – napisali kardynałowie w księdze pamiątkowej sanktuarium.

Polscy kardynałowie nie byli jedynymi purpuratami, którzy przybyli do sanktuarium, aby modlić się w intencji wyboru nowego papieża.

Kard. Joachim Meisner, metropolita Kolonii pytany przez KAI dlaczego przybył do sanktuarium powiedział: „Powiedziano mi, że muszę jechać do Mentorelii, gdyż bywał tam Jan Paweł II jeszcze gdy był kardynałem. Jako kardynał, który ma obecnie wybierać nowego papieża, musiałem tu przybyć, aby prosić Matkę Bożą o dobry wybór i aby przestrzegła nas, byśmy nie popełnili jakiś głupstw”.

Obok metropolity Kolonii byli tam także: kard. Walter Brandmüller, emerytowany przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, metropolita Limy, kard. Juan Cipriani Thorne oraz kard. Miloslav Vlk. Prymas senior Czech zapytany jakiego papieża potrzebuje Kościół powiedział, że potrzebuje papieża, który jest mocno związany z Jezusem Chrystusem i prowadzony przez Ducha Świętego, ale także papieża który nawiąże do dziedzictwa bł. Jana Pawła II i Benedykta XVI, i będzie otwarty na świat, pełen energii i siły, aby rozwiązywać problemy stojące przed Kościołem.

Sanktuarium w Mentorelli było bardzo drogim miejscem dla Jana Pawła II. Pierwszy raz przybył tam jako kardynał podczas Soboru Watykańskiego II i odtąd prawie każdorazowo przyjeżdżał tam podczas swoich pobytów we Włoszech. Był w Mentorelli także na kilka dni przed konklawe a potem złożył pierwszą oficjalną wizytę po wyborze na Stolicę Piotrową 29 października 1978 r. Później jako papież prywatnie odwiedzał sanktuarium siedmiokrotnie. Ostatni raz był 3 lutego 2000 r.

Natomiast Benedykt XVI przebywał tam prywatnie i odprawił Mszę św. wraz ze swymi ówczesnymi sekretarzami, ks. prałatem Mieczysławem Mokrzyckim i ks. prałatem Georgiem Gänsweinem 29 października 2005 r.

Według niektórych źródeł, założycielem leżącego 55 km na południowy-wschód od Rzymu sanktuarium w Mentorelli był św. Benedykt z Nursji - Patron Europy. Pozostała tam grota, w której się modlił.