W Polsce 800 tys. dzieci niedożywionych

KAI |

publikacja 11.03.2013 15:05

Kilkadziesiąt tysięcy dzieci korzysta z pomocy Caritas, która prowadzi kilka projektów pomocy, w tym dożywiania w szkole i w świetlicach.

W Polsce 800 tys. dzieci niedożywionych MOs810 / CC-SA 3.0 Tysiące dzieci w Polsce nie może liczyć na takie obiady

Według raportu „Głód i niedożywienie dzieci w Polsce” przygotowanego na podstawie badań przez Domu Badawczego MAISON dla Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom „Maciuś”, problem niedożywienia dzieci dotyczy co dziesiątego ucznia z klas 1-3. Oznacza to, że około 800 tys. dzieci w Polsce nie je obiadu i innych posiłków jak ich rówieśnicy.

Z kolei według badań przeprowadzonego w kwietniu 2011 r. na reprezentatywnej próbie 600 wychowawców, przez Millward Brown, 130 tys. dzieci w Polsce cierpi z powodu niedożywienia (7-12 lat), czyli 6 proc. ogółu uczniów szkół podstawowych. Prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych nie odżywia się sposób niezbędny dla ich prawidłowego rozwoju (np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu).

Caritas w Polsce realizuje program dożywiania dzieci w szkołach i świetlicach. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Carrefour w ramach programu „Dożywianie z Carrefour” 1,2 tys. dzieci z blisko 40 miast w całej Polsce otrzymuje ponad 250 tys. posiłków rocznie.

Z pomocy świetlic Caritas korzysta ponad 47 tysięcy dzieci w całej Polsce – mają tam zapewniony ciepły posiłek.

Drugim programem, w który włączone jest dożywianie dzieci są „Skrzydła”, którymi objętych jest ponad 3 tys. dzieci z całej Polski. Program zapobiega konsekwencjom, jakie niesie za sobą głód i brak ciepłych ubrań – takie dzieci często nie myślą o nauce, co potęguje ich kłopoty przy starcie w dorosłe życie.

28 lutego 2013 roku Caritas Polska zakończyła drugi etap realizacji programu PEAD, w ramach którego rozdysponowała 34 tys. 278 ton artykułów spożywczych (w tym 8 mln. 866 tys. litrów mleka) o łącznej wartości 114 mln. 512 tys. złotych brutto.

Żywność trafiła 1,5 mln osób indywidualnych w postaci paczek żywnościowych wydawanych rodzinom ubogim, wielodzietnym oraz dysfunkcyjnym. Z otrzymanej żywności placówki Caritas prowadzące żywienie zbiorowe przygotowały i wydały ok. 30 mln posiłków, z których skorzystało ok. 200 tys. osób – w tym beneficjenci domów samotnych matek, świetlic socjoterapeutycznych jadłodajni.