Polak zaginął na Elbrusie

wt / PAP / wikipedia.com

publikacja 16.03.2013 10:04

Na Elbrusie w Kabardo-Bałkarii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, ratownicy wysokogórscy poszukują dwóch alpinistów z Polski i Iranu, którzy zaginęli tam tydzień temu.

Polak zaginął na Elbrusie Mirritil / CC 2.0 Elbrus

"Poszukiwania prowadzone są na wysokości 4200 metrów n.p.m. w rejonie skał Pastuchowa" - poinformował w sobotę dyżurny służb poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie. W akcji uczestniczy siedmiu ratowników.

Jak podaje agencja Interfax, ratownicy będą prowadzić poszukiwania we wszystkich możliwych kierunkach wspinaczki, rozpoczynając od rejonu schroniska Prijut-11.

O zaginięciu alpinistów regionalny zarząd Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji w Kabardo-Bałkarii poinformowała w piątek polska ambasada w Moskwie, według której zaginęli oni 9 marca.

O zaginięciu Polaka placówka dowiedziała się od jego rodziny, która zawiadomiła, iż nie zgłasza się on od ubiegłej soboty. Ambasada zaznacza, że nie ma potwierdzenia, iż alpiniści wyruszyli w kierunku szczytu.

Cytowane w piątek przez agencję Interfax źródło w służbach poszukiwawczo-ratowniczych na Elbrusie przekazało, że Polak i Irańczyk nie zarejestrowali swojego wyjścia i nie podali trasy.

Elbrus położony jest w zachodniej części głównego łańcucha Kaukazu. Liczy 5642 m n.p.m. Jest najwyższym szczytem Rosji. Według znacznej części środowiska alpinistycznego Elbrus jest też najwyższym szczytem Europy (jeśli do Europy zaliczymy Kaukaz - w przeciwnym razie ten tytuł należy do Mt. Blanc). Z tego powodu zdobycie Elbrusa jest konieczne do skompletowania tzw. Korony Ziemi, czyli osiągnięcia najwyższych szczytów wszystkich kontynentów. W związku z tym Elbrus jest niezwykle popularną górą wśród wspinaczy.

Góra nie jest trudna technicznie, jej zdobycie niesie jednak ze sobą inne zagrożenia. Największym niebezpieczeństwem są szczeliny lodowcowe oraz trudności orientacyjne. Wierzchołek jest względnie łagodny i bardzo rozległy, a ponadto w masywie Elbrusu często dochodzi do załamania pogody.

Masyw Elbrusa wyróżnia się charakterystyczną sylwetką o dwóch kopulastych wierzchołkach, odległych od siebie o ok. 3 km:

  • zachodnim (wyższym) – 5642 m n.p.m.
  • wschodnim – 5621 m n.p.m.

Elbrus przedstawiany i zdobywany jest najczęściej od strony południowej z otaczających go od tej strony miejscowości, przez co wyższy wydaje się być szczyt wschodni. Jest to jednak tylko złudzenie, na fotografii lewy, wyglądający na niższy szczyt, jest w rzeczywistości wyższym.

Wierzchołki rozdzielone są szerokim płaskim siodłem na wysokości ok. 5300 m n.p.m.