Sąd nakazał wznowić smoleńskie śledztwo

PAP |

publikacja 20.03.2013 14:55

Śledztwo ws. nieprawidłowości w przygotowaniu przez osoby cywilne wizyt w Katyniu 7 i 10 kwietnia 2010 r. zostanie wznowione - zdecydował w środę stołeczny sąd. Sąd uwzględnił zażalenie na umorzenie śledztwa, które złożyli bliscy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Sąd nakazał wznowić smoleńskie śledztwo Mulag / CC-SA 3.0 Tu 154 M o numerze bocznym 101 na lotnisku w Zagrzebiu (2010 r.)

Podjęcie przez prokuraturę prawidłowej decyzji w sprawie lotów do Smoleńska w 2010 r. będzie możliwe dopiero po dopuszczeniu do udziału w postępowaniu wszystkich pokrzywdzonych - wskazał w środę sąd, uzasadniając decyzję nakazującą wznowienie śledztwa.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia uwzględnił zażalenie na umorzenie śledztwa, które złożyli bliscy prezydenta Lecha Kaczyńskiego. "W ocenie sądu dopiero po dopuszczeniu do śledztwa pokrzywdzonych w sprawie, po ewentualnej inicjatywie dowodowej z ich strony, możliwa będzie ponowna ocena sprawy i podjęcie prawidłowej, merytorycznej decyzji przez prokuraturę" - wskazywała w uzasadnieniu postanowienia sędzia Anna Tyszkiewicz.

Umarzając to śledztwo, prokuratura zaznaczała, że nie ma nikogo, kto mógłby decyzję zaskarżyć, bo nikt w tej sprawie nie ma statusu pokrzywdzonego. "Uważamy, że ewentualne nieprawidłowości w organizacji lotów do Smoleńska - o ile do nich doszło - mogły zaistnieć na szkodę interesu publicznego rozumianego jako bezpieczeństwo ruchu lotniczego. Konkretnych osób dotyczyła sama katastrofa - śledztwo w tej sprawie prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie i tam rodziny mają status pokrzywdzonych" - uzasadniała prokuratura.

W środę sąd nie podzielił tej oceny. "To czyn, o jaki prowadzi się postępowanie, decyduje o istnieniu ewentualnych osób pokrzywdzonych, a nie autonomiczna decyzja prowadzącego to postępowanie" - wskazała sędzia.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła śledztwo w sprawie organizacji lotów do Smoleńska 30 czerwca zeszłego roku. Zażalenie w sprawie umorzenia złożyli brat i córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska. Śledztwo w cywilnym wątku katastrofy smoleńskiej umorzono m.in. "z braku cech przestępstwa". Śledczy tłumaczyli, że "zabrakło wszystkich elementów, które muszą być", aby stwierdzono popełnienie przestępstwa niedopełnienia obowiązków; w tym przypadku - godzenia w dobro powszechne, dobro instytucji państwowych.