Zobowiązanie, czyli Europejska Karta Młodych Chrześcijan

KAI

publikacja 06.09.2004 06:01

Zaangażowanie młodych w budowanie naszego kontynentu, wiernego swym korzeniom i dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest tematem Europejskiej Karty Młodych Chrześcijan Europy "Zobowiązanie".

Jej tekst, przygotowany przez młodzież naszej części świata na zakończenie jej pielgrzymki do Santiago de Compostela 7 sierpnia, przedstawili młodzi 2 września Janowi Pawłowi II w Loreto, a ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Świętej 4 bm. Publikujemy cały tekst tego dokumentu:

El Compromiso (Zobowiązanie). Europejska Karta Młodych Chrześcijan Europy

"Europo, odnajdź samą siebie. Bądź sobą!" (Jan Paweł II, Santiago de Compostela, 1982) Młodzi, budujcie śmiało Europę nadziei, wierną własnym korzeniom, krainę, gdzie wszyscy znajdą gościnność, solidarność i pokój" (Jan Paweł II, Piana di Montorso, 1995)

Nasza droga

Przybyliśmy jako pielgrzymi do Santiago de Compostela z różnych krajów Europy. Zastanawialiśmy się wspólnie nad naszym świadczeniem o Chrystusie dla Europy nadziei. Robiliśmy to w miejscu, które znajduje się u korzeni tożsamości europejskiej: przy grobie Jakuba Apostoła narody spotkały się i nauczyły się poznawać się i współżyć ze sobą. Nazajutrz po drugiej wojnie światowej - w 1948 roku - tysiące młodych z całej Europy spotkali się tutaj, aby wspólnie marzyć o przyszłości pokoju, zjednoczeni tą samą wiarą. Wiele z tych marzeń stało się rzeczywistością, inne trzeba jeszcze zrealizować. Chcemy podjąć to dziedzictwo, aby nadać duszę chrześcijańską procesowi integracji europejskiej. Dlatego jesteśmy świadomi, że należy uwierzyć młodym i pozwolić im, aby działali na rzecz rozwoju kontynentu, otwierając przed nimi pole odpowiedzialności w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kościelnym. Chcemy Europy gościnnej, solidarnej, która szanuje, rozumie i jest zdolna do integracji, która pracuje dla pokoju i wolności i która jest świadoma własnej przeszłości. Myślimy o Europie, zbudowanej na wartościach wielkoduszności i dawania samej siebie, wartościach życia wewnętrznego i szczerego poszukiwania prawdy. Wierzymy, że godność osoby ludzkiej zajmuje centralne miejsce, chcemy poszanowania prawa do życia, myślimy, że rozwój każdej jednostki powinien się dokonywać w łonie prawdziwej rodziny. Uważamy, że tego rodzaju wartości winny być chronione przed zagrożeniami ze strony indywidualizmu, konsumizmu, relatywizmu etycznego i powierzchowności.

Kroki do zrobienia

Europa jutra będzie musiała stawić czoła licznym wyzwaniom: my jako młodzi chrześcijanie czujemy się powołani w sposób szczególny niektórych z nich.
Więcej na następnej stronie

Ruchliwość i dialog międzykulturalny

Żyjemy w coraz mniejszym świecie, w którym szybko się przesuwamy, wymieniając się kulturami i formacją stosownie do języków nowych i oryginalnych. Wielu młodych przemieszcza się z powodu nauki lub pracy; inni ze względu na turystykę; jeszcze inni dlatego, że szukają "ziemi obiecanej". Chcemy, aby nie było to okazją do zagubienia czy konfliktu, ale aby umożliwiało odnalezienie samych siebie w zderzeniu z innymi. Sądzimy, że konieczne będzie budowanie kultury "europejskiej", aby móc współpracować z narodami kontynentu i rozmawiać z kulturami wschodu i południa świata. Zobowiązujemy się przyjąć każdą osobę, cenić wysoko okazje do kontaktu między narodami, którymi już dysponujemy i tworzyć nowe sieci stosunków, aby pomagały one przezwyciężać przeszkody kulturalne, rozwijając zrozumienie wzajemne za pośrednictwem języków sztuki, muzyki, sportu, religii.

Wychowanie, formacja i zatrudnienie

Istnieją ustalone i pozytywne doświadczenia wymiany studenckiej, które pozwalają przewidywać przyszły system formacji kontynentalnej. Uznajemy także tendencję do jeszcze większej ruchliwości młodych pracowników na szczeblu europejskim. Pragniemy wspólnego rynku idei wolnych i możliwych do przyjęcia w szkolnym systemie oświatowym, zdolnym do zapewnienia integralnego wzrostu osoby, w wymiarach ludzkim, kulturalnym, społecznym i duchowym, a także zdolnym do towarzyszenia młodym w nowych sposobach przystępowania do pracy. Zobowiązujemy się do wspierania kultury wartości ludzkich i chrześcijańskich, aby mogła wzrastać świadomość europejska w środowiskach formacyjnych i do kształtowania wychowawców dla przyszłych pokoleń.

Rodzina

W doświadczeniu wielu młodych rodzina odgrywa rolę jako komórka stabilizacji i szkoła wartości dla własnego wzrostu osobowego. Inni jednak przeżywają, często w cierpieniu, niestałość więzów uczuciowych. Pragniemy Europy, w której dzieci będą mogły wzrastać w środowisku pogodnym, gwarantowanym i wspieranym przez odpowiednią politykę rodzinną, nastawioną szczególnie na młode małżeństwa. Jako obywatele zobowiązujemy się do troski o rodzinę opartą na małżeństwie; jako dzieci zobowiązujemy się do przeżywania jej jako miejsca współżycia, pełnego szacunku między pokoleniami; jako młodzi zobowiązujemy się do wychowywania się do wzajemnego daru oraz do budowania związków opartych na odpowiedzialności za drugą osobę i za wspólnotę, w której się żyje.

Obywatelskość i uczestnictwo

Unia Europejska stała się owocem płodnej pracy politycznej, która pozwoliła zharmonizować ustroje prawno-polityczne krajów bardzo zróżnicowanych. Pragniemy, aby coraz bardziej było wspierane mieszanie się "od dołu" obywateli europejskich, zwłaszcza młodych. Zobowiązujemy się do przezwyciężania postawy indywidualistycznej w dziedzinie praw człowieka, do uznania, rozwijania i doceniania obecności osób w ramach tych pośrednich realiów obecności społecznej (rodziny, stowarzyszenia, wspólnoty religijne, organizacje...), które są miejscami doświadczania i dojrzewania demokracji.
Więcej na następnej stronie

Pokój i rozwój

Wola pokoju, która doprowadziła do narodzin Unii Europejskiej, jeszcze dzisiaj pozostaje jej powołaniem. My, młodzi Europejczycy, wiemy, że nasze wybory wpływają na teraźniejszość i przyszłość pozostałych mieszkańców naszej planety. Chcemy, aby osoba i jej godność były zawsze w centrum procesów rozwoju społecznego, gospodarczego, kulturalnego i środowiska naturalnego, w Europie, która popiera pokój i sprawiedliwość na scenie globalnej. Zobowiązujemy się do podejmowania zrównoważonych stylów życia i do wychowywania się do kierowania konfliktami bez stosowania przemocy. Zobowiązujemy się do doceniania tych doświadczeń wolontariatu i współpracy międzynarodowej, które mogą przyczynić się do formacji nowych obywateli europejskich.

Informacja

My, młodzi Europejczycy, rozporządzamy rosnącymi możliwościami i licznymi narzędziami dostępu do informacji. Istnieją jednak pewne problemy: od braku informacji europejskiej po niewystarczającą troskę o wolność i prawdę, w imię interesów gospodarczych, politycznych lub nacjonalistycznych. Pragniemy informacji przejrzystej w środkach przekazu i w stosunkach między instytucjami publicznymi i obywatelami, która pomoże nam czuć się Europejczykami. Zobowiązujemy się do wychowywania się do korzystania z mediów, do tworzenia przestrzeni niezbędnej do krytycznej analizy wiadomości, które otrzymujemy oraz sprzyjać dostępowi do tego wszystkiego, co pozwala lepiej poznawać rzeczywistość innych krajów kontynentu.

Towarzysze podróży

W obliczu wielkości tych perspektyw odczuwamy potrzebę zabiegania o towarzystwo naszych rówieśników i osób dobrej woli, do których kierujemy pewną propozycję.

Do innych młodych chrześcijan

Cieszcie się, że jesteście chrześcijanami! Podobnie jak apostoł Jakub bądźcie świadkami Chrystusa czynami i słowami, żyjąc radośnie w Kościele i pomagając mu w dotrzymywaniu kroku czasom. Przygotowujcie się poważnie, przez modlitwę, naukę i zaangażowanie osobiste, aby w sposób znaczący być obecnymi w dzielnicy, parafii, stowarzyszeniach, w świecie pracy... Bez lęku czy kompleksów bądźcie "młodymi w Kościele, chrześcijanami w świecie"..

Do wszystkich innych młodych

Razem, bez uprzedzeń, możemy dokonać "rewolucji pokojowej", aby zbudować Europę bardziej demokratyczną, sprawiedliwszą i która będzie wyrazem społeczeństwa obywatelskiego. Proponujemy wam umieszczenie osoby pośrodku każdego projektu, będąc pewnym i wierząc w jej pełny rozwój. Ofiarowujemy wam Chrystusa jako punkt odniesienia i wzór życia, zdolnego nadać sens istnieniu i zaspokoić pragnienie szczęścia.
Więcej na następnej stronie

Do dorosłych

Nie bójcie się być dorosłymi! Potrzebujemy osób, które by nam towarzyszyły i stały się wzorami życia. Chcemy ustanowić stały dialog, aby dzielić doświadczenia i pragnienia, aby razem współpracować, zdając sobie sprawę, że to my poprowadzimy naprzód budowę Europy. Prosimy was, abyście zaufali młodym i wspierali nas, pozostawiając wam pobudzanie naszej młodości. Wiemy, że inne kontynenty spoglądają na Europę i na jej młodych, oczekując odważnej odpowiedzi na wyzwania, jakie trzecie tysiąclecie stawia ludzkości. Czujemy, że z Bożą pomocą zaczniemy budować Europę nadziei, odpowiadając na wezwanie Chrystusa z tym samym entuzjazmem, jak apostoł Jakub: możemy to zrobić! Monte do Gozo (Góra Radości), 7 sierpnia 2004.

Pozdrowienia młodych dla Ojca Świętego

Ojcze Święty, Jesteśmy przedstawicielstwem młodych Europejczyków. Wymyśliliśmy, napisaliśmy a teraz wręczamy to nasze orędzie młodych chrześcijan Europy. Chodzi o krótki akt zobowiązania, który wyraża to, co czujemy, myślowo i konkretnie, jako obywatele i wierzący wspólnoty europejskiej. Stoimy w obliczu pewnych wyzwań, które dotykają naszego kontynentu: od dialogu międzykulturowego do pokoju i rozwoju, od rodziny do bycia obywatelami, od wychowania po zatrudnienie. Są to tematy, które angażują nas osobiście i które wymagają naszej mądrości i namiętności. Dlatego postanowiliśmy stawić im czoła i odczytać je w kluczu interpretacyjnym nadziei, tak jak to wskazał nam Wasza Świątobliwość w "Ecclesia in Europa" i jak w 1995 r. prosił o działanie młodzież zgromadzoną w Loreto na spotkaniu "Eur-hope". W ciągu tych dziesięciu lat próbowaliśmy podjąć to zaproszenie do "budowy Europy Nadziei". Rosła nasza świadomość jako obywateli europejskich, marzyliśmy o Europie Nadziei, którą teraz przemierzamy naprawdę. W sierpniu byliśmy w Santiago de Compostela z pielgrzymką młodych Europejczyków i napisaliśmy to przesłanie, przybyliśmy do Loreto, gdzie przedstawiamy je uczestnikom krajowego spotkania Włoskiej Akcji Katolickiej; ruszamy w drogę na Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, w Niemczech. Tam będziemy dzielić się tym orędziem ze wszystkimi młodymi ze świata. Prosimy o Twoje święte błogosławieństwo Ojca. Spoglądać na Europę z nadzieją oznacza spoglądać na cały świat z nadzieją, odpowiadając na wezwanie Chrystusa z tym samym entuzjazmem apostoła Jakuba: MOŻEMY TO ZROBIĆ!