Tischner pytał, papież odpowiadał

Żcyei Warszawy/a.

publikacja 09.09.2004 06:34

W Watykanie przygotowywana jest książka "o życiu i ideach Jana Pawła II". Niewykluczone, że będzie ona miała formę wywiadu-rzeki, jakiprzed dwudziestu laty przeprowadzili z papieżem ks. Józef Tischner i prof. Krzysztof Michalski - informuje Życie Warszawy.

Gazeta pisze: Powstająca książka oparta jest na dyskusjach, które przed dwudziestu laty przeprowadzili z Janem Pawłem II nieżyjący już ks. prof. Józef Tischner oraz prof. Krzysztof Michalski, znany filozof, szef wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku. Okazją były odbywające się co roku z inicjatywy obu naukowców "Spotkania w Castel Gandolfo" z udziałem papieża i intelektualistów całego świata. W 1984 roku, oprócz oficjalnych spotkań w dużym gronie, Jan Paweł II przeprowadził cykl prywatnych rozmów z dwójką przyjaciół z Polski. Ich treść ma się teraz stać podstawą książki. - Wiem, że rozmowy zostały nagrane na taśmie magnetofonowej. Oczywiście, w wersji drukowanej papieskie odpowiedzi będą zapewne uzupełnione i odpowiednio zredagowane - mówi Wojciech Bonowicz, przyjaciel, biograf i znawca twórczości ks. Tischnera. O szczegółach spotkania z papieżem najwięcej wie jeden z trojga uczestników prof. Krzysztof Michalski. - Przez parę dni ksiądz Tischner i ja rozmawialiśmy z Ojcem Świętym o jego życiu i jego ideach. Miało to miejsce w letniej rezydencji papieskiej, ale niezależnie od serii oficjalnych kolokwiów nazywanych "Rozmowami w Castel Gandolfo" - opowiada profesor. - O ile wiem, książka Ojca Świętego, która się pewnie niebawem ukaże, nawiązuje do tych rozmów - potwierdza naukowiec. Dodaje jednak, że tekst nie będzie ścisłym zapisem dyskusji. - Te rozmowy były niezwykłe nie tylko ze względu na treść, ale i formę - dodaje Wojciech Bonowicz. - Papież czuł się przy Józiu bardzo swobodnie, więc ich dyskusje były barwne, często okraszone góralskim humorem. Trudno powiedzieć, na ile książka to odda, ale ja wiele bym dał za oryginalny zapis - tłumaczy. Watykan na razie nie informuje, jaką formę będzie miała książka. Jak się dowiedzieliśmy, o dyskrecję poproszono także rodzinę zmarłego filozofa. Czy będzie to wywiad przeprowadzony przez ks. Tischnera i Krzysztofa Michalskiego z Janem Pawłem II? - Myślę, że będzie to coś w rodzaju słynnego książkowego wywiadu "Przekroczyć próg nadziei": najpierw długie, rozbudowane pytanie wprowadzające w kolejne zagadnienie, a potem obszerna, wielostronicowa odpowiedź papieża - spekuluje Wojciech Bonowicz. O tym, że papież przygotowuje jakąś nową książkę, włoska prasa pisała już kilka miesięcy temu. W maju włoski dziennik "Il Messagero" napisał, że będą to papieskie wspomnienia o czasach nazizmu i komunizmu. Informację tę w rozmowie z KAI uzupełnił ks. prałat Paweł Ptasznik, kierownik Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu.

Więcej na następnej stronie

- Jeśli chodzi o treść, nie jest prawdą, iż będzie ona dotyczyć głównie kwestii totalitaryzmu - powiedział ks. Ptasznik. Wszystko wskazuje na to, że na ukazanie się książki w księgarniach będzie trzeba jeszcze poczekać. - Ponieważ niedawno miała miejsce premiera wspomnień papieża z okresu, gdy był on biskupem, Watykan zechce prawdopodobnie chwilę odczekać. Myślę, że premiera nowej pozycji może mieć miejsce w przyszłym roku - ocenia Wojciech Bonowicz. Papieskie rozmowy Spotkania w Castel Gandolfo, przy okazji których doszło do prywatnej dyskusji papieża i dwójki polskich filozofów, to cykl ośmiu spotkań wybitnych filozofów i intelektualistów, którzy w sierpniu, w czasie wakacji Jana Pawła II, spotykali się z nim w jego letniej rezydencji. Inicjatorem kolokwiów byli ks. Józef Tischner i prof. Krzysztof Michalski. Spotkania odbywające się co dwa lata od początku lat osiemdziesiątych do końca dziewięćdziesiątych trwały zwykle trzy dni. Pisarska twórczość Ojca Świętego Jan Paweł II jest pierwszym papieżem, który obok oficjalnych dokumentów kościelnych, wydaje swoje książki. W 1995 roku sensację wywołał wywiad-rzeka, jaki z Janem Pawłem II przeprowadził znany włoski dziennikarz Vittorio Messori. Początkowo miała to być obszerna rozmowa telewizyjna, ale później papież zadecydował, że będzie to książka. "Przekroczyć próg nadziei" dotyczy jednak raczej nauczania Kościoła, niż życia Ojca Świętego. Autobiograficzny charakter miały natomiast książki "Dar i tajemnica" z 1996 r. (o doświadczeniach papieża jako kapłana) oraz wydana ostatnio "Wstańcie, chodźmy", będąca wspomnieniem o posłudze biskupiej w Krakowie. Dużą sensację wywołało opublikowanie w ubiegłym roku wierszowanego "Tryptyku Rzymskiego". Obecnie Jan Paweł II pisze swe książki najczęściej w czasie wakacji w Castel Gandolfo. Kiedyś pisał wyłącznie odręcznie, ostatnio, ze względu na stan zdrowia, coraz częściej dyktuje tekst swej sekretarce siostrze Eufrozynie. Swe utwory niemal zawsze konsultuje z krakowskimi przyjaciółmi - poetą Markiem Skwarnickim oraz lekarką dr Wandą Półtawską. Także przed wyborem na papieża Karol Wojtyła nieraz publikował swe utwory literackie. Część pod pseudonimami Andrzej Jawień i Stanisław Gruda. Do najbardziej znanych należą poświęcony matce wiersz "Nad Twoją białą mogiłą", poemat "Pieśń o Bogu ukrytym" oraz dramaty "Przed sklepem Jubilera" oraz "Brat naszego Boga". Dwa ostatnie dzieła doczekały się adaptacji filmowych.