Świadectwo bez wyznania

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska/a.

publikacja 12.09.2004 05:30

Urząd Miasta we Wrocławiu finansuje tygodniowo około 100 godzin lekcji religii innym niż katolickie wyznaniom w szkołach podstawowych - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Dalej dziennik napisał: W sumie w 12 szkołach zatrudnieni są katecheci, którzy nauczają religii i wyznań ponad 500 uczniów W tym roku po raz pierwszy lekcje religii będą mieli także muzułmanie. Lekcja trwa normalnie 45 minut. Później komitet rodzicielski przygotowuje dla uczniów ciastka i herbatę. A po przerwie dzieci ściągają buty, które chowają je na specjalnych półeczkach. W łazience myją trzy razy dłonie, usta, nos, twarz. Później ręce do łokcia, raz przecierają włosy, a następnie jeszcze trzy razy myją nogi. Później wchodzą do meczetu, klęczą, a twarze mają zwrócone dokładnie na południowy wschód. W kierunku Mekki. We Wrocławiu dzieci uczących się Koranu jest około 50. Wszyscy to synowie i córki muzułmanów, którzy przyjechali do naszego kraju studiować. A tu poznali kobiety swojego życia i już zostali. - Sam przyjechałem z Libanu - wspomina Ali Abi Issa. Właśnie od tego roku dzieci po raz pierwszy będą mogły chodzić na lekcję religii, za którą zapłaci urząd miasta. - Stało się to możliwe od kiedy zarejestrowaliśmy Ligę Muzułmańską - mówi Ali Abi Issa, dyr. Centrum Kultury Muzułmańskiej, który prowadzi lekcje religii. Uczył będzie także swojego 12 letniego syna. - Bardzo dobrze mówi po polsku, lepiej niż ja - śmieje się Ali Abi Issa. - Kiedyś słuchał mojego kazania. Potem podszedł do mnie i powiedział: tato zrobiłeś 50 błędów. Pierwsza lekcja już 1 października. Nawet jedynka promuje Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 1992 roku mówi wyraźnie: "Jeżeli w przedszkolu lub szkole na naukę religii danego wyznania lub wyznań wspólnie nauczających zgłosi się nie mniej niż siedmiu uczniów (wychowanków), organ prowadzący przedszkole lub szkołę, w porozumieniu z właściwym kościołem lub związkiem wyznaniowym, organizuje naukę religii w grupie międzyszkolnej lub w pozaszkolnym (pozaprzedszkolnym) punkcie katechetycznym. Liczba uczniów (wychowanków) w grupie lub punkcie katechetycznym nie powinna być mniejsza niż trzy." Wtedy szkoła zatrudnia katechetę zgodnie z Kartą Nauczyciela. Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej szkoły, nie może być jednak wychowawcą klasy. Prowadzi za to dziennik, a ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym, ale "w celu wyeliminowania ewentualnych przejawów nietolerancji nie należy zamieszczać danych, z których wynikałoby, na zajęcia z jakiej religii (bądź etyki) uczeń uczęszczał." Ocena ta nie ma wpływu na promowanie ucznia do następnej klasy. Warunkiem uzyskaniem dofinansowania z urzędu miasta jest wpis do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych. Spis prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Liczba uczniów nie może być mniejsza niż 3, a większa niż 20.

Więcej na następnej stronie

Wygrał lewą ręką - A my pomagamy odkryć dzieciom ich talenty - opowiada Anna Majchrowska z Kościoła Chrześcijan Baptystów I Zboru we Wrocławiu przy ul. Kłodnickiej. W kościele oprócz tego, że organizowane są lekcje religii dla prawie 60 dzieci, prowadzony jest także klub odkrywców. Przychodzą tu dzieci z całego Wrocławia. - Sześćdziesiąt procent to dzieci z rodzin ubogich, w których są problemy z alkoholem - opowiada Anna Majchrowska. Jak wyglądają ich zajęcia? Bardzo dużo malują, na przykład na jedwabiu, grają w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę, nawet w hokeja w dużej sali na kafelkach. - To ma być alternatywa dla podwórka. Dzieci muszą się u nas dobrze poczuć i chcieć przychodzić na zajęcia - opowiada. Oczywiście uczą się też Biblii, prowadzone są także zajęcia z języka angielskiego. Specjalnie do nich przyjechał osiemnastoletni wolontariusz ze Stanów Zjednoczonych. Dwa razy w roku dzieci wyjeżdżają także na obozy. Wyjazdów nie sponsoruje miasto. Część pieniędzy zarabiają same dzieci. W czasie zajęć robią kartki świąteczne, które wysyłają m.in. do USA. - A z obozów wielu z nich wraca z medalami. Prawie takimi jak olimpijskie, tylko trochę tańszymi - śmieje się Anna Majchrowska. Wszyscy pamiętają o wyczynie, którego dokonał jeden z wychowanków. Pojechał na obóz zaraz po skomplikowanej operacji ręki, a później lewą ręką zdobył mistrzostwo w rzutkach oraz kometce. Odłączyć respirator? Jak najlepiej zrozumieć sens przypowieści biblijnej? - Za pomocą pantomimy, albo inscenizacji - tłumaczy ksiądz Dawid Mendrok nauczający w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Partyzantów. Każde z dzieci musi odegrać jedną z ról, wczuć się w słowa i postępowanie postaci, którą odgrywa. - Wtedy lepiej rozumieją, co dana osoba chciała przekazać - mówi ks. Mendrok. Lekcje religii ewangelickiej odbywają się w godzinach wieczornych, w dni powszednie. Rozpoczynają się modlitwą, sprawdzenie obecności to formalność, w ławkach siedzi przeważnie około 5 osób. Później każda z nich musi udowodnić, że odrobiła zadanie domowe, za tę część lekcji wystawiana jest ocena. Potem interpretują przypowieść biblijną. Na koniec dowiadują się o zadaniu domowym, które ma utrwalić wiadomości, które poznali w czasie lekcji. Na lekcje przychodzą trzy grupy. Najmłodsi, od pierwszej do czwartej klasy zapoznają się z Biblią. Trochę starsi, w piątej i szóstej klasie przygotowują się do konfirmacji, sakramentu, w którym potwierdzają akt chrztu. Starsi, już po konfirmacji, do której przystępują w wieku lat 14, wprowadzani są w dorosłe życie. Na lekcjach rozstrzygane są problemy. - Choćby taki... W szpitalu do respiratora podłączona jest 84 letnia kobieta. W tym czasie potrącony został chłopiec, życie może mu uratować tylko podłączenie do respiratora, który jest już zajęty... I co zrobić? - mówi ks. Mendrok.