Spotkanie dwóch papieży

KAI, PAP

publikacja 23.03.2013 14:37

Papież Franciszek przybył do Castel Gandolfo. Na lądowisku dla śmigłowców powitał go jego poprzednik, Benedykt XVI. Obecni byli także biskup Albano, Marcello Semeraro oraz dyrektor Willi Papieskich dr Saverio Petrillo.

Spotkanie dwóch papieży PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO Papież Franciszek i Benedykt XVI

Około 40-45 minut trwała prywatna rozmowa papieża Franciszka z jego poprzednikiem - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Jak powiedział rzecznik dziennikarzom, zgromadzonym przed podrzymską papieską rezydencją, po powitaniu obaj papieże - panujący i emerytowany - udali się do kaplicy w Pałacu Apostolskim.

Benedykt XVI – według relacji ks. Lombardiego - chciał, by Franciszek usiadł przy honorowym klęczniku. Franciszek jednak wolał usiąść w jednej ławce razem ze swym poprzednikiem.

"Jesteśmy braćmi" - powiedział papież Bergoglio do Benedykta XVI.

Watykańska telewizja CTV pokazała nagranie filmowe ze spotkania i fragmentu rozmowy papieża Franciszka i Benedykta XVI w sobotę w Castel Gandolfo. To pierwsze zdjęcia emerytowanego papieża od jego abdykacji 28 lutego.

W krótkim materiale filmowym można było zobaczyć scenę powitania Franciszka i Benedykta XVI na lądowisku śmigłowca. Obaj objęli się.

Następne bardzo sugestywne sceny zarejestrowano w kaplicy Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo. Widać, jak Benedykt XVI w białej sutannie, idący z trudem o lasce pokazuje swemu następcy przygotowany dla niego honorowy klęcznik. Franciszek wziął jednak za rękę Benedykta XVI i pokazał mu, że chce modlić się, klęcząc obok niego. Uwieczniono też scenę ich wspólnej modlitwy.

Ponadto przedstawiono chwilę spotkania w bibliotece i moment wręczenia Benedyktowi XVI przez Franciszka obrazu Matki Boskiej Pokornej. "Niech będzie mi wolno powiedzieć; pomyślałem o Waszej Świątobliwości, o Jego pontyfikacie" - mówił papież do swego poprzednika. Benedykt XVI łamiącym się głosem podziękował za podarunek.

- Benedykt XVI odnowił akt szacunku i posłuszeństwa wobec swego następcy. Franciszek wyraził w imieniu swoim i całego Kościoła wdzięczność za posługę papieża Benedykta XVI za jego pontyfikatu - dodał watykański rzecznik.

Benedykt XVI towarzyszył swemu następcy w drodze z Pałacu Apostolskiego na lądowisko dla śmigłowców. Rozmowy poprzedziła wspólna modlitwa przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy w Castel Gandolfo.

Na placu przed Pałacem Apostolskim wiwatowały w czasie spotkania tłumy wiernych wznosząc okrzyki: „Francesco” i „Benedetto”.

  • romereports Pope Francis visits Benedict XVI: "Thanks for your humility and kindness"