W Krakowie rozpoczynają się Misteria Paschalia

PAP |

publikacja 25.03.2013 14:28

Siedem koncertów odbędzie się w ramach 10. festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Wystąpią zespoły, które od lat przyjeżdżają do Krakowa, i te, których koncerty zapadły melomanom w pamięć - mówił w poniedziałek dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.

Zastępczyni prezydenta ds. kultury i promocji miasta, Magdalena Sroka, podkreśliła na konferencji prasowej, że rozpoczynający się w poniedziałek wieczorem festiwal Misteria Paschalia jest fenomenem, dzięki któremu Kraków stał się jednym z najważniejszych europejskich miast, w których wykonywana jest muzyka dawna.

"Ten festiwal w sposób najbardziej doskonały oddaje ideę, by promować Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie, jako miasto otwarte na najważniejszych światowych artystów, które zaprasza i którego zaproszenia są przyjmowane przez najważniejsze osobistości świata sztuki" - powiedziała Sroka.

W programie tegorocznych koncertów są m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friderica Haendla, Claudio Monteverdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Battisty Pergolesiego i Antonio Vivaldiego.

Jak mówił Berkowicz program tegorocznej edycji festiwalu został ułożony nieco przekornie. "Chciałem podczas tego jubileuszu pokazać zespoły, które są przyjaciółmi tego festiwalu i od wielu lat wracają do Krakowa, i te, które zagrały koncerty zapadające melomanom w pamięć. Stąd oderwanie od pieczołowitego konstruowania programu wokół wątków pasyjnych i Wielkanocy" - mówił Berkowicz. "Ten program miał być trochę listą przebojów na huczne, dziesiąte urodziny" - tłumaczył.

Do Krakowa przyjadą wykonawcy znani z poprzednich edycji Misteria Paschalia, m.in. orkiestra Europa Galante pod wodzą Fabia Biondiego, Jordi Savall z zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya, Les Musiciens du Louvre Grenoble z Marc'iem Minkowskim oraz włoska grupa Claudia Caviny - La Venexiana.

Wśród solistek melomani będą mogli usłyszeć: Vivicę Genaux, Julię Lezhnevą, Ann Hallenberg, Robertę Invernizzi, Sarę Mingardo. Nowe projekty zaprezentują publiczności Jordi Savall oraz Agnieszka Budzińska-Bennett i Michał Gondko.

Kataloński muzyk, wirtuoz violi da gamba Jordi Savall pokaże przygotowany na zamówienie Krakowa projekt "Copernicus", poświęcony znakomitemu astronomowi, na który składają się utwory oraz teksty z polskich i europejskich psałterzy i kancjonałów.

Agnieszka Budzińska-Bennett z założonym przez siebie żeńskim zespołem wokalnym Ensemble Peregrina wraz z zaprzyjaźnioną formacją La Morra prowadzoną przez Michała Gondko i z Coriną Marti ze Szwajcarii przedstawią program oparty na muzyce z wysp Północy i Południa od wieku XII do XV.

"Po raz pierwszy zespoły, które na festiwalu gościły wcześniej osobno, przedstawią wspólny projekt. Obejmuje on pieśni staroangielskie i franko-cypryjskie. Rozrzut jest spory, ale możemy być pewni, że to projekt przygotowany z największym znawstwem i pietyzmem jeśli chodzi o dobór utworów i doprawiony fenomenalnym wykonawstwem" - mówił Berkowicz.

Podczas pierwszego koncertu w poniedziałek wieczorem zabrzmi oratorium Haendla "Il trionfo del Tempo e del Disinganno" ("Triumf czasu i rozczarowania"). "Haendel tworząc ten utwór miał zaledwie 21 lat, ale już wtedy widać było elementy obecne w jego późniejszych, dojrzałych dziełach. Arie w tym utworze są napisane w sposób bardzo nowoczesny, są krótkie i szybko przekazywane publiczności" - mówił dyrygent Giovanni Antonini.

Festiwalowe koncerty będą się odbywać w Filharmonii Krakowskiej, kościele św. Katarzyny i Kopalni Soli w Wieliczce.

Z racji jubileuszu przyjaciele festiwalu - jego partnerzy i sponsorzy - otrzymają podczas gali inauguracyjnej nagrody "Złote Słuchacze". Podczas kolejnych koncertów symboliczne klucze do Krakowa odbiorą: Jordi Savall, Marc Minkowski i Fabio Biondi.

Budżet tegorocznego festiwalu to 2,1 mln zł, z czego 780 tys. zł to dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 750 tys. zł - wkład gminy Kraków; 250 tys. wyniosą wpływy z biletów. Reszta to środki sponsorów.

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Koncerty będzie transmitować i rejestrować Program 2 Polskiego Radia.