Franciszek ma odwagę Jana XXIII

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 25.03.2013 17:18

Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi - powiedział kard. Bagnasco

Franciszek ma odwagę Jana XXIII Henryk Przondziono /GN Papież Franciszek

Reforma Kościoła zaczyna się nie od zmiany jego struktur, ale odnowy ludzi. Ten wymiar reformy nabiera szczególnego znaczenia w przeżywanym przez nas Roku Wiary. W tym duchu kard. Angelo Bagnasco odniósł się w wywiadzie dla Corriere della Sera do kwestii reform, jakich możemy spodziewać się po Franciszku.

Metropolita Genui przypomina słowa Papieża skierowane do dyplomatów: „Nie można budować mostów między ludźmi, zapominając o Bogu. Nie można przeżywać prawdziwych więzi z Bogiem, zapominając o innych”. To, jak wskazuje kard. Bagnasco, jest linią zmian nowego Papieża: budować wspólnotę kościelną zaczynając od odnowy serc poszczególnych ludzi, a dopiero potem reformując struktury.

Przewodniczący episkopatu Włoch wskazał, że wybór Franciszka jest kreatywnym gestem dla Kościoła. „To człowiek bardzo ciepły i bezpośredni, ale zarazem szczery i zdeterminowany. W tym właśnie przypomina Jana XXIII, który zachwycił świat swoją prostotą, ale z odwagą godną proroka nie bał się zwołać Soboru” – podkreśla kard. Bagnasco.