Audiencja środowa: Modlitwa ekumeniczna zadaniem pasterzy i wiernych

KAI

publikacja 20.01.2005 05:31

Modlitwa ekumeniczna to zadanie wszystkich ochrzczonych: pasterzy i wiernych - powiedział Jan Paweł II do Polaków, obecnych na audiencji ogólnej w Auli Pawła VI w Watykanie.

Streszczając swą katechezę, poświęconą w całości rozpoczętemu dzień wcześniej kolejnemu Tygodniowi Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, papież przypomniał, że jego tematem jest w tym roku "Chrystus, który jest fundamentem jedności Kościoła". Ojciec Święty pozdrowił następnie swych rodaków, obecnych na audiencji oraz w ojczyźnie i na świecie i życzył "obfitych owoców" spotkań modlitewnych, odbywających się w ramach Tygodnia w Polsce. - Wczoraj rozpoczął się "Tydzień modlitw o jedność chrześcijan". Modlitwa ekumeniczna to zadanie wszystkich ochrzczonych: pasterzy i wiernych. Tematem tego "Tygodnia" jest Chrystus, który jest fundamentem jedności Kościoła. Należy się cieszyć, że pragnienie jedności ciągle się pogłębia poprzez nowe dzieła i inicjatywy - stwierdził Papież w swym streszczeniu. Dodał, że "Chrystus nieustannie zachęca swoich uczniów do dialogu i współpracy". - W bazylice św. Pawła za Murami, 25 bm., na zakończenie Tygodnia modlitw liturgii Nieszporów będzie przewodniczył mój przedstawiciel, ksiądz kardynał Walter Kasper. Łącząc się duchowo z uczestnikami tego wydarzenia, już dzisiaj proszę o modlitwę, aby wszyscy wierzący jak najszybciej mogli osiągnąć pełną jedność, o którą prosił Chrystus - dodał papież na zakończenie swego streszczenia katechezy. Następnie powiedział do około tysiąca przybyłych do Auli pielgrzymów polskich: - Witam serdecznie obecnych tu moich rodaków. Witam księdza kardynała Stanisława Nagyego z Krakowa. Serdecznie pozdrawiam pielgrzymkę z Mszany Dolnej, orkiestrę i chór straży pożarnej. Uczestnikom spotkań ekumenicznych w Polsce życzę obfitych owoców wspólnej modlitwy i refleksji. Prośmy Boga o dar wzajemnego zrozumienia i jedności. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Szczęśliwego nowego roku! W trzeciej w tym roku audiencji udział wzięło około siedmiu tysięcy pielgrzymów z całego świata. Wśród Polaków byli m.in.: kardynał Stanisław Nagy z Krakowa; metropolita łódzki abp Władyslaw Ziółek; pielgrzymi z Mszany Dolnej, orkiestra dęta przy ochotniczej straży pożarnej; grupa rodzin z Gdańska; grupa turystyczna "Inicjatywy dla Polski", partii Aldony Kameli Sowińskiej. Po wygłoszeniu nauczania Ojciec Święty streścił je w kilku językach, pozdrowił pątników z różnych krajów, na zakończenie zaś odmówił z nimi modlitwę Ojcze nasz i udzielił wszystkim wraz z obecnymi w Auli biskupami błogosławieństwa apostolskiego.

Więcej na następnej stronie

Publikujemy cały tekst katechezy papieskiej: 1. Wczoraj rozpoczął się "Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan". Są to dni refleksji i modlitwy, jak najbardziej stosowne, aby przypomnieć chrześcijanom, że przywrócenie pełnej jedności między nimi, zgodnie z wolą Chrystusa, jest zadaniem wszystkich ochrzczonych, pasterzy i wszystkich wiernych (por. Unitatis redintegratio, 5). Tydzień przypada kilka miesięcy po czterdziestej rocznicy ogłoszenia dekretu Soboru Watykańskiego "Unitatis redintegratio" - kluczowego tekstu, który sprawił, że Kościół katolicki zdecydowanie i nieodwołalnie wybrał drogę ruchu ekumenicznego. 2. W tym roku temat stawia przed nami podstawową prawdę dla wszelkiego zaangażowania ekumenicznego, to znaczy, że Chrystus jest fundamentem Kościoła. Sobór stanowczo zalecił modlitwę o jedność chrześcijan jako duszę całego ruchu ekumenicznego (por. Unitatis redintegratio, 8). Ponieważ pojednanie chrześcijan "przekracza ludzkie siły i zdolności" (tamże, 24), modlitwa jest wyrazem nadziei, która nie zawodzi, ufności w Panu, który czyni wszystko nowe (por. Rz 5, 5; Ap 21, 5). Modlitwie powinno jednak towarzyszyć oczyszczenie umysłu, uczuć i pamięci. W ten sposób staje się ona wyrazem tego "wewnętrznego nawrócenia", bez którego nie ma prawdziwego ekumenizmu (por. tamże, 7). Ostatecznie jedność jest darem Boga, darem, o który należy niestrudzenie błagać z pokorą i prawdą. 3. Pragnienie jedności ma coraz większy zasięg i pogłębia się, obejmując nowe środowiska i konteksty, budząc zapał do działania, inicjatyw, refleksji. Także ostatnio Pan pozwolił swoim uczniom osiągnąć ważne kontakty w dziedzinie dialogu i współpracy. Ból z powodu podziału odczuwany jest z coraz większym nasileniem w obliczu wyzwań świata, który oczekuje od wszystkich wierzących w Chrystusa wyraźnego i jednogłośnego świadectwa ewangelicznego. 4. Jak zawsze w Rzymie Tydzień zakończy 25 stycznia liturgia Nieszporów w bazylice św. Pawła za Murami. Dziękuję księdzu kardynałowi Walterowi Kasperowi, który będzie mnie reprezentował na tym spotkaniu liturgicznym z udziałem przedstawicieli innych Kościołów i wyznań chrześcijańskich. Przyłączę się do nich duchowo i proszę także was o modlitwę, aby cała rodzina ludzi wierzących jak najszybciej mogła osiągnąć pełną jedność, której pragnął Chrystus.