Rada Stała KEP: 19 czerwca Krajowy Kongres Eucharystyczny

KAI

publikacja 09.02.2005 12:42

Program Krajowego Kongresu Eucharystycznego, 40. rocznica listu biskupów polskich do niemieckich, problemy duszpasterstwa polonijnego oraz zagrożenia wynikające z ewentualnych zmian ustawodawstwa chroniącego życie - to główne tematy obrad Rady Stałej Konferencji Episkopatu, która zebrała się 8 lutego w Warszawie.

Rada Stała polskiego Episkopatu skierowała specjalny list do Ojca Świętego z wyrazami modlitewnej solidarności i życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu poinformował KAI, że członkowie Rady Stałej na samym początku obrad przesłali Ojcu Świętemu list z życzeniami zdrowia i z zapewnieniem, że towarzyszą Mu w tych szczególnych chwilach pobytu w Klinice Gemelli. "Jako Rada Stała Konferencji Episkopatu łączymy się z milionami osób na całym świecie, które modlą się o rychły powrót Ojca Świętego do zdrowia" - dodał bp Libera. Sekretarz Episkopatu poinformował, że biskupi podjęli kwestię przypadającej w tym roku 40. rocznicy listu biskupów polskich do niemieckich rozpoczynającego się od słów: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". "Zważywszy na sytuację, jaka obecnie panuje w relacjach polsko-niemieckich - powiedział biskup - pragniemy szczególnie mocno podkreślić tę rocznicę". Dodał, że był to proroczy dokument, jeden z owoców Soboru Watykańskiego II. Biskup poinformował, że o przygotowanie szczegółowej formy obchodów tej rocznicy Rada Stała zwróci się do abp Henryka Muszyńskiego, jako współprzewodniczącego ze strony polskiej Grupy Kontaktowej biskupów polskich i niemieckich. Rada Stała - jak wyjaśnił bp Libera - proponuje przygotowanie przez Episkopat Polski i Niemiecki wspólnego dokumentu na ten temat. Towarzyszyć temu winien wspólny akcent modlitewny z udziałem przedstawicieli obu Konferencji Episkopatów, który nastąpi prawdopodobnie we wrześniu. Bp Libera poinformował, że Rada Stała zastanawiała się również w jaki sposób Kościół winien włączyć się w obchody innych ważnych rocznic przypadających w tym roku, m.in.: 85. rocznicy Cudu nad Wisłą, 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej czy 25. rocznicy powstania "Solidarności". Wiele miejsca - poinformował sekretarz Episkopatu - Rada Stała poświęciła aktualnym problemom związanym z duszpasterstwem polonijnym. Mówiono o sytuacji niektórych parafii polonijnych w USA, a przede wszystkim o narastających trudnościach duszpasterstwa polonijnego w Niemczech. Związane są one - jak wyjaśnił biskup - z trudnościami finansowymi poszczególnych diecezji w Niemczech, co owocuje redukcją ich personelu. W konsekwencji pojawiają się naciski na zmniejszenie liczby duszpasterzy polskich i placówek przez nich prowadzonych. Bp Libera podkreślił, że żądania takie są niezrozumiałe, gdyż coraz więcej Polaków udaje się do Niemiec w celach zarobkowych. Winna być im zapewniona właściwa opieka duszpasterska.

Więcej na następnej stronie

Bp Libera zapowiedział, że najbliższym czasie abp Józef Michalik przewodniczący Episkopatu Polskiego skieruje w tej sprawie list do kard. Karla Lehmana, stojącego na czele Konferencji Biskupów Niemiec. Problemy te wymagać będą też szczegółowego omówienia na forum Grupy Kontaktowej Episkopatu polskiego i niemieckiego. Rada Stała omówiła projekt centralnych obchodów Roku Eucharystycznego, które przypadną 19 czerwca w Warszawie. Sprawę tę referował obecny na zebraniu kard. Józef Glemp, pasterz archidiecezji warszawskiej. Główne uroczystości przygotowywanego krajowego Kongresu Eucharystycznego będą miały miejsce w niedzielę 19 czerwca najprawdopodobniej na Placu Zamkowym. Złożą się na nie cztery procesje "z różnych stron świata": Wschodu, Zachodu, Północy i Południa, składające się z delegatów wszystkich polskich diecezji. Rozpoczną je uroczyste Msze święte przy czterech warszawskich parafiach, a zwieńczone zostaną na Placu Zamkowym wspólnymi uroczystymi nieszporami ku czci Najświętszej Eucharystii. Towarzyszyć temu będzie modlitwa w intencji Polski, Europy i świata. Konferencja Episkopatu zwróci się do Stolicy Apostolskiej o wydelegowanie specjalnego Legata Papieskiego, który reprezentować będzie Ojca Świętego. Główne uroczystości poprzedzą koncerty i inne wydarzenia artystyczne. Kongres Eucharystyczny w innej formie i innych terminach obchodzony będzie też w każdej polskiej diecezji. Rada Stała Episkopatu z niepokojem przyjęła podejmowane na terenie Parlamentu próby związane z wprowadzeniem ustawy o świadomym rodzicielstwie. Bp Libera poinformował, że przesłany zostanie ponownie do Sejmu oświadczenie Rady Stałej Episkopatu z września ub. r. wyrażający stanowczy protest przeciwko wprowadzaniu ustawodawstwa przeciwnego życiu. Sekretarz Episkopatu poinformował również, ze Rada Stała na dzisiejszym zebraniu dokonała przeglądu Komisji i Rad Konferencji Episkopatu, pod kątem upływających kadencji niektórych ich członków. Podjęto decyzje, ze wybory uzupełniające do tych ciał dokonane zostaną na najbliższym, marcowym Zebraniu Plenarnym Episkopatu. Rada Stała - jak poinformował biskup - poświęciła też uwagę sytuacji w Spółce Producenckiej Radia PLUS, po wycofaniu się zagranicznego partnera kapitałowego. Sekretarz Episkopatu przypomniał, że z formalnego punktu widzenia Radia PLUS nie można już łączyć z Konferencją Episkopatu. Wyjaśnił, ze obecnie Episkopat w spółce tej posiada zaledwie "śladowe" udziały. Dodał, że definitywne decyzje w sprawie Spółki Producenckiej Radia PLUS zostaną podjęte na najbliższym Zebraniu Plenarnym, które odbędzie się za miesiąc.