VI Zjazd Gnieźnieński we wrześniu

KAI

publikacja 27.04.2005 05:49

Pod hasłem "Europa dialogu" odbędzie się w dniach 16-18 września VI Zjazd Gnieźnieński. Weźmie w nim udział ok. tysiąca uczestników, głównie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

- Szkoła dialogu jest bardzo potrzebna zarówno Polsce jak i Europie - powiedział na konferencji prasowej w Warszawie metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński. Zjazd będzie miał wyraźny charakter ekumeniczny, przewidziano też modlitwę przedstawicieli trzech wielkich religii monoteistycznych. W polskich realiach wciąż brakuje prawdziwego dialogu "i to nie tylko jako chęci przekonywania, ale jako chęci zrozumienia partnera dialogu, tak jak on sam siebie rozumie" - uważa abp Muszyński. Wszyscy musimy się uczyć dialogu rozumianego nie tylko jako metoda, ale również jako postawa - przekonywał metropolita gnieźnieński. Wyraził też opinię, że Polacy "mają coś do dania Europie", ale również mogą się wiele nauczyć od innych współtworząc Europę. Przewodniczący Komisji Programowej Zbigniew Nosowski przyznał, że przebieg Zjazdu został tak ułożony, aby impreza ta stała się dla uczestników szkoła dialogu, który jest "metodą na Europę". Zadeklarował, że VI Zjazd Gnieźnieński ma służyć także temu, by pod wodzą Benedykta XVI "pokolenie Jana Pawła II" budowało chrześcijańską tożsamość Europy. "Pontyfikat Jana Pawła II jest zakończony, ale nie zamknięty. Czerpiemy z niego i idziemy dalej w przyszłość" - stwierdził Nosowski. Podczas Zjazdu odbędą się wielkie debaty dotykające sporów między Europą i chrześcijaństwem - zapowiedział przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Marcin Przeciszewski. Poinformował, że impreza ta została wpisana do oficjalnego kalendarium Grupy Wyszehradzkiej i Konferencji Episkopatu Polski. Uczestnicy Zjazdu będą się zastanawiać, jak prowadzić twórczy dialog w trosce o dziedzictwo chrześcijańskie w Europie - wskazał Przeciszewski. Abp Muszyński ujawnił, że organizatorzy VI Zjazdu Gnieźnieńskiego zaprosili do udziału w tym ekumenicznym wydarzeniu prefektów wszystkich watykańskich kongregacji. Takie zaproszenie otrzymał również - jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową - kard. Joseph Ratzinger, i to on miał rozpocząć tegoroczne spotkanie chrześcijan. Najprawdopodobniej wystosuje on, już jako Papież, specjalne orędzie do uczestników VI Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Więcej na następnej stronie

Zjazd przygotowywany jest przez Forum św. Wojciecha - od tego roku we współpracy z Polską Radą Ekumeniczną. Po raz pierwszy przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich będą nie tylko gośćmi, ale także uczestnikami i współorganizatorami imprezy. Zdaniem przewodniczącego Komisji Ekumenicznej, ks. Marcina Brzóski z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, program Zjazdu odzwierciedlać będzie fakt, że ekumenizm to nie tylko spektakularne wydarzenia. Ma on stawać się elementem codziennego współżycia Europejczyków między sobą. Uczestnicy Zjazdu będą mogli korzystać z modlitewnej posługi trzech kapelanów: katolickiego (o. Marek Pieńkowski), prawosławnego (ks. Jan Kojło) i ewangelickiego (ks. Marek Uglorz). - Chodzi o to, by czerpać to, co najlepsze z trzech tradycji chrześcijańskich - wyjaśnił ks. Brzóska. Zapowiedział, że szczególnym punktem programu Zjazdu będzie Ekumeniczne Święto Biblii. Ma ono ukazać bogactwo Pisma Świętego, które łączy chrześcijan. Ekumeniczny charakter będzie miała kaplica zjazdowa, odbędzie się ekumeniczny koncert, a w ośmiu kościołach Gniezna zostaną odprawione nabożeństwa ekumeniczne z kazaniami duchownych różnych wyznań. Wydarzeniem bez precedensu będzie wzajemna modlitwa Żydów, chrześcijan i muzułmanów w intencji Europy, transmitowana przez radio i telewizję. Przewodniczący Komisji Międzyreligijnej Zjazdu Piotr Cywiński zapowiedział, że trzy osobne modlitwy trzech grup religijnych będą następować po sobie. Każda z tych grup odmówi swą modlitwę szczególnie za wyznawców dwóch pozostałych religii. Celem tej modlitwy jest uwrażliwienie na fakt, że Europa była, jest i będzie wspólna, dlatego musimy nauczyć się szanować na płaszczyźnie wiary. Abp Muszyński zastrzegł, że modlitwa ta nie będzie miała charakteru synkretycznego, a możliwa jest dlatego, że Żydzi, chrześcijanie i muzułmanie wierzą w Boga osobowego. Zjazdy Gnieźnieńskie, będące międzynarodowymi kongresami laikatu, stanowią doroczne etapy wielkiej debaty nt. miejsca chrześcijaństwa w jednoczącej się Europie - podkreślił Marcin Przeciszewski.