Radio Maryja na Jasnej Górze

Biuro Prasowe Jasnej Góry/a.

publikacja 11.07.2005 06:11

Plac jasnogórski wypełniło w niedzielę, 10 lipca ponad 200 tysięcy uczestników 13. Pielgrzymki Rodziny Radia „Maryja".

To jedna z najliczniejszych pielgrzymek jasnogórskich. Rzesze wiernych gromadzące się na placu przywiozły ze sobą biało-czerwone flagi, znaki rozgłośni Radia „Maryja” i liczne transparenty. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa: „Z Janem Pawłem II – Totus Tuus”. Mszę św. o godz. 11.00 na Szczycie odprawiło ośmiu księży biskupów oraz 150 kapłanów pod przewodnictwem bpa Stanisława Napierały z Kalisza. Obecni byli: bp Józef Zawitkowski z Łowicza, który wygłosił homilię, bp diec. świdnickiej Ignacy Dec, bp diec. łomżyńskiej Stanisław Stefanek, abp Roger Pirenne – metropolita Bertoua w Kamerunie, bp Edward Frankowski z diec. sandomierskiej, bp Albin Małysiak z Krakowa, bp Tadeusz Werno z diec. koszalińsko-kołobrzeskiej, o. Zdzisław Klafka – prowincjał redemptorystów, ks. prał. Zdzisław Peszkowski, o. Tadeusz Rydzyk – dyrektor Radia „Maryja” i TV „Trwam”. Przez czas trwania pielgrzymki na ołtarzu wystawiono kopię obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z osobistej Kaplicy Jana Pawła II w Watykanie podarowaną w ubiegłym roku przez papieża dla sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Obraz przywiózł na Jasną Górę ks. Mirosław Drozdek, kustosz sanktuarium. Zebranych pielgrzymów powitał przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. „Jesteśmy wszyscy wezwani, by bronić tej ‘Jasnej Góry’ naszego serca, czyli godności dziecka Bożego w każdym z nas. Jakże wiele razy słyszeliśmy to wezwanie w tym miejscu z ust wielkiego Jana Pawła II, Sługi Bożego, za którego życie świadectwo wiary pragniemy dzisiaj szczególnie przed Matką Bożą podziękować” – podkreślił o. Bogdan Waliczek. Przeor Jasnej Góry serdecznie podziękował za to, że Radio „Maryja” i TV „Trwam” codziennie transmitują Apel Jasnogórski „na całą Polskę i świat” i za „transmisje wszelkich uroczystości jasnogórskich”. Jako wyraz wdzięczności o. Bogdan Waliczek podarował o. Tadeuszowi Rydzykowi medal i ryngraf związany z Jubileuszem 350-lecia Obrony Jasnej Góry.

Więcej na następnej stronie

„Jak dużo was, kochani moi! Bóg nas zebrał ze wszystkich krańców tej ziemi, abyśmy wielbili imię Boga. Kocham Was za to! – mówił w poetyckiej homilii bp Józef Zawitkowski – Pielgrzymi kochani, pola już bieleją, żniwa będą wielkie, a wy tu - za czym i po co? Wakacje są, odpocznijcie trochę. Drogi wczasowiczom blokujecie. Księże, mówisz, jakbyś nie miał tęsknoty za Matką. Do Częstochowy idę, bom grzeszny, bo tu Polska była zawsze wolna. Do Częstochowy idę, aby spełnić, co nam każe Syn. Do Częstochowy proszę księdza, bo przednówek. Chleba nam brak, Boga nam brak, rodzinę biją! Z Polską źle się dzieje. Tu szukamy nadziei” –te słowa ks. biskupa wierni nagrodzili gromkimi oklaskami. „Jesteście w tym roku z imieniem Sługi Bożego Jana Pawła II. Z Nim chcemy wołać: ‘Totus Tuus’, ‘Cały Twój’ jestem o Maryjo! Dał nam Bóg wielkiego papieża. Niech szybko będzie dla świata świętym, a dla nas był zawsze Ojcem Świętym i jest świętym” – podkreślił bp Zawitkowski. Kaznodzieja zachęcał zebranych, by zachowali narodową tożsamość, by byli sobą, by zachowali wiarę w Chrystusa. „Bądźcie sobą w mowie, w modlitwie i obyczajach – prosił ks. biskup zebranych – Nie strójcie się w obce ciuchy, bo was w Brukseli nie rozpoznają!”. „Jesteście bowiem z królewskiego rodu, nie karmiła was dzika wilczyca. Klucz dawidowy usta mi otworzył. Rzym nazwał człowiekiem. Ojczyzna moja to ta ziemia droga, gdziem ujrzał słońce, i gdziem poznał Boga. Polsko, ty moja! Wszak myśmy z twego zrobili nazwiska pacierz, co płacze, i piorun, co błyska. Zachowajcie swoją tożsamość przez wiarę w jedynego Boga, bo któż jak Bóg, i nic nad Boga” – mówił biskup. W homilii bp Józef Zawitkowski motywował także do obrony rodziny i „zachowania jej tożsamości”. „Dla nas rodzina jest świętością. Więc niech jaśnie oświeceni i kochający inaczej, i wszechwładni, i nietolerancyjni, i wierzący inaczej nie biją nas i nas nie ośmieszają. Nie próbujcie niszczyć tej świątyni, bo kto zniszczy tę świątynię rodziny, tego zniszczy sam Bóg” – przestrzegał kaznodzieja. „Jesteśmy Rodziną Radia ‘Maryja’. Spójrzcie więc na nas życzliwie. Jesteśmy spokojnymi pielgrzymami, więc nie przechodźcie przez płoty z ukrytą kamerą. Kto nie wchodzi przez bramę, jest rozbójnikiem i złodziejem – stwierdził bp Józef Zawitkowski – Dziwne, że niewierzący tak się troszczą o teologiczną i polityczną poprawność tego radia. I czynią to rękami pobożnych. Macie swoje problemy, większe. Nie uczcie nas dzikiej wolności. Nas do wolności wyzwolił Chrystus. My nie jesteśmy uzależnieni. Nie jesteśmy niewolnikami. Jesteśmy wolnymi obywatelami Polski i to z urodzenia przez krew i przez wiarę. My nie zmienialiśmy nazwiska i życiorysów”.

Więcej na następnej stronie

Biskup Zawitkowski podkreślił, że tolerancja „nie jest pobłażaniem złu. Nie potępię nigdy człowieka, ale nie mogę powiedzieć: ‘róbta, co chceta’” – stwierdził. „Nikomu już - panowie - nie wierzę. Zawodny jest człowiek, i każdy człowiek jest kłamcą. I jak tu żyć pośród ludzi, gdy człowiek nie ma wiary. Władcy kłamią, urzędnicy kłamią urzędowo, dyplomaci kłamią dyplomatycznie, parlamentarzyści kłamią parlamentarnie, kampanie wyborcze kłamią za kiełbasę, reklamy kłamią za pieniądze – mówił biskup – Mówmy sobie ‘tak’ – ‘tak’, ‘nie’ – ‘nie’, będzie nam łatwiej żyć. O Matko Boska Częstochowska jeszcze będą wybory. Tylu kandydatów na prezydentów i co jeden, to przystojniejszy. Daj nam rządy mądrych, dobrych ludzi. ‘Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość –sprawiedliwość’”. I pytał zebranych: „Czy mogę wierzyć niewierzącym? – Nie! Jeszcze nie umiemy wybierać. Jesteśmy obciążeni przeszłością. Jeszcze wybieramy partię, a nie człowieka. Jeszcze te wybory będą na stratę, ale potem przyjdzie... nowych ludzi plemię, i przyjdą nowe czasy. Pogasną polityczne gwiazdy. Nawet gwiazdy morza pogasną. Bóg da nowych ludzi, nowe światła i nowe moce – zapewniał proroczo kaznodzieja – Przyjdą te nowe czasy, gdy zaczniemy walczyć miłością, i gdy ludzkość będzie serdeczna”. Już od rana tłumy przyjeżdżających do Częstochowy pielgrzymów gromadziły się na jasnogórskim placu. „Cała Polska, i Polonia” – mówił z radością o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor toruńskiej rozgłośni witając ze Szczytu kolejne wciąż przybywające grupy pątników. Były to przede wszystkim autokarowe grupy pielgrzymów z różnorodnych zakątków kraju i z zagranicy m. in.: Niemiec, Anglii, Austrii, Szwajcarii. Modlitewne spotkanie Rodziny Radia „Maryja” rozpoczęły o godz. 8.15 tradycyjne Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przed Eucharystią wierni wysłuchali również koncerty zaproszonych zespołów. Wystąpił m. in.: kapela góralska z Krzeptówek, zespół folklorystyczny pieśni i tańca „Solczanie” z Wileńszczyzny i Chór Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Na telebimach ustawionych przy jasnogórskich wałach były odtwarzane słowa Ojca Świętego Jana Pawła II skierowane do Radia „Maryja” i fragmenty filmów archiwalnych ze spotkań z papieżem Polakiem. „Jan Paweł II kiedyś mówił, że Szwedzi nie zdobyli Jasnej Góry, ale sercami można zdobyć Jasną Górę. I na pewno dzisiaj Rodzina Radia ‘Maryja’ z dyrektorem ją zdobywa” – stwierdził o. Zachariasz Jabłoński pozdrawiając przybyłych pielgrzymów. Przebieg całej uroczystości transmitowały Radio „Maryja” i satelitarna Telewizja „Trwam”.