Nowina-Konopka za Suchocką?

PAP |

publikacja 06.05.2013 14:01

Piotr Nowina-Konopka jest kandydatem na ambasadora RP w Watykanie - powiedział w poniedziałek PAP Andrzej Halicki (PO) z sejmowej komisji spraw zagranicznych, która w czwartek przesłucha kandydata na następcę Hanny Suchockiej.

Nowina-Konopka za Suchocką? Henryk Przondziono /GN Watykan

Nowina-Konopka od 1991 roku przez 10 lat sprawował mandat posła Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Należał do władz obu ugrupowań.

Na początku lat 80. zakładał Klub Inteligencji Katolickiej w Gdańsku. W 1980 wstąpił do Solidarności, był ekspertem ekonomicznym związku, w latach 1988-89 rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.

W latach 1997-98 był wiceprzewodniczącym Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, a w latach 1998-99 zespołu negocjującego akcesję Polski do UE w kancelarii Jerzego Buzka.

Należał do inicjatorów powstania Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, promującej integrację europejską. W latach 2005-06 sprawował funkcję jej prezesa.

Od 2006 pracuje jako dyrektor Parlamentu Europejskiego (będąc pierwszym Polakiem na tak wysokim stanowisku w strukturze PE), początkowo był dyrektorem ds. kontaktów z parlamentami krajowymi, w 2010 został dyrektorem ds. kontaktów z Kongresem Stanów Zjednoczonych.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004), francuską Legią Honorową (2004) i niemieckim Krzyżem Zasługi I Klasy.

B. premier Hanna Suchocka jest ambasadorem przy Stolicy Apostolskiej od 2001 roku. O planowanej zmianie na stanowisku ambasadora w Watykanie mówił przed kilkoma tygodniami szef MSZ Radosław Sikorski. "Nazwisko nowego ambasadora znają prezydent Komorowski i premier Tusk" - powiedział wówczas Sikorski.