Toruń: Czternaste urodziny

KAI

publikacja 08.12.2005 06:11

Za 14 lat istnienia Radia Maryja dziękowali jego słuchacze podczas Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 7 grudnia w Toruniu.

W homilii bp Józef Zawitkowski zarzucił zwolennikom tzw. marszów równości, że nie wiedzą co to demokracja i tolerancja, którą zdefiniował jako szacunek dla każdego człowieka, nawet grzesznego ale "nigdy promocja zła". Uczestnicy uroczystości, wśród których byli ministrowie obecnego rządu i członkowie parlamentu, złożyli akt całkowitego zawierzenia Matce Bożej. Bp Zawitkowski nawiązał w homilii do aktualnych wydarzeń w Polsce. Odnosząc się do oskarżeń, że przeciwnicy tzw. marszów równości zagrażają demokracji, stwierdził, że formułujący takie zarzuty nie wiedzą co to jest demokracja, wolność czy tolerancja. Przypomniał, że w Polsce "wolność krzyżami się mierzy", jest więc ona ściśle związana z wartościami wypływającymi z chrześcijaństwa. Demokracja, która jest jednym z owoców wolności, to władza ludzi, którzy potrafią wybierać dobro, a nie zło. Tolerancja to uszanowanie każdego człowieka, nawet grzesznego, ale tolerancja nigdy nie może oznaczać promocji zła. Zaapelował też o szacunek dla tzw. moherowych beretów - "nie naśmiewajcie się z naszych moherowych beretów bo na inne nas nie stać" - mówił. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zarzucił mediom prześladowanie Radia Maryja. W darze ołtarza złożył ponad 20 tys. wycinków gazet, artykułów i fotomontaży, które - jak podkreślił - są dowodem trwających od 14 lat ataków na toruńską rozgłośnię. Dary ołtarza złożyli również przedstawiciele Kół Radia Maryja z całej Polski. Mszy św. przewodniczył abp Edmund Piszcz, metropolita warmiński, w koncelebrze z 7 biskupami: łomżyńskim Stanisławem Stefankiem, drohiczyńskim Antonim Dydyczem, świdnickim Ignacym Decem, kaliskim Stanisławem Napierałą, Józefem Szamockim z Torunia, Edwardem Frankowskim z Sandomierza i Józefem Zawitkowskim z Łowicza. Witając zebranych o. Zdzisław Klafka, prowincjał warszawskiej prowincji Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela, przedstawiony jako "ordynariusz redemptorystów w Polsce", podkreślił, że dzięki radiu Polacy odkryli swoją podmiotowość. Podziękował założycielowi i dyrektorowi rozgłośni o. Tadeuszowi Rydzykowi i jego współpracownikom za apostolski zapał i kroczenie pod prąd. Uczestnicy uroczystości złożyli akt całkowitego oddania się Matce Bożej. Wystosowali również specjalny telegram do papieża Benedykta XVI, w którym m.in. zapewnili o nieustannej modlitwie w jego intencji.

Przemawiając w imieniu biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego jego biskup pomocniczy Józef Szamocki zapewnił o duchowej obecności toruńskiego ordynariusza. Przypomniał też słowa Benedykta XVI skierowane do polskich biskupów na temat ewangelizacji, a szczególnie przez media, m.in. o konieczności głoszenia Bożej prawdy i promowania wartości ewangelicznych. Bp Szamocki życzył, aby te słowa papieża stały się programem toruńskiej rozgłośni. Na uroczystość przybyli posłowie - z marszałkiem Sejmu Markiem Jurkiem, wicemarszałkami Andrzejem Lepperem i Markiem Kotlinowskim oraz przewodniczącym klubu LPR Romanem Giertychem - senatorowie i europosłowie. Obecny był minister Zbigniew Wasserman, koordynator służb specjalnych, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i członek Trybunału Stanu Jan Maria Jackowski. Przybyła również matka ks. Jerzego Popiełuszki, Marianna. Dalszy ciąg uroczystości rocznicowych odbędzie się jutro w Bydgoszczy. O godz. 18.00. bp Jan Tyrawa odprawi w tamtejszej katedrze Mszę św. "w intencji dziękczynnej za 14 lat Radia Maryja". Radio Maryja, "rozgłośnia narodowo-katolicka", rozpoczęło nadawanie 8 grudnia 1991 r. w Toruniu i Bydgoszczy. "Nadajnik, katechizm i trochę muzyki: to wydawało się być najlepszym pomysłem na zorganizowanie toruńskiej rozgłośni" - tak o początkach Radia mówi jego założyciel i dyrektor, o. Tadeusz Rydzyk. W 1994 r. było już ono rozgłośnią ogólnopolską, a od 2002 r. ma status nadawcy społecznego. Radio jest własnością warszawskiej prowincji oo. redemptorystów. Sztandarową audycją w codziennym programie Radia Maryja są "Rozmowy niedokończone", określane jako publicystyczna część programu Radia. W "Aktualnościach" redaktorzy "Naszego Dziennika" komentują najważniejsze wydarzenia społeczne w Polsce i na świecie. Dwa razy dziennie - rano i po południu - nadawane są katechezy, które mają służyć pogłębieniu formacji chrześcijańskiej słuchaczy. Na antenie Radia można także wysłuchać felietonów autorstwa m.in. prof. Piotra Jaroszyńskiego, ks. prof. Janusza Nagórnego i red. Ewy Polak-Pałkiewicz. Oprócz tego rozgłośnia transmituje uroczystości religijne i Msze św., prowadzi na swojej antenie modlitwę różańcową, koronkę do Miłosierdzia Bożego i Liturgię Godzin. Radio nie nadaje reklam, utrzymuje się z darowizn swoich słuchaczy. Audycje transmituje na falach ultrakrótkich, w dolnym lub górnym zakresie przez stacje naziemne w Polsce, Rzymie i Stanach Zjednoczonych oraz za pośrednictwem satelitów od Bieguna Północnego do Afryki, od Uralu do Wysp Kanaryjskich, od Alaski po Kubę. Można go także słuchać w internecie. W marcu 2002 r. Konferencja Episkopatu Polski powołała Zespół ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, którym kieruje abp Sławoj Leszek Głódź.