Kard. Grocholewski laureatem Złotego Hipolita

PAP |

publikacja 21.05.2013 11:50

Okolicznościowy medal z okazji 50-lecia kapłaństwa wręczył w Poznaniu we wtorek kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu prezes Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego Marian Król.

Kard. Grocholewski laureatem Złotego Hipolita Marek Piekara /GN Kard. Zenon Grocholewski

Kardynał Grocholewski - prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego - gości w Poznaniu z okazji 50-lecia swojego kapłaństwa.

"Ksiądz kardynał jest naszym pierwszym po papieżu laureatem Złotego Hipolita - nagrody dla osób hołdujących pracy organicznej i jego eminencja jest tytanem pracy organicznej - wprawdzie nie jak Cegielski w sferze techniki, ale w sferze duchowej" - powiedział wręczając medal prezes Król.

Medal, którego autorem jest prof. Józef Stasińki, przedstawia na awersie twarz kardynała i okolicznościowy napis "50 lat kapłaństwa", a na rewersie wizerunek Ostrowa Tumskiego z napisem "Kolebka polskiego chrześcijaństwa".

"Takie wyrazy życzliwości i przyjaźni są mi ze strony Wielkopolan bardzo drogie, bo jestem z tym regionem związany.(...) a pracując w Rzymie przez sześć lat, nie mogłem wrócić do Polski i wtedy narodziła się we mnie nostalgia za ojczyzną, za Poznaniem i Wielkopolską. Otrzymując wyróżnienie od świeckich instytucji, wiem, że wykazują przez to pewną wrażliwość tych środowisk na wartości moralne i etyczne życia społecznego" - powiedział odbierając wyróżnienie kardynał Zenon Grocholewski.

Kardynał Grocholewski jest doktorem honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Honorowym Obywatelem Poznania, otrzymał też medal za zasługi dla Archidiecezji Poznańskiej, nagrodę Ad Perpetuam Rei Memoriam przyznawaną przez wojewodę wielkopolskiego czy Złotego Hipolita - nagrodę pracy organicznej, którą wręcza Towarzystwo im Hipolita Cegielskiego.

Kard. Grocholewski przyjął święcenia kapłańskie 26 maja 1963 roku z rąk abp. Antoniego Baraniaka w katedrze poznańskiej. W 1982 roku został biskupem, od 1999 jest prefektem Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Kardynałem został w lutym 2001 roku.

W poniedziałek w Poznaniu kard. Grocholewski przewodniczył mszy św. w katedrze dla kapłanów obchodzących 50-lecie święceń kapłańskich, w kolejnych dniach odprawi jubileuszowe msze w parafiach w których pracował: w Poznaniu i Nowym Tomyślu, gdzie odprawił swoją pierwszą mszę.

Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego - stowarzyszenie powstałe w roku 2000 w Poznaniu, którego główne cele stanowią: propagowanie pozytywistycznych tradycji pracy organicznej oraz upowszechnianie wiedzy o życiu i dokonaniach Hipolita Cegielskiego. Cele te realizowane są m.in. poprzez przyznawanie corocznej nagrody Złoty Hipolit.