Franciszek: Czynisz dobro i to nas łączy!

PAP |

publikacja 22.05.2013 13:57

Papież Franciszek skrytykował postawę tych, którzy uważają, że tylko katolik może czynić dobro. W homilii podczas porannej mszy w środę w Watykanie papież powiedział, że nie można wznosić "murów" wobec niewierzących, bo to prowadzi do wojen.

Franciszek: Czynisz dobro i to nas łączy! CLAUDIO PERI/PAP/EPA Papież Franciszek przestrzega przed myśleniem, że tylko katolik może czynić dobro.

W czasie mszy w watykańskim Domu świętej Marty Franciszek przywołał fragment Ewangelii o tym, że niektórzy uczniowie Jezusa uważali, iż ktoś spoza ich grupy nie może czynić dobra.

"Mówili: 'jeśli nie jest jednym z nas, nie może czynić dobra'. Ci uczniowie byli trochę nietolerancyjni, zamknięci w przekonaniu o tym, że wszyscy ci, którzy nie mają dostępu do prawdy, nie mogą nieść dobra" - powiedział Franciszek, cytowany przez Radio Watykańskie.

Taka postawa jego zdaniem jest błędna. Papież wskazał, że nakaz czynienia dobra dotyczy wszystkich ludzi i jest "drogą prowadzącą do pokoju".

"Niektórzy mówią: 'ale ojcze, on nie jest katolikiem, nie może czynić dobra'. Ależ może. Musi, nie może, lecz musi" - powiedział.

Następnie Franciszek ocenił: "Takie zamknięcie w myśleniu, że nie można czynić dobra będąc kimś z zewnątrz, to mur, który prowadzi do wojen i do tego, że niektórzy w przeszłości mieli pomysły, by zabijać w imię Boga".

"To jest bluźnierstwo" - oświadczył.

Papież mówił o potrzebie dialogu także z ateistami. "Kiedy słyszę: 'ale ja nie wierzę, ojcze, jestem ateistą', odpowiadam: 'czynisz dobro i to nas łączy' " - dodał papież.