Tegoroczny Dzień Islamu w Polsce - Dniem Pamięci Jana Pawła II

KAI/J

publikacja 27.01.2006 15:11

Dniem Pamięci Jana Pawła II stał się obchodzony 26 stycznia VI Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Główne uroczystości odbyły się w auli sekcji "Bobolanum" Papieskiego Wydziału Teologicznego przy warszawskim sanktuarium św. Andrzeja Boboli.

Liturgicznej części spotkania przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Złożyły się na nią m.in. recytacja Koranu i czytanie fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza po polsku i arabsku, modlitwa powszechna po polsku i angielsku, modlitwa "Ojcze nasz", błogosławieństwo udzielone przez biskupa oraz przekazanie sobie znaku pokoju przez obecnych w auli chrześcijan, muzułmanów i żydów. Mufti RP Tomasz Miśkiewicz przypomniał, że 600 lat temu Tatarzy-muzułmanie osiedlili się w Polsce i ich wzajemne stosunki z Polakami od tamtej pory przebiegają w pokojowej atmosferze. Wyraził dumę z faktu, że Polska wychowała obywateli otwartych na ludzi innego pochodzenia i innej religii. Jego zdaniem państwo nasze jest przykładem pokojowego współistnienia kultur i religii. "Polski dorobek wieloreligijności i wielokulturowości jest wizytówką naszego kraju" - podkreślił przewodniczący Rady Imamów RP. Wezwał do modlitwy o stanowcze odrzucenie przemocy jako sposobu rozwiązywania problemów i do zjednoczenia się przeciw przemocy, terrorowi i nadużyciom władzy. Bp Płoski odczytał przesłanie, jakie do uczestników spotkania skierował nieobecny w Polsce bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. Odwołując się do deklaracji "Nostra aetate" Soboru Watykańskiego II i do przemówienia Benedykta XVI do muzułmanów w Kolonii w sierpniu ub.r., biskup polowy wezwał katolików i muzułmanów do szukania i odkrywania tego, co ich łączy, gdyż wspólnie muszą oni stawić czoło wyzwaniom, jakie niosą dzisiejsze czasy. Wskazał, że przykład Polski pokazuje, iż można żyć obok siebie we wzajemnym poważaniu i pokoju, wymieniając się doświadczeniami i dając świadectwo wartościom wypływającym ze swojej wiary. "Ileż wspólnych wartości odnajdujemy w religiach monoteistycznych, zwłaszcza w chrześcijaństwie i islamie" - napisał w tradycyjnym telegramie do uczestników spotkania nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Podkreślił, że powinny one stanowić płaszczyznę wzajemnego zbliżenia. "W duchu obrony tych samych wartości trzeba konkretnie przeciwstawiać się istniejącym tendencjom, zmierzającym do budowania murów i podziałów. Są one nie do przyjęcia i nie do zaakceptowania. Są też one absolutnie sprzeczne z ideą dialogu międzyreligijnego" - stwierdził dyplomata papieski. Wezwania modlitwy powszechnej czytali: katolicki przewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Zdzisław Bielecki oraz dyrektor Centrum Dialogu Kultur i Religii w Pieniężnie, werbista o. Adam Wąs. Zebrani prosili Boga, aby dialog międzyreligijny był korzystny dla całej ludzkości i przyczyniał się do większej chwały Boga i aby wyznawcy różnych religii "miłowali siebie nawzajem" we wszystkich swoich poczynaniach.

Przypominając historię Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce, obchodzonego od 2001 r., ks. Marek Danielewski, referent ds. dialogu z religiami niechrześcijańskimi Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, wyjaśnił, że celem takich spotkań jest "potwierdzenie wzajemnego szacunku, a także chęć odpowiedzi obu stron, tak muzułmańskiej jak i katolickiej, do podejmowania dialogu". Ks. Danielewski podkreślił, że "pierwszą grupą, z którą kontakty te zawsze były i są najowocniejsze, jest grupa Tatarów mieszkających na terenie Polski od 600 lat. Pragniemy jednak, aby te kontakty rozszerzały się także na spotkania z braćmi muzułmanami, którzy w ostatnich latach coraz liczniej napływają do Polski z różnych stron świata" - zadeklarował duchowny. Z radością wskazał również, że centralne obchody Dnia Islamu każdego roku gromadzą coraz więcej uczestników i zaznaczył, że są to "spotkania sensu stricto modlitewne". Wśród niemal 200 obecnych byli członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, dyplomaci z państw arabskich i licznie zgromadzone siostry zakonne. Po zakończeniu spotkania liturgicznego odbyła się agapa. Podobne spotkania katolików i muzułmanów o charakterze modlitewnym lub kulturalno-naukowym odbyły się także w Pieniężnie, Białymstoku, Lublinie, Gdańsku i Krakowie. Do obchodzenia tegorocznego Dnia Islamu jako Dnia Pamięci Jana Pawła II wezwała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, która w 2000 r. nadała Papieżowi tytuł Człowieka Dialogu. Będzie to "pierwszy Dzień Islamu bez Jana Pawła II. To jego działalność, nauczanie i osoba umocniły dialog chrześcijańsko-muzułmański, stały się inspiracją i zachętą do licznych inicjatyw w tym zakresie - do wspólnych modlitw chrześcijan i muzułmanów za pokój, które w Polsce w 1997 r. przerodziły się w powołanie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, a których znaczącym elementem jest Dzień Islamu" - czytamy w oświadczeniu Rady Wspólnej, podpisanym przez jej współprzewodniczących: Selima Chazbijewicza ze strony muzułmańskiej i Zdzisława Bieleckiego ze strony katolickiej. "Dla nas, prowadzących dialog życia między islamem a chrześcijaństwem, drogowskazami były takie znaczące wydarzenia pontyfikatu Jana Pawła II jak spotkanie z młodymi muzułmanami na stadionie w Casablance czy odwiedziny w Wielkim Meczecie w Damaszku" - wyjaśniają autorzy oświadczenia. Podkreślają zarazem, że hołd Papieżowi z Polski oddają również muzułmanie, "dla których stał się on nadzieją na pokój i wzajemne podanie sobie ręki przez dwie religie i cywilizacje pomimo politycznych i militarnych konfliktów toczących się w Azji, Afryce, Europie, pomimo tragedii w Nowym Jorku, na przekór siłom dążącym do konfrontacji".

W oświadczeniu Rada wyraża wdzięczność Kościołowi katolickiemu w Polsce "za tak powszechne modlitwy i liczne spotkania w Dniu Islamu, podejmowane w intencji pokoju i zgodnego współdziałania chrześcijan i muzułmanów, dla wspólnego dobra wszystkich ludzi". Chazbijewicz i Bielecki mają nadzieję, "że dzięki tym inicjatywom, spotykane u muzułmanów i chrześcijan: wzajemna niechęć, wrogość, niezrozumienie, uprzedzenia, stereotypy i przesądy ustąpią miejsca wzajemnemu poznaniu i poszanowaniu, podejmowaniu współodpowiedzialności za Polskę i świat". Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów powołano w stołecznym Centrum Islamu 13 czerwca 1997 r., podczas spotkania międzyreligijnego w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Inicjatorem Dni i powołania Rady była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości, której przedstawiciele nawiązali bardzo dobre kontakty z duchownymi muzułmańskimi podczas niesionej przez Fundację pomocy ofiarom wojny w Czeczenii. Działania Rady, która nie ma odpowiedników w innych krajach, służą umacnianiu pokoju, zaniechaniu agresji we wzajemnych kontaktach, zapobieganiu konfliktom przez wzajemne poznanie i zrozumienie. Rada wydaje oświadczenia, organizuje sympozja poświecone dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu, a od 1998 r. współorganizuje spotkania modlitewne katolików i muzułmanów. To właśnie na jej prośbę Episkopat Polski ustanowił (poczynając od 2001 r.) dzień 26 stycznia Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce. Rada corocznie przyznaje tytuł Człowieka Dialogu osobom szczególnie oddanym idei dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Jej członkami są przede wszystkim muzułmanie i katolicy zamieszkali w Polsce, ale również poza jej granicami m.in. na Białorusi i Litwie.