Polska ściąga inwestorów

PAP |

publikacja 28.05.2013 08:33

Pod względem nowych inwestycji wypadamy znakomicie. Perspektywy dla świata są złe, ale nam idzie w tym roku dobrze - donosi "Puls Biznesu" na podstawie raportu firmy fDi.

Polska ściąga inwestorów Revolver / CC 3.0 Polska przoduje w państwach, w których biznesmeni chcą inwestować od podstaw

Gdy z danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wynikało, że ubiegły rok pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) był tragiczny, bo zanotowaliśmy spadek z 13,6 do 2,6 mld EUR, Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), upierał się, że nie było aż tak źle.

Zdanie szefa PAIIZ potwierdza raport fDi, firmy z grupy Financial Times, która zajmuje się wyłącznie inwestycjami greenfield, czyli od podstaw. W raporcie fDi za 2012 r. Polska wypada znakomicie, bo należy do garstki państw na świecie, które zanotowały większą liczbę projektów niż rok wcześniej.

A w Europie wśród dziesiątki największych odbiorców BIZ, oprócz Polski, wzrost zanotowała tylko Hiszpania. Projektów w naszym kraju było 237, o 4,87 proc. więcej niż rok wcześniej, a udział Polski w napływie BIZ (chodzi tylko o projekty greenfield) do Europy wzrósł do 6,54 proc.

"Procentuje wieloletnie promowanie Polski jako kraju stabilnego i o mądrej, kulturalnej sile roboczej" - cieszy się Sławomir Majman.