Pomnik Benedykta XVI w Berlinie?

KAI |

publikacja 29.05.2013 11:12

Deputowani do Bundestagu z partii chrześcijańskich-demokratów Frank Steffel (CDU) i Stephan Mayer (CSU) chcą postawienia w centrum Berlina pomnika papieża seniora Benedykta XVI. Politycy proponują, aby monument stanął w znaczącym punkcie stolicy Niemiec.

Benedykt XVI Jakub Szymczuk /GN Benedykt XVI

W liście do burmistrza Berlina Klausa Wowereita (SPD) i ministra kultury Bernda Neumanna (CDU) deputowani proszą o wsparcie dla tej inicjatywy. Protestant Steffel jest posłem z okręgu wyborczego Berlin-Reinickendorf, a katolik Mayer reprezentuje Altötting-Mühldorf w Bawarii, wcześniej rodzimy okręg wyborczy papieża Ratzingera.

W swoim liście parlamentarzyści przypominają, że Benedykt XVI jest pierwszym papieżem z Niemiec od 1523 r. "Pomnik może przyczynić się do tego, że jego zasługi i jego stałe zaangażowanie na rzecz chrześcijan na całym świecie nie zostaną zapomniane" - argumentują deputowani. Ich zdaniem dobrą lokalizacją byłoby jedno z miejsc, w których przebywał Benedykt XVI podczas swojej wizyty w Niemczech we wrześniu 2011. Politycy przypomnieli też, że wówczas w siedzibie Bundestagu papież wygłosił "imponującą mowę" a na Stadionie Olimpijskim odprawił "poruszającą Mszę św."

Jak dotychczas w Niemczech osobie Benedykta XVI poświęcono bądź reliefy z brązu bądź tablice pamiątkowe, m. in. w Monachium, Kolonii, Ratyzbonie i Fryburgu Bryzgowijskim.

TAGI: