Do Guadalupe w intencji pokoju

KAI |

publikacja 10.06.2013 10:07

23 pielgrzymów, którzy wyruszyli z Góry Krzyży na Litwie i pielgrzymuje w intencji pokoju do Guadelupe w Meksyku, przechodzi właśnie przez Polskę. Pątnicy niosą ze sobą ważący 60 kg krzyż. W tych dniach korzystali z gościnności, noclegu i finansowego wsparcia parafii diecezji płockiej. W Polsce będą do 24 czerwca. Do Guadalupe dotrą 31 października.

Do Guadalupe w intencji pokoju Wikimedia /PD Matka Boża z Guadelupe

Pielgrzymi wyruszyli 19 maja z Góry Krzyży. Celem ich wędrówki jest Guadalupe w Meksyku, gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne, z najstarszym uznanym przez Kościół objawieniem Matki Bożej. Podjęli się pielgrzymowania przez 160 dni w Roku Wiary, z okazji 600. rocznicy chrztu Żmudzi oraz 20. rocznicy przybycia na Litwę bł. Jana Pawła II.

Poprzez codzienny trud proszą Boga o pokój na świecie, odpuszczenie grzechów, modlą się za Kościół katolicki, rodziny chrześcijańskie i młodzież oraz o miłosierdzie Boże. Odwiedzą m.in. sanktuaria w Einsiedeln, Lourdes, La Salette, Fatimie.

W grupie idą 23 osoby, pod kierunkiem zakonnika eremity, najstarszy z pielgrzymów ma 77 lat. Pątnicy byli m.in. gośćmi parafii św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu. - Celem pielgrzymowania nie jest droga sama w sobie, stąpanie po ziemi, którą szło wcześniej tysiące ludzi szukających sensu życia. Pielgrzymowanie jest głęboką pracą wewnętrzną, pozwala zrozumieć siebie i własne ograniczenia; to droga przemiany i transformacji – mówił ks. Grzegorz Ostrowski, wikariusz sierpeckiej parafii, podczas Mszy św. z udziałem niecodziennych pątników.

Pątnicy wędrowali m.in. przez Mławę, Sierpc i Dobrzyń n. Wisłą. - To byli niezwykli pielgrzymi, posiadający wielką wiarę, a zarazem pełni prostoty. Zostali bardzo życzliwie przyjęci przez parafian, otrzymali także wsparcie na dalszą drogę - mówił ks. prałat Kazimierz Ziółkowski, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie.