Papież: Tchnijcie ducha w prawo

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 15.06.2013 21:48

Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji grupę parlamentarzystów z Francji. Liczącą blisko 70 osób delegację zarówno Senatu jak i Zgromadzenia Narodowego tego kraju stanowią członkowie tzw. grupy przyjaźni między Francją i Stolicą Apostolską.

Papież: Tchnijcie ducha w prawo L'OSSERVATORE ROMANO / PAP/EPA Wasze zadania dotyczą kwestii technicznych i prawnych; mają na celu stanowienie prawa, jego zmienianie lub uchylanie – podkreślił Papież. – Ale jest także konieczne, byście tchnęli w nie coś więcej, ducha, powiedziałbym duszę, która nie będzie jedynie odzwierciedleniem aktualnych mód czy idei, lecz przyniesie nieodzowną jakość, która wyniesie i uszlachetni człowieka”.

W skierowanym do nich słowie Ojciec Święty wyraził radość z tego spotkania, podkreślając, że mimo różnych wrażliwości politycznych, które reprezentują goście, ich obecność w Watykanie potwierdza dobre dwustronne stosunki.

Papież podkreślił także relacje zaufania istniejące między przedstawicielami władz publicznych a Kościołem katolickim we Francji, zarówno na szczeblu krajowym, jak regionalnym i lokalnym. Franciszek nawiązał przy tym do tak często manifestowanej francuskiej laickości.

„Zasada świeckości będąca podstawą relacji francuskiego państwa do różnych wyznań, nie powinna sama w sobie oznaczać wrogości wobec rzeczywistości religijnej lub wykluczenia religii z obszaru społecznego i debat, które ją ożywiają. Możemy sobie pogratulować, że społeczeństwo francuskie odkrywa na nowo propozycje Kościoła, między innymi te, które zawierają pewną wizję osoby i jej godności w zgodzie z dobrem wspólnym. Kościół pragnie w ten sposób wnieść swój specyficzny wkład do tych głębokich kwestii, które podejmują całościową wizję osoby i społeczeństwa oraz ich przeznaczenia. Ten wkład nie odnosi się jedynie do obszarów antropologicznych czy społecznych, ale także do kwestii politycznych, ekonomicznych i kulturowych” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał także, że obowiązkiem parlamentarzystów jest skuteczne i nieustanne dbanie o poprawę życia ludzi. Dokonuje się to dobrze poznając obywateli przez liczne kontakty lokalne, które mogą pogłębić wrażliwość na ich prawdziwe potrzeby. „Wasze zadania dotyczą kwestii technicznych i prawnych; mają na celu stanowienie prawa, jego zmienianie lub uchylanie – podkreślił Papież. – Ale jest także konieczne, byście tchnęli w nie coś więcej, ducha, powiedziałbym duszę, która nie będzie jedynie odzwierciedleniem aktualnych mód czy idei, lecz przyniesie nieodzowną jakość, która wyniesie i uszlachetni człowieka”.