200 tys. członków Rodziny Radia Maryja na Nasnej Górze

www.jasnagora.com/PAP/a.

publikacja 09.07.2006 16:59

Około 200 tys. uczestników 14. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny „Radia Maryja" wzięło udział w niedzielę, 9 lipca w centralnej Mszy św. pielgrzymkowej, odprawionej na Szczycie Jasnej Góry w Częstochowie.

Pielgrzymi Rodziny Radia Maryja przybyli w tym roku pod hasłem „Dzielmy się wiarą jak chlebem”. Eucharystii przewodniczył abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski ds. Duszpasterskiej Troski o „Radio Maryja”. Modlitwę rozpoczęto ok. godz. 12.15, tuż po zakończeniu transmisji w Radiu Maryja papieskiej Eucharystii z Walencji w Hiszpanii. Jasnogórską liturgię koncelebrowali m. in.: bp Ignacy Dec (Świdnica), bp Antoni Pacyfik Dydycz (Drohiczyn), bp Tadeusz Werno (Koszalin), bp Józef Pazdur (Wrocław), bp Edward Frankowski (Sandomierz), bp Stanisław Napierała (Kalisz), bp Albin Małysiak (Kraków), o. Zdzisław Klafka, prowincjał redemptorystów, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor „Radia Maryja” i „TV Trwam”. „Siła Was – powitał wszystkich zebranych przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek – Ale Bogu niech będą dzięki za każdą i każdego z Was. Tu, przed jasnogórskim tronem naszej Królowej Matki - za Was dzisiaj dziękujemy Panu Bogu”. O. Bogdan Waliczek zaprosił pielgrzymów „do wielkiej modlitwy dziękczynnej za wszelkie dobro jakie staje się naszym udziałem dzięki Ewangelizacji ‘Radia Maryja’ i Telewizji ‘Trwam’”. „Dziękujemy za te wielkie dzieła, które zostały nam dane” – mówił przeor Jasnej Góry. „Dzisiaj szczególnie modlitwą ogarniamy naszą Ojczyznę Polskę, która tego jasnogórskiego wołania przed Cudownym Wizerunkiem Bogarodzicy tak bardzo potrzebuje. Tak bardzo na to nasze wspólne wołanie dziś Polska oczekuje – podkreślił o. Bogdan Waliczek – Niech żar tej modlitwy uprosi dla Polski stabilizację, uporządkowanie i potrzebne łaski”.

Prowincjał Ojców Redemptorystów o. Zdzisław Klafka podkreślił, że „to liturgiczne spotkanie pod przewodnictwem abpa Sławoja Leszka Głódzia ma szczególne znamiona”. „W imieniu całej Konferencji Episkopatu Polski przewodniczy on dzisiaj naszemu wspólnotowemu dziękczynieniu Bogu, całej oddanej rzeszy Rodziny ‘Radia Maryja’ za wszelkie otrzymane łaski, a szczególnie za to, co wydarzyło się w Polsce w ostatnich miesiącach wobec ‘Radia Maryja’. Oto w klimacie niegasnących medialnych ataków na ‘Radio Maryja’ i ‘TV Trwam’, kiedy to niektórzy złośliwie wysyłali ojca dyrektora na misje do Afryki, kiedy media w Polsce i za granicą chciały skłócić zgromadzenie zakonne redemptorystów z pasterzami Kościoła w Polsce, Konferecnja Episkopatu Polski na czele z jej Przewodniczącym księdzem arcybiskupem Józefem Michalikiem wzięła w obronę te dzieła - powstałe, ufamy za Bożym natchnieniem. I w tym miejscu, w Częstochowie pod macierzystym płaszczem Królowej Polski dnia 3 maja w oficjalnym komunikacie stwierdzono: ‘Biskupi jako pasterze Kościoła wyrazili uznanie i podziękowanie za wielką pracę ewangelizacyjną prowadzoną przez ‘Radio Maryja’” – przypomniał o. Zdzisław Klafka. Prowincjał redemptorystów odwołał się również do tego faktu, że 23 czerwca podczas Zebrania KEP w Gnieźnie i Poznaniu, biskupi przyjęli statut „Radia Maryja” oraz tekst umowy między KEP a Warszawską Prowincją Redemptorystów. „Jest to pierwsza Umowa regulująca relację Episkopat a media katolickie” – podkreślił o. Zdzisław Klafka – Świadomi tego, co się stało, Rodzina ‘Radia Maryja’ przybyła tutaj tak licznie do tronu Pani Jasnogórskiej, aby podziękować za ten ‘nowy cud nad Wisłą’. Bez Bożej pomocy nie dotarlibyśmy tutaj pełni radości i nadziei na przyszłość”. Zwracając się do abpa Sławoja Leszka Głódzia, ojciec prowincjał Klafka podziękował w imieniu Zgromadzenia redemptorystów za jego osobistą postawę, zaangażowanie i życzliwość „w chronieniu tego, co skuteczniej służy w dzisiejszych czasach i dzisiejszej sytuacji, by Ewangelia zbawienia docierała do każdego człowieka”. „Dziękuję Ci, za Twoje niezłomne świadectwo do Kościoła i do Ojczyzny” – mówił o. Zdzisław Klafka. Po tych słowach z placu jasnogórskiego zabrzmiały okrzyki: „Dziękujemy! Dziękujemy! Dziękujemy! Bóg zapłać!”. W homilii abp Sławoj Leszek Głódź powiedział o zasługach Rodziny ‘Radia Maryja” dla wolności i Kościoła w Polsce. Wskazał, że w życiu medialnym Polski jest miejsce i dla „’Radia Maryja’ i dla ‘Telewizji Trwam‘ i dla ‘Tygodnika Powszechnego’ i na całą paletę czasopism koncesyjnych, rozgłośni i mediów”. „Skończyła się epoka koncesjonowania nakładów i programowania redakcji. I niech o tym pamiętają także te środowiska, które w PRL-u doświadczały ograniczeń cenzury, a teraz proponują rozwiązania, które niegdyś wobec nich stosowano” – stwierdził kaznodzieja.

„Wiem, że boli Was, że niektórzy zaszeregowują, bądź chcą zaszeregować Was do drugiej kategorii obywateli. To jakby swoista przepustka do tej rzekomej gorszej Polski: Polski moherowych beretów, prowincjonalnej, nie nadążającej na duchem czasów. I pytamy, czy rzeczywiście gorszej? Ta Polska nie zdradzała Chrystusa! Nie zaparła się Chrystusa! Nie uległa modom! Trwała przy nim i trwa. W najgorszych czasach zniewolenia była wierna Bogu i Polsce. I trzeba to powtarzać tym wszystkim, którzy taką Polskę atakują, szydzą, uczą tak zwanych niby dobrych manier – mówił kaznodzieja – Obecność tysięcy stanowi jednoznaczną odpowiedź na to, co tak wielu dziwi: akceptację tych mediów, identyfikację z nimi, rezultat własnych decyzji i przemyśleń. A siłą tych mediów jest modlitwa, która uświęca czas i rytm dnia (...) Siłą tych mediów jest katecheza, ewangelizacja (...) Siłą tych mediów jest prawda o Bogu i Ojczyźnie (...) ‘Radio Maryja’ jest znakiem do publicznego wyznawania wiary!”. Abp Sławoj Leszek Głódź wskazał, ze potrzeba uregulowania statusu prawnego mediów katolickich wynikła z „odpowiedzialności za Kościół w Ojczyźnie i z potrzeby stworzenia takich mechanizmów, które umożliwiłyby programowe działanie gwarantujące wysoką jakość posługi w służbie Ewangelii i prawdy”. „To nie próba ograniczania działalności tylko wyraz troski, o to, żeby to Radio o tak szerokim społecznym zasięgu i sile oddziaływania otrzymało dodatkowy impuls sugestii, porady, wskazania kierunku przez tych, których Chrystus uczynił pasterzami ludzi: biskupów - prawowitych następców apostołów – wyjasnił kaznodzieja i dodał – Winien Wam byłem dzisiaj, Bracia i Siostry, to wyjaśnienie biskupa przewodniczącego Zespołu do Spraw Duszpasterskiej Troski o ‘Radio Maryja’”. Nawiązując do pielgrzymki papieża Benedykta XVI do Walencji w Hiszpanii abp Głódź zaapelował także o dalszą obronę polskiej rodziny. Rzadko się zdarza, aby wierni sami i spontanicznie zaintonowali w trakcie wygłaszanej homilii śpiew hymnu narodowego - a tak właśnie stało się dziś na Jasnej Górze pod wpływem słów wypowiedzianych w kazaniu przez abpa Leszka Sławoja-Głódzia.

Na koniec Eucharystii słowa podziękowania skierował do obecnych dyrektor „Radia Maryja” i „TV Trwam” o. Tadeusz Rydzyk. „Bóg zapłać Wam wszystkim za to, że zorganizowaliście tę cudowną pielgrzymkę – mówił – Z całego serca „Bóg zapłać” wszystkim, którzy współtworzą to dzieło”. „Każdy jest bardzo potrzebny i bardzo ważny. Dzisiaj jest tak gorąco. Wyobraźcie sobie pustynie. A na pustyni jedna kropla by nic nie dała. To musi być wielki, wielki deszcz, wiele kropli i z tego dopiero będzie wielka rzeka i nawodni nawet pustynię. I my mamy być taką wielką rzeką” – przekonywał ojciec dyrektor Rydzyk. „Bóg zapłać za to trwanie, za przyjmowanie różnych trudnych ciosów, za to nie zniechęcanie się. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie pasterze. I dzisiaj to słowo księdza arcybiskupa bardzo dużo nam powiedziało” – powiedział o. Tadeusz Rydzyk. „Życzymy, żeby nigdy księża biskupi nie dostawali takich ciosów, żeby serca stwardniały, od ludzi zwłaszcza. Żeby zawsze wśród swoich owiec mieli wszędzie zrozumienie i współpracę” - powiedział o. Rydzyk. Dyrektor rozgłośni podziękował wiernym m.in. za - jak mówił - „pójście pod prąd”. „W deszczach, i w zimnie, i w spiekocie, ale zawsze pod prąd. Droga do źródła wiedzie pod prąd - pod prąd opinii, pod prąd mody, pod prąd propagandy, pod prąd własnych wad. A źródłem jest Jezus Chrystus. I za to trwanie, za to pójście pod prąd, z całego serca Bóg zapłać” - mówił o. Rydzyk Pod przewodnictwem abpa L. Sławoja-Głódzia odnowione zostały Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Uroczystą, trwającą blisko trzy godziny liturgię Mszy św. zakończyło wspólne odśpiewanie przez zebranych pieśni-hymnu „Boże, coś Polskę”. Rodzina Radia Maryja wystosowała także z Jasnej Góry telegram do Ojca Świętego Benedykta XVI, który został odczytany przez p. Kaweckiego. We Mszy św. uczestniczyło ok. 165 duszpasterzy z całej Polski. Wśród koncelebrujących Mszę św. byli księża zakonni i duchowieństwo diecezjalne: infułaci, prałaci, a wśród nich ks. prał. Zdzisław Peszkowski (Rodzina Katyńska), ks. prał. Henryk Jankowski z Gdańska, ks. inf. Ireneusz Skubiś (Tygodnik Katolicki Niedziela), ks. Drozdek z Zakopanego z góralami. W pielgrzymce uczestniczyła grupa parlamentarzystów, członków rządu, przedstawicieli samorządów wielu polskich miast. Na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja przybyli m.in. Andrzej Lepper, vicepremier RP i minister Roman Giertych. Byli także posłowie Samoobrony i Ligii Polskich Rodzin. Przyjechali wierni słuchacze Radia Maryja z zagranicy m.in. Kolonii (RFN), Londynu i Szwecji. Na Jasnej Górze modliła się także Madzia Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych. Sprawny przekaz medialny i kompleksową obsługę tegorocznej pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Królowej Polski na Jasnej Górze w Częstochowie, z poświęceniem zapewniła kilkunastoosobowa ekipa fotografów, dzienikarzy i techników radiowych, telewizyjnych i prasowych.