Uwierz w sny

ks. Rafał Pastwa

publikacja 06.07.2013 12:00

Setki widzów przybyły obejrzeć spektakl teatru ITP pod gołym niebem. Scenę ustawiono na boisku sportowym przy ul. Okrzei w Lublinie. Aktorzy w kłębach dymu i ognia swoją grą przedstawili senne wizje św. Jana Bosko.

Aktorzy teatru ITP przedstawili senne wizje św. Jana Bosco Ks. Rafał Pastwa /GN Aktorzy teatru ITP przedstawili senne wizje św. Jana Bosco
Wszyscy aktorzy teatru ITP to studenci

Relikwie świętego Jana Bosko odwiedzają Lublin. Spektakl teatru ITP poprzedził te uroczystości. Od godziny dwudziestej boisko sportowe przy ul. Okrzei w Lublinie, na którym ustawiono scenę plenerową, zaczęło zapełniać się publicznością. Przybyły całe rodziny, młodzież studencka i osoby starsze. Aby uczestniczyć w tym niezwykłym widowisku wiele osób przyjechało z terenu całego województwa. Po zapadnięciu zmroku, w blaskach reflektorów na scenę wyszli aktorzy. Senne wizje włoskiego świętego czytał Piotr Fronczewski.

- Ksiądz Bosko miał kilka snów proroczych. Śniło mu się, że będzie zakonnikiem, że założy zgromadzenie, ale było też wiele snów w których przekazywał prawdy katechetyczne. My to wszystko pozbieraliśmy i postanowiliśmy przedstawić na scenie - mówi dyrektor studenckiego teatru ITP ks. Mariusz Lach, salezjanin. Święty Jan Bosko swoje sny opowiadał wychowankom. Za pomocą snów młodzi uczyli się, jak być dobrym, jak unikać zła i jak czynić dobro. Senne wizje prowadziły wprost do Jezusa i Maryi.

Jak przystało na teatr ITP, sztuka przygotowana została z wielkim rozmachem. Każdy sen ks. Bosko przenosił widzów w inny wymiar. Publiczność mogła "dotknąć" piekła, mogła się również "znaleźć" w raju. Nie brakowało braw i żywiołowych reakcji. Obecny na przedstawieniu aktor Jacek Brzeziński zachwycał się emocjami wywołanymi przez aktorów i ładunkiem przekazanej przez nich prawdy o tym, co w życiu ważne. Podkreślał również genialną  plastykę ruchu aktorów. Za pomocą słów,  obrazów, dymu i ognia aktorzy wprowadzili widzów w inną rzeczywistość, przypominając podstawowe powołanie człowieka do przyjaźni z Bogiem. Pośród bloków na Kalinowszczyźnie rozegrała się teatralna bitwa między dobrem i złem. Dobro zwyciężyło. Przesłanie tej sztuki z pewnością na długo pozostanie w świadomości widzów. Sztuka "Spełniony sen" miała swoją premierę w maju na dziedzińcu KUL-u. Do tej pory wystawiono ją już kilka razy, także w różnych miastach Polski. Aktorzy teatru ITP to studenci zarówno KUL-u jak i innych lubelskich uczelni wyższych.