Anioł Pański: O legalnej migracji

KAI

publikacja 15.01.2007 07:29

O wypracowanie konkretnych rozwiązań ułatwiających legalną migrację zaapelował do wspólnoty międzynarodowej Benedykt XVI.

W rozważaniu przed modlitwą "Anioł Pański" na placu św. Piotra w Watykanie Papież podkreślił, że osoba ludzka i jej godność zawsze powinna stać w centrum integracji migrantów w krajach, które ich przyjmują. Zdaniem Ojca Świętego migranci powinni być postrzegani nie tylko jako problem, ale także jako wielki potencjał. Nawiązując do swojego orędzia na przypadający dziś Światowy Dzień Migranta, Benedykt XVI wskazał na Świętą Rodzinę z Nazaretu jako ikonę każdej rodziny, także tej osłabionej i doświadczonej przez życie. W dramacie Świętej Rodziny uciekającej do Egiptu, Papież dostrzega bolesny los wielu rodzin migrujących, które często cierpią niedostatek i upokorzenia. Ojciec Święty powołał się na dane ONZ, według których na świecie jest 200 mln migrantów z powodów ekonomicznych, 9 mln uchodźców i 2 mln studentów na wymianie międzynarodowej, nie licząc migracji wewnątrz państw i migracji nielegalnych. Za każdym takim migrantem stoi rodzina - stwierdził Papież. Po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański" Benedykt XVI pozdrowił w kilku językach pielgrzymów zebranych na placu św. Piotra. Po polsku powiedział: "Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy świętej wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: «Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie» (Łk 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi". Publikujemy cały tekst papieskiego rozważania: Drodzy Bracia i Siostry! Dzisiejszej niedzieli obchodzimy doroczny Światowy Dzień Migrantów i Uchodźców. Z tej okazji skierowałem do wszystkich ludzi dobrej woli, a w szczególności do wspólnot chrześcijańskich, specjalne orędzie, poświęcone rodzinom migrantów. Możemy patrzeć na Świętą Rodzinę z Nazaretu, ikonę wszystkich rodzin, gdyż odzwierciedla ona obraz Boga, przechowywany w sercu każdej ludzkiej rodziny, nawet kiedy jest osłabiona czy zniekształcona przez życiowe doświadczenia.

Ewangelista Mateusz opowiada, że krótko po narodzinach Jezusa, Józef zmuszony był wyruszyć do Egiptu, zabierając z sobą Dzieciątko i Jego Matkę, aby uciec przed prześladowaniami króla Heroda (por. Mt 2, 13-15). W dramacie Rodziny z Nazaretu dostrzegamy bolesne położenie wielu migrantów, w szczególności uchodźców, wygnańców, ewakuowanych, uciekinierów, prześladowanych. Rozpoznajemy w szczególności trudności samych rodzin migrantów: niewygody, upokorzenia, niedostatki, słabości. W istocie zjawisko ludzkiej migracji jest bardzo rozległe i zróżnicowane. Według najnowszych szacunków Narodów Zjednoczonych, jest dziś prawie 200 milionów migrantów z powodów ekonomicznych, 9 milionów uchodźców i około 2 milionów zagranicznych studentów. Do tej wielkiej liczby naszych braci i sióstr musimy dodać ewakuowanych wewnątrz kraju i migrantów nielegalnych, biorąc pod uwagę, że za każdym z nich, w taki czy inny sposób, stoi rodzina. Ważne jest zatem, ażeby chronić migrantów i ich rodziny poprzez specjalne inicjatywy ustawodawcze, prawne i administracyjne, a także korzystając z sieci usług, poradni oraz placówek opieki społecznej i duszpasterskiej. Wyrażam życzenie, aby wkrótce udało się opanować w sposób zrównoważony fale migracyjne i w ogóle ludzkie migracje, aby przyniosły one pożytek całej rodzinie ludzkiej, poczynając od konkretnych kroków, sprzyjających regularnej emigracji i łączeniu rodzin, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i nieletnich. W istocie bowiem również na rozległym polu międzynarodowych migracji, w centrum ma pozostać zawsze osoba ludzka. Tylko poszanowanie ludzkiej godności wszystkich migrantów z jednej strony i uznanie przez samych migrantów wartości goszczących ich społeczeństw z drugiej umożliwią właściwą integrację rodzin w system społeczny, gospodarczy i polityczny krajów ich przyjmujących. Drodzy Przyjaciele, rzeczywistości migracji nie można nigdy postrzegać jedynie jako problemu, ale także i przede wszystkim jako wielkie bogactwo dla dobra marszu ludzkości. A szczególnym bogactwem jest rodzina migrantów, pod warunkiem, że będzie szanowana jako taka, że nie będzie znosić nieuchronnych udręk, lecz pozostanie zjednoczona bądź będzie mogła się połączyć i wypełnić swe posłannictwo kolebki życia i pierwszego środowiska przyjęcia i wychowania osoby ludzkiej. Prosimy o to razem Pana, za wstawiennictwem Błogosławionej Maryi Dziewicy oraz św. Franciszki Ksawery Cabrini, patronki migrantów. [Po polsku:] Pozdrawiam serdecznie Polaków. Dzisiaj modlimy się za emigrantów i uchodźców. We Mszy świętej wspominamy cud Jezusa w Kanie Galilejskiej i polecenie Matki Bożej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" (Łk 2, 5). Niech Jej słowa będą zachętą dla rodzin emigrantów, uchodźców i dla nas wszystkich, zwłaszcza w trudnych chwilach życia, gdy szukamy prawdy i Bożej pomocy. Niech Bóg wam błogosławi.