Pro Publico Bono za Tato.Net

KAI

publikacja 25.06.2007 06:11

Dariusz Cupiał, prezes Fundacji św. Cyryla i Metodego odebrał specjalne wyróżnienie w dziedzinie edukacji Konkursu "Pro publico bono". Zostało ono przyznane przez Kapitułę nagrody za prowadzenie programu Inicjatywa Tato.Net.

Uroczystość z tej okazji miała miejsce w Dniu Ojca w warszawskiej Galerii Porczyńskich. W uzasadnieniun napisano, że wyróżnienie to zostało przyznane za "pomoc rodzinom w budowaniu jedności miedzy zaangażowanymi w życie rodzinne ojcami i ich dziećmi za pomocą dzieła: Tato.net, które wzmacniając ojców wzmacnia rodziny". Utworzona w 2004 r. Przez Fundację św. Cyryla i Metodego inicjatywa Tato.Net jest miejscem spotkania osób, dla których ważne są zagadnienia dotyczące roli ojca w życiu dzieci i całej rodziny. Jak wyjaśnił Dariusz Cupiał, inspiracją do powstania tej inicjatywy była działalność amerykańskiego Narodowego Centrum Ojcostwa założonego przez Kena Canfielda, socjologa i wiodącego eksperta problematyki ojcostwa. Sam pomysł - zdaniem Cupiała - narodził się kilka lat wcześniej, kiedy to młody Białorusin zaproszony przez Fundację Cyryla i Metodego do Polski, odpowiadając na pytanie co jest jego największym marzeniem, odpowiedział: "Spotkanie zdrowej, normalnej rodziny, w której obecny jest ojciec". To wstrząsające wyznanie skłoniło Cupiała do poszukiwania w Polsce organizacji, która by wspierała ojców w ich roli wychowawczej. Niestety, wśród tysięcy organizacji pozarządowych w Polsce, nie odnaleziono żadnej takiej inicjatywy. Wzorce znalazł dopiero za oceanem. Inicjatywa Tato.Net ma nadal unikalny charakter w Polsce. Cupiał przytoczył liczby, które potwierdzają tezę o tym, że ojciec jest "wielkim nieobecnym" w świadomości społecznej Polaków. W Polsce jest tylko 5 organizacji i instytucji pozarządowych, które służą ojcom i są one związane z przemocą - jedne pracują z mężczyznami, znęcającymi się nad rodzinami, inne z przedstawicielami "silnej płci", którzy sami padają jej ofiarą. Dla porównania - 5,7 tys. organizacji pozarządowych w naszym kraju służy dzieciom, 4,2 tys. rodzinom, ponad 1 tys. kobietom. W ramach inicjatywy Tato.Net - oprócz portalu internetowego w kilku językach - prowadzone są liczne działania edukacyjne, popularno-naukowe i badawcze. Portal - oprócz polskiego, przygotowywany jest po angielsku, rosyjsku i ukraińsku. Tato.Net współuczestniczy w kampaniach społecznych promujących pozytywne wzorce dla ojców. Jedną z tego typu inicjatyw jest przygotowany projekt konkursu "Tato Roku". Jego celem jest uświadomić znaczenie roli ojca, podkreślić pozytywne wzorce, a zarazem zachęcać mężczyzn do zaangażowanego ojcostwa.

W ramach Tato.Net prowadzone są na terenie całego kraju specjalne warsztaty dla ojców, na których mężczyźni nabywają nowych umiejętności przydatnych do bycia bardziej efektywnym tatą. "Poprzez udział w zajęciach staramy się uświadomić mężczyznom, że do roli ojca można i należy się dobrze przygotować. Inspirując i ucząc otwartości, wspieramy ojców w budowaniu bliskich relacji w rodzinie" - wyjaśnił Cupiał. "Przywrócić dziecku serce ojca - oto cel przyświecający naszym działaniom" - dodał. Inicjatywa Tato.Net wydaje publikacje dla ojców dostarczające im teoretycznej wiedzy, a także będące miejscem wymiany doświadczeń. Dwa razy w roku ukazuje się drukowany magazyn "TATO.net", w którym promowane są pozytywne przykłady bycia dobrym i spełnionym ojcem. Jest on starannie dobranym zestawem materiałów, w którym każdy ojciec może znaleźć coś dla siebie. Od czerwca br. magazyn "TATO.net" dostępny jest w kioskach Ruch-u na terenie całego kraju. Wreszcie - w ramach inicjatywy Tato.Net - prowadzone są badania naukowe na temat ojcostwa. Aktualnie specjalny projekt badawczy na temat ojcostwa i jego recepcji w świadomości społecznej dokonywany jest na terenie województwa lubelskiego. Powstała w 1998 r. Fundacja św. Cyryla i Metodego - której fundatorami są nieżyjący już bp Władysław Miziołek z Warszawy i znany ekumenista o. prof. Celestyn Napiórkowski - prowadzi o wiele szerszą działalność na polu edukacyjnym i ekumenicznym. Jej misją jest inicjowanie i wspieranie działań na rzecz pojednania i porozumienia między narodami, kulturami i wyznaniami oraz podejmowanie wysiłków na rzecz edukacji społecznej i moralnej czerpiąc z Cyrylo-Metodiańskiej spuścizny kulturowej. W początkowej fazie swej działalności Fundacja skupiała się głownie na inicjatywach ekumenicznych, organizując m. in. pierwsze w Polsce konsultacje ekumeniczne teologów katolickich i zielonoświatkowych. Konkurs PRO PUBLICO BONO po raz pierwszy został przeprowadzony w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego premiera Jerzego Buzka. Celem Konkursu jest zarówno promocja aktywności obywatelskiej - wspieranie budowy państwa rozumianego jako wspólnota obywateli, jak i kreowanie obrazu Polski - jako kraju sukcesu samych Polaków. Ważnym kryterium oceny inicjatyw obywatelskich jest przestrzeganie zasad etycznych. Honorowym Przewodniczącym Kapituły Konkursu Pro Publico Bono jest kard. Franciszek Macharski.