80 tys. rolników na Ogólnopolskich Dożynkach

KAI

publikacja 03.09.2007 06:03

- Rolnik, to nie "groszorób" , ale gospodarz obsługujący ziemię obłożoną hipoteką Boga Stwórcy i ludzkich pokoleń - powiedział na Jasnej Górze bp Jan Styrna. Krajowy duszpasterz rolników wygłosił homilię do ponad 80 tys. uczestników ogólnopolskich Dożynek.

W tradycyjnym święcie dziękczynienia za plony wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński i przedstawiciele rządu. Przewodniczący Mszy świętej abp Kazimierz Nycz apelował o zrównanie szans edukacyjnych młodych pochodzących ze wsi. Bp Styrna przekonywał rolników, że "nie można się odczłowieczyć i zatracić godności gospodarza". W ocenie krajowego duszpasterza rolników, z biegiem lat przed rolnikami zrodziły się nowe wyzwania, bo "trzeba nadążać za przyspieszonymi wielorakimi przemianami, mądrze i wytrwale przezwyciężać trudności, odnajdywać dobro Polski i wsi polskiej w układach międzynarodowych". Przestrzegał jednak przed pójściem w ślepy nurt zeświecczonej cywilizacji, która omija i niszczy to,co święte, polskie i rodzinne. -Musicie się starać o swoje dochody i zyski, ale równocześnie starajcie się zachować swą ziemię jako rodzicielkę zdrowej żywności, takiej, którą bez lęku możecie podać również swoim dzieciom. Wiemy, że zachowanie tej równowagi nie zawsze łączy się z rynkowym dążeniem do maksymalnych zysków - mówił bp Styrna. Do rządzących kaznodzieja zwrócił się z prośbą o rozumną interwencję państwa, które w sposób dalekowzroczny dba o dobro i zdrowie swoich obywateli. Duszpasterz rolników apelował o wierność tradycji ojców, budowanie kultury wsi i jednoczenie sił w sferze politycznej i związkowej, aby wywierać wpływ na życie kraju i mieć udział w tych dobrach, które innym są dostępne. -W życiu wsi tak ważne jest tworzenie życzliwej i solidarnej wspólnoty mieszkańców. Potrzeba współdziałania w dziedzinie produkcji, przetwórstwa, aby osiągać możliwie wysokie dochody, aby z rolnikami się liczono - mówił bp Styrna, nawołując jednocześnie do serdeczności i wzajemnej pomocy zwłaszcza słabszym. - Potrzeba mowy serca, która łączy ludzi i rozpromienia przestrzeń życia - stwierdził kaznodzieja. Krajowy duszpasterz rolników przypomniał też, że polska wieś od wieków była ostoją wiary, kultury i ducha narodowego. Zaznaczył, że bogate wiejskie tradycje pomagają w wychowaniu i stanowią wewnętrzne bogactwo człowieka. Prezydent Lech Kaczyński w imieniu Polaków podziękował rolnikom, za trud siania i żniw. -Jesteśmy krajem rolniczym od wieków. Za trud żniw i siania, w imieniu Rzeczypospolitej serdecznie dziękuję - powiedział przed rozpoczęciem Eucharystii prezydent RP, który na Dożynki przybył wraz z małżonką.

Starostowie święta dziękczynienia na ręce obecnych biskupów i prezydenta RP złożyli dary: chleba i soli, symbole plonów. Delegacje rolników przywiozły na Jasną Górę dożynkowe wieńce. - Przywieźliśmy wieniec w kształcie kosza, położony na łodzi, którą pływamy przez przełom Dunajca, to symbol naszego regionu- powiedział rolnik ze Sromowców Wyżnych. Rolnicy podkreślają że tegoroczne zbiory nie dla wszystkich, były udane ze względu na pogodę. -Wiele upraw zniszczył nam grad i podtopienia pól - powiedziała Zofia Pomykała z Podkarpacia. Na zakończenie Mszy św. abp Kazimierz Nycz metropolita warszawski, który przewodniczył Sumie dożynkowej zaapelował o zrównanie szans edukacyjnych młodych pochodzących ze wsi. Abp Nycz, który jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, jak ważne jest zrównanie szans młodzieży wiejskiej i miejskiej w dostępności do dobrych szkół ponadgimnazjalnych i wyższych i jak wiele jeszcze pod tym względem zostało do zrobienia. Zaznaczył, że ze względu na większe fundusze, jakimi dysponują samorządy miejskie, uczniowie w miastach mogą liczyć na większe wsparcie, czy lepszy sprzęt, niż rówieśnicy na wsi, co następnie owocuje ich lepszym przygotowaniem do egzaminów do szkół średnich czy na studia. Zdaniem arcybiskupa wyrównywanie tych szans wymaga wielkiej pracy systemowej i zaangażowania państwa. Krajowe Duszpasterstwo Rolników obchodzące 25-lecie istnienia, zostało powołane na Jasnej Górze 5 września 1982 r. z inicjatywy samych rolników, którzy pod opieką i w łączności z Kościołem chcieli bronić spraw polskiej wsi. Sekretarz Duszpasterstwa ks. prał. Stanisław Sojka przypomniał, że święto dziękczynienia za owoce i plony ziemi od zarania dziejów należało do sfery sakralnej. -Niektóre systemy władz usiłowały nadać uroczystościom dziękczynnym charakter polityczny, a przy tej sposobności uzyskać poparcie dla władzy i polityki rolnej i Bogu dzięki, że to się zmieniło - podkreślił duszpasterz rolników. Po raz pierwszy w Dożynkach w zorganizowanej grupie uczestniczyli weterynarze i służby weterynaryjne. Tradycyjnie jasnogórskim uroczystościom towarzyszyły, odbywające się w Alejach NMP Europejskie Dni Kultury Ludowej i Krajowa Wystawa Rolnicza.