Polska zremisowała z Czarnogórą

PAP |

publikacja 06.09.2013 22:52

Polska zremisowała z Czarnogórą 1:1 (1:1) w meczu grupy H eliminacji piłkarskich mistrzostw świata, który odbył się w Warszawie.

Polska zremisowała z Czarnogórą Leszek Szymański /PAP W zamieszaniu pod Polską bramką Kamil GLik (L), Artur Boruc (2L) i Łukasz Szukała (2P) oraz Simon Vukcevic (3-L) i Dejan Demjanović z Czarnogóry podczas meczu w eliminacjach mistrzostw świata 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie, 6 bm

Goście objęli prowadzenie po golu Dejana Damjanovica (11 minuta). Wyrównującą bramkę dla Polski zdobył Robert Lewandowski (16 minuta).

Sędziował Bjoern Kuipers z Holandii.

Na stadionie piłkarzy dopingowało 45 652 kibiców.

W meczu, który miał przedłużyć nadzieje Polaków na walkę o udział w mistrzostwach świata, selekcjoner Waldemar Fornalik zdecydował się na ofensywne ustawienie. Zamiast dwóch defensywnych pomocników, jak zazwyczaj, wystawił dwóch zorientowanych na grę do przodu - Mateusza Klicha i Piotra Zielińskiego, którzy jeszcze kilka miesięcy temu mogli tylko pomarzyć o występach w pierwszej reprezentacji. Szansę dostał też Waldemar Sobota, który niemal w pojedynkę wygrywał spotkania Śląska Wrocław i w nagrodę podpisał kontrakt z FC Brugge. Do tej pory wszyscy oni mieli łącznie tylko 20 spotkań w zespole narodowym.

Rywalom zaś nie brakowało problemów. Kilka godzin przed pierwszym gwizdkiem okazało się, że nie może grać jeden z ich asów - Stevan Jovetic. Od dłuższego czasu miał kłopoty z mięśniem, nie zdążył jeszcze zadebiutować w lidze angielskiej po transferze z Fiorentiny do Manchesteru City. Kadrze też nie pomógł, a na domiar złego w 35. minucie boisko opuścił największy gwiazdor bałkańskiej drużyny Mirko Vucinic z Juventusu Turyn, który doznał urazu kolana w starciu z Arturem Jędrzejczykiem.

Polacy rozpoczęli z ogromnym animuszem i przez pierwsze 10 minut nie schodzili z połowy rywali. Najlepszą okazję zmarnował Zieliński, który po błyskotliwym podaniu Klicha znalazł się tuż przed Mladenem Bozovicem, ale strzelił w rzucającego się mu pod nogi bramkarza.

Wydawało się, że gol dla biało-czerwonych to kwestia czasu, ale z prowadzenia cieszyli się goście. W niegroźnej sytuacji, w 11. minucie, Branko Boskovic łatwo poradził sobie z polską obroną, a Dejan Demjanovic dopełnił formalności. Błąd popełnił w tej akcji Łukasz Szukała, który dopiero po raz drugi wystąpił w reprezentacji.

Polacy wyrównali pięć minut później. Krytykowany ostatnio za występy w kadrze narodowej Robert Lewandowski przejął piłkę po złym zagraniu Milosa Krkotica i - mimo asysty dwóch rywali - zdołał umieścić piłkę w siatce. Napastnik Borussii Dortmund po 15 miesiącach strzelił bramkę z gry w narodowych barwach. Czarnogórzanie z kolei stracili pierwszego gola w tych eliminacjach.

Momentalnie w zwycięstwo uwierzyli polscy kibice, skandując "jeszcze jeden, jeszcze jeden". I niewiele zabrakło, by jeszcze przed przerwą Polacy prowadzili. Aż cztery razy uderzał Sobota, a w ostatniej z prób pomylił się o zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. W doliczonym czasie gry idealnie podał do Lewandowskiego, lecz tym razem górą był Bozovic.

Po zmianie stron piłkarze Fornalika atakowali, częściej byli w posiadaniu piłki, jednak nie stwarzali okazji podbramkowych. Czarnogórzanie wyraźnie schowani, jakby usatysfakcjonowani remisem, wyczekiwali na kontry i stałe fragmenty gry. Czekali też na prezenty biało-czerwonych. Po złym podaniu Kamila Glika w dogodnej sytuacji znalazł się rezerwowy Milan Kasalica, ale fatalnie przestrzelił. W 69. minucie znów źle zachowała się polska defensywa, Demjanovic mógł zostać bohaterem, ale spudłował.

To Polacy byli jednak nieco bliżsi zdobycia zwycięskiej bramki. Po wrzutce Zielińskiego główkował Jakub Błaszczykowski, a Bozovic z najwyższym trudem przeniósł piłkę nad poprzeczkę.

Nowych rozwiązań szukał Fornalik, wprowadzając do gry Pawła Wszołka i Adriana Mierzejewskiego. Oni jednak nie pomogli zmęczonym kolegom, a rozczarowani fani zaczęli gwizdać. Trener nie zdecydował się posłać w bój jedynego napastnika, którego miał na ławce - Pawła Brożka. W miarę upływu czasu gospodarzom zaczynało brakować sił, podania były coraz bardziej niedokładne, a pieczołowicie pilnowany Lewandowski - coraz bardziej osamotniony. Przeciwnicy zaś łatwo przedostawali się na pole karne, a gola mógł strzelić m.in. wprowadzony w końcówce Fatos Beqiraj.

Największe emocje miały miejsce w dodatkowym czasie gry. Po niesamowitym zamieszaniu gola uzyskał Błaszczykowski, trybuny oszalały z radości, a strzelec "utonął" w objęciach kolegów. Po chwili feta zamieniła się w żałobę, bowiem holenderski sędzia Bjoern Kuipers nie uznał trafienia, dopatrując się spalonego.

Remis z Czarnogórą, przy zwycięstwach Ukrainy nad San Marino i Anglii nad Mołdawią, sprawił, że polska drużyna ma już tylko iluzoryczne szanse na wyjazd do Brazylii. We wtorek mecz w Serravalle ze słabiutkim San Marino, a później wyjazdy do Charkowa i Londynu. Tam o jakąkolwiek zdobycz punktową może być dużo trudniej niż w Warszawie.