Religia.tv - oferta programowa nowego kanału ITI

KAI/jk

publikacja 03.10.2007 10:32

Programy interaktywne, filmy dokumentalne o religiach świata a także fabularne o chrześcijańskich inspiracjach, talk-show i warsztaty rodzinne oraz blok papieski znajdą się w bogatej ofercie programowej nowego kanału telewizyjnego religia.tv.

Programy interaktywne, filmy dokumentalne o religiach świata a także fabularne o chrześcijańskich inspiracjach, talk-show i warsztaty rodzinne oraz blok papieski znajdą się w bogatej ofercie programowej nowego kanału telewizyjnego religia.tv. Wczoraj Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała spółce ITI koncesję na nadawanie satelitarne dla kanału Religia.tv. O ofercie programowej mówią KAI sami autorzy programów. Nowy kanał dostępny będzie wyłącznie w ofercie telewizji nowej generacji "n" - platformy cyfrowej Grupy ITI - w pakiecie "informacja i rozrywka", dostępnym bezpłatnie dla wszystkich klientów. Dyrektor religii.tv, ks. Kazimierz Sowa w rozmowie z KAI powiedział, że krąg potencjalnych odbiorców projektu jest zdecydowanie większy niż liczba obecnych odbiorców telewizji "n". - Jeśli projekt odniesie sukces, to niewykluczone, że religia.tv stanie się kolejnym kanałem tematycznym TVN, obok już obecnych, takich jak TVN 24, Style czy Turbo - stwierdził ks. Sowa. Talk-show Religia.tv szukuje dla widzów bogatą ofertę programową. Szymon Hołownia - publicysta "Newsweeka", dyrektor programowy kanału - będzie prowadził pierwszy w Polsce religijny talk-show. Ma to być program z udziałem publiczności, artystów i gości. Stosując elementy tego gatunku znane z innych telewizji, autorzy programu kierować będą uwagę widza w kierunku problematyki religijnej, etycznej, moralnej. - Nie będzie to talk-show z sypiącym się konfetti czy panem, który wyznaje, że pięciokrotnie zdradził żonę i teraz bardzo żałuje - powiedział KAI Szymon Hołownia. Tłumaczy, że koncepcja programu jest taka, by rozmawiać o rzeczach istotnych, ważnych, ale w miejscu, które z poważnymi tematami się nie kojarzy - w centrum handlowym. - W obecnych czasach to właśnie centrum handlowe jest miejscem, gdzie ludzie toczą rozmowy na różne tematy - uważa Hołownia. - Będę zapraszał osoby, z którymi będzie można się pospierać - zapewnia. - Na przykład w jednym z ostatnio nagrywanych programów miałem mocny spór z prof. Marianem Szamatowiczem, który jako pierwszy w Polsce wykonał zabieg zapłodnienia in vitro.

Gotowy jest już odcinek poświęcony etycznym aspektom operacji plastycznych, a wypowiadają się w nim zarówno kapłan, jak i osoba zajmująca się zawodowo "poprawianiem Pana Boga". W kolejnym wydaniu goście zastanawiają się, czy w Polsce jest kryzys powołań, zaś w następnym starają się odpowiedzieć na prowokacyjnie postawione pytanie - czy Polska jest jeszcze krajem katolickim? - Ponieważ w kanale religia.tv nie będzie newsów jako takich, dlatego też w tym talk-show w pewnym stopniu będziemy odnosić się do ważnych wydarzeń - zapowiada Hołownia. Kultura a religia Ukazaniem tego jak szeroko pojęta kultura i religia wzajemnie się przenikają zajmować się ma Jarosław Makowski w programie "Kruchta kulturalna". Program realizowany będzie w podziemiach pokamedulskiego kościoła na warszawskich Bielanach. Makowski - teolog i publicysta "Tygodnika Powszechnego" i "Krytyki Politycznej" - będzie wskazywał książki, które warto czytać i te, które można sobie darować; radził czego słuchać, które gry komputerowe można kupić dzieciom. - Chcemy także pokazywać i opisywać styk popkultury i religii, dlatego w jednym z pierwszych odcinków zajęliśmy się religią i reklamą - mówi Jarosław Makowski. - Czy, mówiąc krótko, Bóg potrzebuje reklamy? Mówiliśmy także o Kościele jako marce: co to znaczy, kiedy popatrzymy na Kościół, którego logo jest krzyż? Czy to budzi szacunek, zaufanie, czy raczej nikogo nie wzrusza? Jaka jest cena postrzegania Kościoła w kategoriach marketingowych? Makowski zapowiada, że będzie omawiał wydawane w Polsce miesięczniki i pisma religijne, np. W drodze, Znak, Fronda czy Więź. - Będę zapraszał do programu autorów, recenzentów i ekspertów - mówi Makowski. - Każdy program będzie składał się z 5 lub 6 elementów - od poważnych dyskusji poczynając, a na krótkich recenzjach książek kończąc. Chcemy robić dla widza przewodniki po rynku kulturalno-religijnym. Pomóc mu rozeznać, co jest godne uwagi, warte przeczytania, wysłuchania lub zobaczenia - deklaruje. Wzajemnego oddziaływania nauki i religii dotyczyć będzie program autorstwa Małgorzaty Stafin "Skalpel i dusza", który poprowadzi Marek Stremecki z Radia ZET. Będzie on dotyczył m.in. cudownych uzdrowień, życia poza ziemią, granic życia człowieka. Program opiera się na rozmowie z ekspertem: teologiem, naukowcem, filozofem a realizowany będzie w miejscu konkretnie związanym z tematem odcinka, np. dyskusja o tym, czy istnieje życie na innych planetach odbywa się z Centrum Astronomii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Warsztaty rodzinne Program dla rodziców "Akademia rodzinna" przygotowywać będzie dominikanin o. Mirosław Pilśniak, znany duszpasterz rodzin. Para małżeństwa będzie omawiała z księdzem konkretny problem, który pojawił się w ich rodzinie. - Nagraliśmy dwa próbne odcinki - mówi o. Pilśniak. Zapewnia, że poszczególne wydania nie będą reżyserowane, twórcy programu chcą pokazać prawdziwe problemy i sposoby ich rozwiązywania. - Zależy nam na tym, żeby widzowie wynosili coś z tych programów - mówi o. Pilśniak. - Żeby nie była to tylko forma rozrywki, ale forma pomocy, warsztatów rodzinnych Do programu - który ma być emitowany co tydzień w niedzielę przed południem - o. Pilśniak będzie zapraszał członków Ruchu Spotkań Małżeńskich i Dominikańskiego Duszpasterstwa Rodzin. W propozycji programowej kanału religia.tv znajdzie też się cykl "Rozmów bez kadzidła" z różnymi osobistościami a dotyczący jednego problemu m.in. o języku Kościoła (z biskupem Edwardem Dajczakiem), o problemach Kościoła w wielkim mieście (z abp Kazimierzem Nyczem) o relacjach Kościół - współczesna kultura (z abp. Józefem Życińskim). W planach jest rozmowa z s. Anną Bałchan, która zajmuje się prostytutkami oraz dyskusja z zaangażowanymi w ruchy religijne, czy duszpasterzami mniejszości narodowych. - Chcemy pokazywać bogactwo osobowości Kościoła w Polsce - deklaruje ks. Sowa. Rozrywka O godz. 22.00 rozpoczynać się będzie interaktywna audycja wieczorna z udziałem widzów. Będą oni dzwonić do prowadzącego program księdza dzieląc się uwagami, pytaniami, wątpliwościami. - Chcemy, by od kompetentnych osób widz usłyszał próbę odpowiedzi na rzeczywiste pytania, z którymi zmaga się współczesny człowiek - powiedział ks. Sowa. - Czasem może ono dotyczyć bieżącej rzeczywistości, ale być może pojawią się i takie, które ktoś nosił w sobie bardzo długo i dopiero sytuacja pewnej anonimowości umożliwiła mu podzielenie się tym z innymi.

W programie znajdą się też filmy dokumentalne prezentujące inne wyznania chrześcijańskie i wielkie religie świata. Na ukończeniu są już szczegóły umów w tej sprawie z BBC, telewizją rosyjską, zakupiono już kilkanaście programów o tej tematyce od producentami z Hiszpanii i Francji. Repertuar filmów fabularnych do wieczornego programu dobierać będzie ks. Andrzej Luter - publicysta "Tygodnika Powszechnego", "Więzi" i "Kina". - Program ma być czymś na kształt filmoteki, gdzie przed każdym filmem będę rozmawiać z zaproszonym gościem, wokół problemów poruszanych przez film - powiedział KAI ks. Luter. Proponowane przez niego filmy nie są stricte religijnymi filmami. Nie ma wśród nich hollywoodzkich ekranizacji biblijnych. - Szukałem raczej filmów, które zostały zainspirowane chrześcijańskimi wartościami - mówi ks. Luter. Wśród proponowanych przez niego tytułów są filmy Felliniego, Bergmana, Bunuela, Passoliniego, Bressona czy mniej znanego Ermano Olmiego. Widzowie będą mieli także okazję obejrzeć filmy Krzysztofa Kieślowskiego czy Krzysztofa Zanussiego. Blok papieski Na rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, Grzegorz Polak, redaktor serii "Wielka encyklopedia Jana Pawła II", przygotowuje kilka godzin "bloku papieskiego". - Chcemy przygotować kilka reportaży z miejsc związanych z papieżem, zapis wspomnień ludzi, którzy go znali - powiedział red. Polak. - Wartością tego programu będzie to, że mówić o Janie Pawle II będą osoby mu bliskie, które opowiadają o faktach dotąd nieznanych - zapewnia. - Nadal, mimo iż pontyfikat i życiorys papieża został opracowany i przeanalizowany, różnym ludziom przypomina się coś, o czym nie było mowy do tej pory. Ja sam podczas realizowania programu dowiadywałem się nowych rzeczy, choć pontyfikatem Jana Pawła II zajmuję się od blisko 30 lat, czyli od początku mojej działalności dziennikarskiej. Obok "bloku papieskiego" zespół Grzegorza Polaka pracuje nad dokumentacją pontyfikatu Jana Pawła II. - W pierwszym rzędzie staramy się zarejestrować opowieści świadków, tych, którzy byli znajomymi papieża, jego rówieśnikami - powiedział red. Polak.