Przyszły watykański sekretarz stanu: Celibat nie jest dogmatem

PAP |

dodane 11.09.2013 11:39

Przyszły sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin przypomniał, że celibat księży nie jest dogmatem Kościoła i dlatego "można o nim dyskutować", bo jest tradycją kościelną. Słowa hierarchy cytuje w środę dziennik "Corriere della Sera".

Przyszły watykański sekretarz stanu: Celibat nie jest dogmatem Blancoduno / CC-SA 3.0 Sekretarz stanu abp Pietro Parolin

Włoska gazeta zastrzegła, że wypowiedź obejmującego urząd 15 października nowego watykańskiego sekretarza stanu nie oznacza, że Kościół zamierza znieść tradycję celibatu, którą sam abp Parolin określa jako wartość i mówi, że "nie należy ona do przeszłości".

Cytując słowa z wywiadu, jakiego abp Parolin, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Wenezueli, udzielił dziennikowi "El Universal" z Caracas, największa włoska gazeta za ważne uznaje to, że są one dowodem otwarcia wobec kwestii celibatu.

Przyszły sekretarz stanu oświadczył ponadto, że celibat jest "wielkim wyzwaniem dla papieża" - odnotowuje "Corriere della Sera".

"To on sprawuje posługę na rzecz jedności, a wszystkie decyzje należy podejmować, by jednoczyć Kościół, a nie po to, by go dzielić" - oświadczył abp Parolin. Następnie ocenił: "Można rozmawiać, rozważać i pogłębiać kwestie, które nie są aktem wiary i myśleć o pewnych modyfikacjach, ale zawsze w służbie na rzecz jedności i zgodnie z wolą Boga".