Religia.tv ruszyła

jk

publikacja 15.10.2007 15:33

Dziś punktualnie o 12:00 rozpoczął nadawanie nowy kanał tematyczny TVN - religia.tv. Obecnie jest on dostępny na platformie cyfrowej ITI oraz - dziś i jutro - w Onet.tv. W kolejnych dniach w Onet.tv dostępne będą wybrane programy.

Do kogo kanał kieruje swój przekaz? Do każdego, kto odnajduje w sobie zainteresowanie tematyką religijną. Bez limitów wiekowych. Maciej Sojka, prezes ITI, mówił o społeczności, którą łączy podobny styl i sposób życia, zainteresowania, a nie kategoria wiekowa. To ma być miejsce spotkania, refleksji, zadawania pytań. Czego można się spodziewać po nowej telewizji? W chwili, gdy zaczynałam pisać ten komentarz, trwała Kruchta kulturalna. Prowadzący: Jarosław Makowski. Goście: satyryk Artur Andrus i ks. Wiesław Dawidowski, augustianin. Pytanie: Czy Kościół potrafi się śmiać? Czy dowcipy na temat religii (księży) nas śmieszą? Gdzie jest granica dobrego smaku? Ks. Sowa i Szymon Hołownia mówią zapowiadają kilka cyklicznych programów. Wśród nich: Rozmównica. Codziennie, od poniedziałku do piątku, 22:00-23:00. Program interaktywny. Widzowie będą mogli dzwonić do studia, wysyłać sms-y i maile, które będą prezentowane na wizji. Gospodarzami programu będą dziennikarz i osoba duchowna: proboszcz jednej z warszawskich parafii, duszpasterz młodzieżowy, pracownicy poradni, siostra zakonna. Każdy odcinek ma mieć temat wiodący. Tematyka – poważna i radosna. Pytania egzystencjalne, osobiste problemy i bieżące wydarzenia… Wspomniana już cotygodniowa Kruchta kulturalna ma być swoistym przewodnikiem po współczesnej kulturze, także kulturze pop. Co warto zobaczyć, co przeczytać, czego posłuchać? Program niejednolity, w każdym pojawi się wiele wątków, wielu gości. Samą duchowością człowiek żyć nie może. Stąd kolejny cykl tematyczny – Anielska kuchnia. Jak łatwo i z prostych produktów przygotować znakomite potrawy? Kolejny program - Między sklepami Szymona Hołowni – to próba wyjścia do ludzi tam, gdzie oni są. Czy na poważne tematy można rozmawiać w tak prozaicznym miejscu, jak centrum handlowym? W „świątyni laickości”? Czy Złote Tarasy wytrzymają rozmowy na tematy takie jak „Kościół a seks” czy dyskusje z polskimi ateistami Anno’2007?

Czy można na takie tematy rozmawiać poważnie i kulturalnie i czy warto w ogóle rozmawiać? Gośćmi w programie „Kościół a seks” są Iwona Łepkowska, scenarzystka i Hanna Samson, dziennikarka. Czy można w takim gronie dojść do wspólnej konkluzji? Szymon Hołownia mówi, że jego celem nie jest dojście do wspólnych wniosków (choć oczywiście nie jest to wykluczone), a pokazanie, że można się spotkać, rozmawiać i pozostać przy swoim zdaniu. Jego celem jest rozmowa wynikająca z wzajemnej ciekawości i zakładająca wzajemny szacunek. Skalpel i dusza to program, który będzie dotykał zagadnień z pogranicza wiary i nauki. Czy istnieje życie na innych planetach? Co to oznacza dla nas i naszej wiary? To tylko jeden z tematów Czy jest możliwa rozmowa naukowców i duchowych na poziomie argumentów? Akademię rodzinną poprowadzi o. Mirosław Pilśniak i zapraszane przez niego rodziny. Z osobami ważnymi w polskim Kościele w cyklu Bez kadzidła będzie rozmawiał ks. Sowa. Ponadto przewidziane są cykle dokumentalne – Nieznani i zapomiani, przypominający wybitne postacie polskiego Kościoła XX wieku, Szaleńcy Pana Boga – o pracy polskich księży w różnych zakątkach świata (Armenia czy Amazonia to także miejsca, gdzie jest i żyje Kościół) i w końcu – przewidziany na najbliższy rok cykl papieski, który ma pokazywać historie spotkań Polaków z Janem Pawłem II. To część propozycji kanału, którego główną rolą – według pomysłodawców – jest edukacja. Pozostałą cześć ramówki wypełnią filmy, w dużej części dokumentalne. Między innymi mają pokazywać, przybliżać inne wyznania i religie. Nie mogło nie paść pytanie o konkurencję. Czy kanał religia.tv określa się w opozycji do telewizji Trwam? Szymon Hołownia protestuje. "Chciałbym zadeklarować, że kiedy tworzyliśmy ten kanał, telewizja Trwam, której dobrze życzymy, nie była naszym punktem odniesienia. Nie jest też naszą konkurencją. - mówi - "Oni maja swoje miejsce na rynku i my mamy swoje. Wartością, którą chcemy tutaj dodać jest to, żebyśmy się tutaj nie boksowali." Kiedy kanał religie może być dostępny dla „zwykłego” użytkownika? Platforma cyfrowa ITI to obecnie 180-200 tysięcy użytkowników. Można do tej grupy zapewne dołączyć internautów, skoro przynajmniej niektóre programy mają być dostępne na Onet.tv. Szymon Hołownia odpowiada – być może za rok…