Obchody 50. rocznicy śmierci Piusa XII

KAI

publikacja 16.10.2007 06:22

Roczny okres przygotowań do przypadającej 9 października 2008 roku 50. rocznicy śmierci Piusa XII rozpoczęto w Hiszpanii. Organizatorem całego cyklu wydarzeń jest Międzynarodowe Stowarzyszenie "Pastor Angelicus".

Roczny okres przygotowań do przypadającej 9 października 2008 roku 50. rocznicy śmierci Piusa XII rozpoczęto w Hiszpanii. Organizatorem całego cyklu wydarzeń jest Międzynarodowe Stowarzyszenie "Pastor Angelicus", powołane do życia w Barcelonie w 1998 r. w celu popularyzowania życia i dzieła tego papieża oraz wspierania sprawy jego beatyfikacji. W oświadczeniu zapowiadającym obchody przypomniano, że "początek pontyfikatu Piusa XII zbiegł się z wybuchem II wojny światowej i z nadejściem jednego z najtragiczniejszych okresów w pełnym wstrząsów XX wieku". Papież Pacelli podejmował wówczas skuteczne działania na rzecz jego ofiar, niezależnie od ich rasy, przekonań politycznych czy religijnych - podkreśla stowarzyszenie. Za szczególnie ważny i decydujący uznano jego wkład w uratowanie tysięcy Żydów zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach, w których byli przedmiotem okrutnych prześladowań. "Jego mężna pomoc spotkała się z jednogłośnym uznaniem ze strony zarówno żydowskich władz religijnych, jak i organizacji świeckich, a także jednostek, które z niej korzystały i przez wiele lat przybywały do Watykanu, aby zaświadczyć o swej wdzięczności wobec tego, którego uważały za swego dobroczyńcę" - stwierdzili członkowie stowarzyszenia. Zwrócili też uwagę na osiągnięcia Piusa XII na płaszczyźnie wewnątrzkościelnej. Podkreślono, że jego eklezjologia była zakorzeniona w Pawłowym nauczaniu o Mistycznym Ciele Chrystusa, czemu dał wyraz w encyklice "Mystici Corporis Christi". Inna jego encyklika - "Divino afflante Spiritu" przyczyniła się do odnowy studiów biblijnych, a konstytucja apostolska "Provida Mater" otworzyła nowe drogi przed życiem duchowym i apostolskim za pośrednictwem instytutów świeckich. W encyklice "Mediator Dei" papież ten opowiadał się za rozwojem liturgii katolickiej i wspierał zdrowy ruch liturgiczny, ostrzegając jednocześnie przed nadużyciami, a nawet herezjami w tym zakresie. Ostrzegał też przed wypaczeniami tzw. "nowej teologii" w innej encyklice - "Humani generis". "Jego nauczanie ma tak wielką wartość, że Pius XII jest autorem najczęściej cytowanym przez Sobór Watykański II po Piśmie Świętym" - przypomnieli członkowie stowarzyszenia. Program przygotowań przewiduje, że każdy miesiąc, począwszy od października br., poświęcony będzie jednemu aspektowi nauczania tego papieża, np. obecny przebiega pod hasłem "Pius XII i misje" i nawiązuje do przypadającego w tym roku 50-lecia encykliki "Fidei donum". W następnych miesiącach zostaną przypomniane zasługi Ojca Świętego dla instytutów świeckich, środków przekazu, budowy zjednoczonej Europy, Żydów, mariologii, biblistyki i "Kościoła milczenia" (w ówczesnych krajach komunistycznych) i w szeregu innych dziedzinach.

Na zakończenie rocznego cyklu - w październiku przyszłego roku przewidziana jest międzynarodowa pielgrzymka do Rzymu, przy czym stowarzyszenie zaproponowała wstępnie dni 6-9 tego miesiąca. Na program każdego miesiąca w ramach "roku pacelliańskiego" składają się Msze św., konferencje, wystawy, projekcje filmowe i inne imprezy, wszystkie związane z postacią papieża i jego dokonaniami. Pius XII - w świecie Eugenio Pacelli - żył w latach 1876-1958. Pochodził ze szlacheckiej rodziny rzymskiej; święcenia kapłańskie przyjął w 1899, a już w 1901 rozpoczął pracę w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. W 1917 Benedykt XV mianował go nuncjuszem apostolskim w Monachium (dla Bawarii), wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupa i osobiście konsekrował go w bazylice św. Piotra 13 maja tegoż roku - w dniu 1. objawienia fatimskiego, do czego później Pius XII lubił nawiązywać. W 1920 został nuncjuszem w Niemczech. Z tego okresu wywodzi się jego znajomość kultury i rzeczywistości niemieckiej oraz jego sympatie do tego kraju i narodu. W 1929 został kardynałem i w rok później sekretarzem stanu. W 1935 Pius XI mianował go również kamerlingiem Kościoła katolickiego. Po jego śmierci na konklawe 2 marca 1939 - w dniu swych 63. urodzin został wybrany nowym papieżem. Obejmując nowy urząd w bardzo napiętej sytuacji międzynarodowej za główne swe motto przyjął słowa "Pokój jest dziełem sprawiedliwości". Gdy 1 września tegoż roku wybuchła II wojna światowa, Pius XII nie ustawał w wysiłkach na rzecz jej zaprzestania i przywrócenia trwałego pokoju. Na miarę swych sił starał się pomagać ofiarom wojny i np. udało mu się uratować co najmniej 5 tys. Żydów. Jednocześnie jest faktem, że nigdy publicznie nie potępił Niemiec jako sprawców tragedii ani nie zażądał zaprzestania zagłady Żydów. Ci ostatni wielokrotnie dziękowali po wojnie papieżowi za wszystko, co zrobił dla ratowania ich rodaków. Po wojnie skupił się na teologicznym i społecznym umacnianiu Kościoła; wydał m.in. 41 encyklik, poświęconych różnym dziedzinom życia religijnego, w 1950 ogłosił dogmat o wniebowzięciu Maryi Panny a w 4 lata później ustanowił święto Matki Bożej Krolowej. Przeprowadził 33 kanonizacje, w tym Piusa X. Na 2 konsystorzach ogłosił łącznie 56 kardynałów, w tym dwóch Polaków: Adama S. Sapiehę (1946) i Stefana Wyszyńskiego (1953).