XVIII-wieczna Biblia w Gdańsku

PAP |

publikacja 11.09.2013 16:50

Do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej trafiła w środę XVIII-wieczna Biblia, należąca do rodziny von Gralath, zasłużonej dla historii Gdańska. Została ona zakupiona przez władze Gdańska od zamieszkałej we Florencji spadkobierczyni rodu Arianne Donati von Gralath.

XVIII-wieczna Biblia w Gdańsku Piotr Wittman /PAP Stary Testament - jeden z dwóch tomów Biblii Gralathów, eksponowany w trakcie jej uroczystego przekazania przez Prezydenta Gdańska w depozyt PAN Bibliotece Gdańskiej

Włoszka odsprzedała Biblię miastu Gdańsk za 25 tys. euro.

"Biblia jest w znakomitym stanie. Składa się z dwóch ksiąg Starego i Nowego Testamentu. To ekskluzywne wydanie, zawierające 253 czarno-białe ryciny, wykonane metodą miedziorytową" - powiedziała PAP starszy kustosz PAN Biblioteki Gdańskiej Ewa Ogonowska.

Luterańska Biblia, w tłumaczeniu na język niemiecki, została wydana w 1711 r. w Lueneburgu przez Corneliusa Johanna Sterna. Kilka lat później na potrzeby rodziny zakupił ją Johann Ulrich Gralath.

Ogonowska podkreśliła, że podobny, zawierający ryciny egzemplarz Biblii, wydanej przez Sterna, znajduje się także w Stuttgarcie (Niemcy), ale jest mocno zniszczony.

Egzemplarz Starego Testamentu waży 13 kilogramów, Nowy Testament jest o pięć kilogramów lżejszy. Bogato zdobione okładki obu starodruków są wykonane z deski obciągniętej skórą.

W czerwcu tego roku Arianne Donati von Gralath podarowała Muzeum Narodowemu w Gdańsku 12 obrazów oraz dokumenty związane z historią rodziny von Gralath.

Cenne pamiątki należały do rodziny jej męża, zmarłego w ubiegłym roku prof. Raffaele Donati von Gralath, którego dziadek Max Carl Georg opuścił pod koniec XIX wieku Gdańsk i wyjechał razem ze swoją żoną do Włoch.

Gralathowie byli jednym z ważniejszych rodów w dziejach Gdańska, przybyli do miasta nad Motławą pod koniec XVII wieku z Ratyzbony. Rodzina zajmowała kamienicę w centrum miasta przy ul. Długiej 40.

Najwybitniejszym członkiem rodu był Daniel Gralath (1708-1767). Pełnił wiele funkcji w administracji miejskiej m.in. ławnika i rajcy. W 1763 r. objął stanowisko burmistrza Gdańska. Za jego rządów powstała, zachowana do dzisiejszych czasów, czterorzędowa Wielka Aleja lipowa pomiędzy Gdańskiem a Wrzeszczem.

Obowiązki urzędnika nie przeszkadzały mu w pasji naukowej. W 1743 r. założył Towarzystwo Przyrodnicze - pierwszą tego typu instytucję na ziemiach polskich. Zajmował się m.in. eksperymentami w dziedzinie elektrostatyki. Jako pierwszy w świecie wyjaśnił działanie tzw. butelek lejdejskich i odkrył możliwość zwiększania napięcia prądu poprzez łączenie kondensatorów. Gralath opracował 3-tomową historię badań nad elektrycznością.