Watykan-Dominikana: Będzie współpraca

KAI |

publikacja 12.09.2013 16:25

Stolica Apostolska ma zamiar współpracować z władzami Dominikany w sprawie byłego nuncjusza, abp. Józefa Wesołowskiego, a odwołanie go ze stanowiska nie miało na celu uniknięcia przez niego odpowiedzialności za to, co zostanie ewentualnie stwierdzone - powiedział ks. Federico Lombardi.

Watykan-Dominikana: Będzie współpraca Józef Wolny /GN Abp Wesołowski jest oskarżony o nadużycia seksualne względem nieletnich. Episkopat Dominikany zareagował stanowczo i żąda od wymiaru sprawiedliwości, by były nuncjusz został osądzony

Rzecznik Watykanu odpowiedział na pytanie jednego z dziennikarzy w związku z oskarżeniami watykańskiego dyplomaty o molestowanie nieletnich. "Poza tym co już zostało powiedziane, mogę podać następujące informacje. Kardynał Lopez Rodriguez niezwłocznie poinformował Ojca Świętego, w lipcu, tuż przed wyjazdem do Brazylii, o istnieniu poważnych zarzutów wobec ówczesnego nuncjusza w Republice Dominikańskiej.

W rezultacie Sekretariat Stanu podjął szybką interwencję na początku sierpnia, tuż po powrocie papieża z podróży do Brazylii, wzywając nuncjusza, odwołując go ze stanowiska i wszczynając dochodzenie powierzone Kongregacji Nauki Wiary. Także w sierpniu Sekretariat Stanu wyraził za pośrednictwem ambasadora Republiki Dominikańskiej przy Stolicy Apostolskiej zamiar współpracy z władzami Dominikany, gdyby tego zażądały. Odwołanie nuncjusza nie oznacza więc w żadnym wypadku zamiaru uniknięcia przez niego odpowiedzialności za to, co zostanie ewentualnie stwierdzone" - powiedział ks. Lombardi.