Obchody Święta Niepodległości

KAI

publikacja 10.11.2007 06:37

Msze św. za bohaterów walk niepodległościowych, defilady i koncerty złożą się na tegoroczne, trzydniowe obchody Święta Niepodległości.

W zbliżające się obchody Święta Niepodległości wpiszą się uroczystości upamiętnienia polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Ceremonia pod nazwą "Katyń - Pamiętajmy. Uczcijmy pamięć bohaterów" potrwa w dniach 9-10 listopada. Podczas uroczystości prezydent Lech Kaczyński awansuje pośmiertnie poległych żołnierzy, których nazwiska znajdą się wśród tysięcy odczytywanych nazwisk ofiar Katynia. Msze św. za Ojczyznę, odsłonięcia tablic bohaterów narodowych W niedzielę 11 listopada biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski będzie przewodniczył o godz. 9 w Bazylice Świętego Krzyża uroczystej Mszy św. ku czci bohaterów walk o niepodległość w 1918 r. Transmisję z Mszy przeprowadzi Program I Polskiego Radia. Na początku Mszy św., wzorem lat ubiegłych, harcerze przekażą biskupowi polowemu Światło Niepodległości, które jest zapalane na grobach zmarłych-uczestników walk o niepodległą Polskę. Biskup polowy poświęci tego dnia także tablicę upamiętniającą pogrzeb Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Tablica upamiętniająca pionierów polskiego lotnictwa zostanie wmurowana w ścianę bazyliki. Tablica znajduje się obok budowanego ołtarza Najświętszego Sakramentu, wyniesionego przez Jana Pawła II do godności Ołtarza Ojczyzny. Poświęcenie tablicy, upamiętniające pogrzeb lotników, jest częścią obchodów 75. rocznicy zwycięstwa i śmierci asów polskiego lotnictwa. W ramach obchodów, odnowiony został ich grób w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. Akt poświęcenia tablicy będzie miał miejsce po zakończeniu Eucharystii. O godz. 10 w kościele akademickim św. Anny odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za odzyskanie niepodległości i za żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. W Eucharystii uczestniczyć będą przedstawiciele Duszpasterstwa Akademickiego i weterani 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Msza św. w intencji Ojczyzny odbędzie się także w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Przewodniczyć jej będzie ks. infułat Zdzisław Król. O 12.30 w archikatedrze odbędzie się uroczysty koncert z udziałem Chóru Bazyliki Mariackiej w Krakowie, natomiast o godz. 16 odbędzie się Msza św. dla młodzieży - uczestników sztafety Niepodległości im. kard. Stefana Wyszyńskiego. Sztafeta wyruszy z Zuzeli i zakończy swój bieg w warszawskiej katedrze. W Poznaniu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, poświęci 11 listopada w kościele św. Wojciecha tablicę ku czci trzech polskich kryptologów, którzy przed II wojną złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej "Enigma". Umieszczona w Krypcie Zasłużonych tablica upamiętnia działalność Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Dzień wcześniej, na placu przed poznańskim zamkiem, gdzie przed wojną znajdowała się filia Biura Szyfrów, w której pracowali kryptolodzy, odsłonięty zostanie upamiętniający ich pomnik. Monument przedstawia metalowy obelisk z licznymi cyframi, z których wyłaniają się nazwiska trzech naukowców. Defilady, koncerty, projekcje filmów Obchodom Święta Niepodległości towarzyszyć będą także koncerty. Na Zamku Królewskim o godz. 12 odbędzie się Koncert Muzyki Polskiej, którego organizatorem jest Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. O godz. 19 w Filharmonii Narodowej będzie można wysłuchać uroczystego koncertu poświęconego Ignacemu Janowi Paderewskiemu, wybitnemu polskiemu kompozytorowi, premierowi i działaczowi niepodległościowemu. Uroczysty koncert galowy z okazji Święta Niepodległości odbędzie się także o godz. 17 w Bazylice Świętego Krzyża. Głównym punktem koncertu będzie występ słynnego polskiego tenora Wiesława Ochmana. W warszawskim kościele św. Jana z Dukli o godz. 14 nastąpi projekcja filmu dokumentalnego Aliny Czerniakowskiej "Być dla Polski, dla Polaków". Dokument przedstawia postać marszałka Józefa Piłsudskiego i historię jego walki o miejsce Polski w świecie. Stołeczne obchody Święta Niepodległości przewidują także m.in. defiladę historyczno-wojskową "Drogi do Niepodległości" na Placu Teatralnym. Z okazji święta po Warszawie, na trasie od Bazyliki Kawęczyńskiej przez Pl. Narutowicza do Placu Teatralnego, będzie jeździł zabytkowy tramwaj. Podczas obchodów Obywatelskiego Święta Niepodległości w Krakowie 10 i 11 listopada ogłoszone zostaną wyniki tegorocznej edycji Konkursu Pro Publico Bono. Jego pomysłodawcą jest Fundacja Konkurs Pro Publico Bono. W swoim zamierzeniu Konkurs Pro Publico Bono jest związany z twórczością "tych ludzi i organizacji, których życiu, pracy zawodowej i społecznej nadaje sens poszerzanie sfery naszej wolności i wypełnianie jej obywatelską troską oraz czynem dla dobra wspólnego". Przyznanie nagród konkursowych odbędzie się 11 listopada o godz. 14.30 w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.