Benedykt XVI pojedzie do Lourdes

KAI

publikacja 14.11.2007 06:14

Benedykt XVI pojedzie w przyszłym roku do Lourdes - zapewnił bp Jacques Perrier. Jego wizyta wpisywać się będzie w obchody 150. rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous.

Benedykt XVI pojedzie w przyszłym roku do Lourdes - zapewnił bp Jacques Perrier. Ordynariusz francuskiej diecezji Tarbes-Lourdes na konferencji prasowej w Watykanie przedstawił program obchodów roku jubileuszowego związanego ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. Hierarcha ujawnił, że już w lipcu 2005 r., a więc zaledwie trzy miesiące po swoim wyborze na stolicę Piotrową, papież w odręcznym liście dął wyraz zainteresowaniu jubileuszem w Lourdes. Zapowiedział też, że zamierza osobiście wziąć udział w jego obchodach, co oficjalnie potwierdziło Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej w komunikacie z 15 lipca 2007 r. Na razie jednak "data przyjazdu Ojca Świętego nie jest znana" - dodał bp Perrier. Mówiąc o Roku Jubileuszowym, który potrwa od 8 grudnia do 2007 do 8 grudnia 2008 r., ordynariusz Tarbes-Lourdes stwierdził, że jego obchody, na których spodziewanych jest 8 mln pielgrzymów, są organizowane w perspektywie nowej ewangelizacji. "Sanktuaria i pielgrzymki zajmują obecnie ważne miejsce w życiu religijnym, szczególnie osób bardzo oddalonych od zwyczajnych praktyk religijnych. Sanktuaria są miejscem cichej ewangelizacji" - podkreślił bp Perrier. Na temat atrakcyjności sanktuariów będą dyskutować uczestnicy kongresu maryjnego i mariologicznego, jaki odbędzie się w Lourdes w dniach 4-8 września 2008 r. pod hasłem "Objawienia Matki Bożej: między historią, wiarą i teologią". Przedstawiony przez hierarchę bogaty kalendarz Roku Jubileuszowego obejmuje m.in. sympozjum w dniach 9-11 grudnia br. nt. aktualności orędzia z Lourdes dziś i w przyszłości. Boże Narodzenie będzie w sanktuarium obchodzone pod hasłem "Nie bądźcie sami w Boże Narodzenie - czeka na was Maryja". Noc sylwestrową wypełni spotkanie przeznaczone głownie dla ludzi młodych, które obejmie nie tylko Mszę św. w grocie Massabielskiej - miejscu objawień Maryi - ale także adorację eucharystyczną, spektakl i koncert. W ciągu roku 2008 odbędzie się sześć serii rekolekcji. Od 18 lutego do 4 marca, a więc w okresie, kiedy w 1858 r. objawiała się Matka Boża, zgodnie z Jej prośbą, aby Bernadeta każdego dnia przychodziła do groty, wierni zgromadzeni w sanktuarium będą wspominać wydarzenia danego dnia sprzed 150 laty i odmawiać różaniec. 25 marca, gdy w 1858 r. odbyło się 16. z kolei objawienie, wspominana też będzie 50. rocznica konsekracji bazyliki Matki Bożej Różańcowej. W imieniu papieża Piusa XII dokonał jej - podczas obchodów setnej rocznicy objawień maryjnych w Lourdes - kard. Angelo Roncalli, który kilka miesięcy później został papieżem Janem XXIII.

Od 23 do 30 marca trwać będzie w sanktuarium Festiwal Muzyki Sakralnej, zaś 7 kwietnia obchodzona będzie rocznica 17. objawienia Maryi. Natomiast w dniach 25-26 kwietnia, podczas setnej pielgrzymki młodzieży z regionu paryskiego, planowane jest sympozjum "Czy Kościół ufa młodym?" Z kolei w dniach 22-25 maja przybędzie do Lourdes jubileuszowa 50. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa. W jej trakcie, 24 maja zostanie w sanktuarium otwarta "wioska pokoju". Przez cały rok będą tam również przyjmowane pielgrzymki narodowe, m.in. francuska, portugalska, tamilska, cygańska i pielgrzymka anglofonów. W czasie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Québeku (15-22 czerwca), w Lourdes codziennie odprawiane będą Msze św. związane z tematem dni kongresowych, można będzie wysłuchać konferencji o Eucharystii i uczestniczyć w godzinie świętej. Podobnie podczas Światowego Dnia Młodzieży w Sydney (15-20 lipca) młodzież, która nie pojechała do Australii będzie mogła wziąć udział w specjalnie dla niej przygotowanym programie, obejmującym m.in. występy młodych artystów chrześcijańskich. 16 lipca młodzi katolicy będą obecni na obchodach ostatniego, 18. objawienia Matki Bożej św. Bernadecie. Natomiast 6-7 września odbędzie się festiwal filmowy "Lourdes w kinie". Obchody Roku Jubileuszowego zakończą się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2008 r. Bp Perrier zapowiedział, że pielgrzymom przybywającym do Lourdes będą mogli przejść "drogę jubileuszową". Rozpocznie się ona przy chrzcielnicy w kościele parafialnym, gdzie została ochrzczona Bernadeta Soubirous, aby uświadomić sobie, że przede wszystkim była ona nie wizjonerką, ale chrześcijanką. Następnymi etapami drogi będą: ubogie domostwo rodziny Soubirous, co pomoże w zrozumieniu Bożych wyborów, oraz grota Massabielska, gdzie będzie można przypomnieć sobie treść objawień lurdzkich, wzywających do pokuty za grzeszników i potwierdzających niepokalane poczęcie Maryi. "Droga jubileuszowa zakończy się w kaplicy hospicjum, gdzie Bernadeta przyjęła I Komunię św., co oznacza, że cały szlak będzie prowadzić od chrztu do Eucharystii" - wyjaśnił hierarcha. Z okazji jubileuszu została skomponowana msza przez br. Jean-Paula Lécota. Natomiast o. Ivan Rupnik wykonał mozaiki na fasadzie bazyliki Matki Bożej Różańcowej, przedstawiające tajemnice światła. Zostaną one zainaugurowane na rozpoczęcie Roku Jubileuszowego, 8 grudnia br. Wśród licznych publikacji, jakie będą wydane w związku ze 150. rocznicą objawień maryjnych, znajdzie się kilkutomowa historia sanktuarium i wydana po włosku encyklopedia "Lourdes od A do Z".