publikacja 26.09.2013 00:15
Wciąż mało osób – nawet w samej Łodzi – wie, że na terenie tamtejszego getta był jedyny w Polsce niemiecki obóz karny dla polskich dzieci.
reprodukcje ze strony centrumdialogu.com
Komendant obozu Sturmbannfuehrer SS Karl Ehrlich dokonuje przeglądu więźniów
Polenjugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt. Według niemieckiego oficjalnego nazewnictwa, był to wychowawczy obóz dla młodych Polaków, kryminalistów lub dzieci pozbawionych opieki. W zarządzeniu Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy hitlerowcy tłumaczą, że miał charakter prewencyjny. Według zapowiedzi hitlerowców, trafiały tam dzieci, które „albo są elementem niebezpiecznym dla niemieckich dzieci, albo dalej mogłyby popełniać jakieś kryminalne czyny”. Pochodziły z terenów włączonych do Rzeszy oraz z Generalnego Gubernatorstwa. W praktyce był to dziecięcy obóz koncentracyjny. Hitlerowcy chcieli, aby był wzorcowy. Mali więźniowie mieli numery. Drelichy zamiast ubrań. Ciężko pracowali. Byli karani biciem i głodzeniem. Znana jest historia Urszuli Kaczmarek – dziewczynki, która nie przeżyła bestialskiego pobicia i karceru. Nie trafiali tam jedynie młodociani kryminaliści i dzieci bez opieki, ale również ci, którzy byli podejrzewani o członkostwo w Szarych Szeregach. Dzieci nie mogły rozmawiać po polsku, a wszelkie obwieszczenia publikowane były w języku niemieckim.
Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, autorka przewodnika po łódzkim getcie „Litzmannstadt-Getto. Ślady. Przewodnik po przeszłości” pisze: „W chwili wkroczenia do Łodzi Rosjan na terenie obozu było jeszcze blisko 900 dzieci (…) Nie do końca jest jasne, dlaczego obóz powstał w obrębie getta. Być może dlatego, żeby nie kłuć Polaków w oczy”. Z innej perspektywy o przyczynach tej lokalizacji mówi dr Sitarek z IPN. – Getto się zmniejszało. Żydów zaczęto wywozić do obozu w Chełmie. Niemcy wykorzystali wolny teren – tłumaczy.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
już od 14,90 zł